O bezpieczeństwie i dostępności z gdyńskimi dyrektorami - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

O bezpieczeństwie i dostępności z gdyńskimi dyrektorami

23
luty
O bezpieczeństwie i dostępności z gdyńskimi dyrektorami

Maria Bazaczek z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty podczas Vademecum Dyrektora // fot. Katarzyna Balcerzak

Za nami kolejne Vademecum Dyrektora, czyli cykliczne spotkanie organizowane dla dyrektorów placówek edukacyjnych przez Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Tym razem tematem było zwiększenie dostępności szkół dla osób z niepełnosprawnością, oraz bezpieczeństwo dzieci w związku z dzikami pojawiającymi się w mieście.

 

Vademecum Dyrektora to bardzo ciekawa forma współpracy osób zarządzających oświatą w Gdyni. To także doskonałe miejsce na wymianę doświadczeń i dzielenie się nowymi rozwiązaniami.

– W Gdyni stawiamy na współpracę, wspólne działania są niezwykle ważne, jeżeli chodzi o edukację – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Nasi dyrektorzy, dzięki wsparciu Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, zapraszają na swoje spotkania ekspertów, którzy pomagają im w rozwiązywaniu problemów, z którymi się borykają.

Podczas ostatniej edycji wystąpienie dla nauczycieli przygotował między innymi Referat ds. Osób z Niepełnosprawnością Urzędu Miasta, który przygotował informację na temat wsparcia dla szkół, oraz Dariusz Majorek z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, który udzielał praktycznych wskazówek na temat możliwości pozyskiwania środków, które mogą poprawić warunki osób z niepełnosprawnościami.

– To bardzo ważne tematy, ponieważ staramy się robić wszystko, aby nasze szkoły były jak najbardziej dostępne dla wszystkich, również dzieci z niepełnosprawnościami – mówi Wojciech Jankowski, dyrektor GODN. – Podczas tego spotkania rozmawialiśmy również o bezpieczeństwie, w sytuacji obecności dzikich zwierząt w mieście, to problem który dotyczy wielu szkół i niepokoi nauczycieli. Sprawa była tematem bardzo emocjonujących dyskusji.

O bezpieczeństwie w kontekście dzików mówili w trakcie Vademecum przedstawiciele Straży Miejskiej. Z kolei o tym, jak rozmawiać z dziećmi, aby propagować bezpieczne zachowania w przypadku obecności zwierząt, a równocześnie nie nasilać lęków, mówiła Maria Bazaczek z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty. Przedstawiciele GZWO przygotowali również scenariusze lekcji o bezpieczeństwie i radzeniu sobie z lękiem, które już wkrótce powinny dotrzeć do wszystkich placówek.

O wyrównywanie szans dla wszystkich dzieci w bardzo praktyczny sposób zabiega Anna Myszka, gdyńska Radna Miasta, która jest jedną z inicjatorek tego spotkania.

– Zależy nam, aby optymalnie wykorzystać zasoby jakimi dysponuje miasto, warto zatem korzystać z wiedzy i doświadczenie pracowników Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością, który zachęca do kontaktów – dodaje radna.

ikona Opublikowano: 23.02.2024 16:02

ikona Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

ikona Zmodyfikowano: 25.02.2024 09:13

ikona Zmodyfikował: Aneta Marczak


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek