Przeciw depresji, na rzecz dzieci i młodzieży - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Przeciw depresji, na rzecz dzieci i młodzieży

23
luty
Przeciw depresji, na rzecz dzieci i młodzieży

Gdynia oferuje szerokie wsparcie dla dzieci w walce z depresją // fot. Filip Śmigielski

Depresja i lęk to najczęściej zgłaszane problemy psychiczne wśród dzieci i młodzieży. Nieleczone mogą być bardzo niebezpieczne. Gdynia jest jednym z pierwszych miast w Polsce, która wdrożyła program przeciwdziałania depresji we wszystkich szkołach w mieście. To dobra wiadomość w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją, który obchodzimy właśnie 23 lutego.

 

W Polsce na depresję choruje już 10 procent dzieci i młodzieży między 10 a 17 rokiem życia. To jedno dziecko na 10. Są w każdej klasie i w każdej szkole. Z każdym rokiem ich przybywa.

– Wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dla dzieci jest szczególnie ważne dla gdyńskiego samorządu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdynia ds. jakości życia. – Dokładamy wszelkich starań, aby każde dziecko, niezależnie od tego czy ma kilka czy kilkanaście lat miało poczucie bezpieczeństwa, pewności i spokoju. Oferta wsparcia dla najmłodszych w naszym mieście stale się poszerza, pracujemy też nad tym, aby dostęp do specjalistów był coraz lepszy.

Gdynia jest miastem, w którym profilaktyka zdrowia psychicznego jest jednym z priorytetów samorządu.

– Kryzys psychiczny to niestety wciąż swego rodzaju tabu w społeczeństwie, pomimo rosnącej na jego temat świadomości – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Dzisiejszy szybki styl życia i wyidealizowany przekaz, w którym widzimy ludzi wiecznie szczęśliwych, którym wszystko się udaje – wiążą się z olbrzymią presją i oczekiwaniami. Dla wielu osób taki ciężar może z czasem stawać się coraz trudniejszy do udźwignięcia. W Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją chcemy zwrócić uwagę na to, dokąd w naszym mieście można się udać w kryzysowej sytuacji. Najgorszym co może spotkać osobę doświadczającą depresji, to pozostanie ze swoim problemem sam na sam. Gdyńska oferta wsparcia budowana była z myślą, żeby zapobiegać takim sytuacjom, żeby każda osoba doświadczająca kryzysu psychicznego otrzymała wsparcie, którego najbardziej w danej chwili potrzebuje.

We wszystkich gdyńskich szkołach pracują psycholodzy szkolni, którzy są tzw. pierwszą linią kontaktu – każdy z nich został przedszkolny pod kątem udzielania pierwszej pomocy psychologicznej i wie gdzie pokierować dziecko, jeżeli potrzebuje wsparcia specjalistów. Z psychologami współpracują specjaliści z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty, którzy pomagają dzieciom z problemami w szybkim dotarciu do właściwych specjalistów, wspierają nauczycieli, rodziców, a także oferując całą gamę warsztatów z zakresu psychoedukacji.

Co ze wsparciem psychiatrycznym i psychoterapuetycznym? Od nowego roku w naszym mieście ruszył kompleksowy program wsparcia dla dzieci i młodzieży mających problemy ze zdrowiem psychicznym, a także profilaktyki suicydalnej. To nowa odsłona autorskiego, innowacyjnego gdyńskiego programu „Kręgi na wodzie”, w ramach którego szybki dostęp do specjalistów, w tym skróconą ścieżkę diagnozy, otrzymują nie tylko najmłodsi mieszkańcy miasta, a także ich rodziny. W ramach tego programu działają już zamknięte grupy terapeutyczne dla dzieci zagrożonych depresją, z zaburzeniami lękowymi, które prowadzone są zarówno w szkołach, jak i w Spilno Gdynia. Jest też wsparcie dla rodziców dzieci i telefon zaufania.

– „Kręgi na wodzie” to inicjatywa, która do tej pory była realizowana w kontekście kryzysu suicydalnego – mówi dr Marta Kutniewska Kubik, autorka nowego programu. – Natomiast my będziemy cofać się o kilka kroków w tył. Zależy nam, aby tych kryzysów było jak najmniej, dlatego, w ramach projektu zaczniemy od mechanizmów prewencji zaburzeń depresyjnych, lekowych oraz całej deregulacji emocji wśród dzieci i młodzieży.

Dzieci mówiące w języku ukraińskim, profesjonalną pomoc psychologiczną znajdą również w Spilno Gdynia, które poza konsultacjami indywidualnymi oferuje warsztaty i grupy wsparcia, również dla rodziców.

Wsparcie dla dzieci i młodzieży zagrożonej uzależnieniem oferuje Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, a diagnozę i pomoc trzy gdyńskie Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne. Specjliści z OPiTU wraz z Gdyńskim Centrum Zdrowia  wydali niedawno poradnik, który można pobrać pod artykułem.

Gdyńscy specjaliści cały czas się doszkalają. Wsparcie i całą gamę szkoleń dla nich oferuje Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, który realizuje w naszym mieście unikalny projekt mający na celu podnoszenie kwalifikacji i wymianę doświadczeń między specjalistami pracujących z dziećmi i młodzieżą w zakresie zaburzeń psychicznych.

W działach na rzecz profilaktyki najmłodszych aktywni są również gdyńscy radni.

– Niezmiernie cieszy nas uważność i to, że zdrowie psychiczne najmłodszych jest w Gdyni priorytetem – mówi Anna Myszka, gdyńska radna. – Rozmawiamy, szukamy rozwiązań jak najlepszych, żeby tych kryzysów było mniej.

W profilaktyce zdrowia psychicznego dla najmłodszych, Gdynię wspiera Międzynarodowy Fundusz na Rzecz Dzieci UNICEF.

W Gdyni osoby szukające wsparcia mogą zgłosić się do następujących miejsc:

Przydatne telefony:

Skorzystanie z pomocy i zauważenie problemu może ocalić niejedno dziecko! Rodzicu nastolatki/nastolatka pobierz poniżej poradnik.

Więcej na temat wsparcia w profilktyce zdrowia psychicznego, również dla osób dorosłych, tutaj

Do pobrania:

Poradnik dla rodziców nastolatka

 

ikona Opublikowano: 23.02.2024 12:24

ikona Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

ikona Zmodyfikowano: 23.02.2024 12:50

ikona Zmodyfikował: Sylwia Szumielewicz – Tobiasz


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek