Nowa bursa dla uczniów gdyńskich szkół - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Nowa bursa dla uczniów gdyńskich szkół

22
kwiecień
Nowa bursa dla uczniów gdyńskich szkół

Gdynia nie przestaje inwestować w rozwój uczniów. Chodzi tu zarówno o mieszkańców, jak i młodych ludzi z całej Polski, którzy wybierają nasze miasto jako miejsce zdobywania wiedzy. Z myślą o nich gdyński samorząd przekształca Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy ul. Energetyków 13A w bursę.

– Edukacja zawsze jest i będzie kluczową sprawą w naszym mieście, bo wszyscy dobrze wiemy, jak wielki wpływ ma oświata na jakość życia oraz rozwój osobisty i zawodowy najmłodszych mieszkańców. Gdynię jako miejsce zdobywania wiedzy wybiera coraz więcej młodych osób z całej Polski. Aby dać takim uczniom szansę na rozwój, niezbędne jest zapewnienie im opieki na czas nauki. Dlatego gdyński samorząd przekształca Szkolne Schronisko Młodzieżowe w bursę. Jestem przekonany, że to dobra decyzja, która służy wspieraniu talentów naszych zamiejscowych uczniów – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Stworzenie bursy to odpowiedź na potrzeby osób, które chcą uczyć się w Gdyni i być może także zamieszkać tu w przyszłości. To również doskonała opcja dla młodzieży, która w nie tylko korzysta z usług oświatowych, ale także szkoli się, trenując w jednym z klubów sportowych działających w naszym mieście.

Czym różni się internat od bursy?   

Zgodnie z zarządzeniem ministra oświaty w sprawie organizacji i funkcjonowania internatów i burs szkolnych (Dz. U. z 1980 poz. 5, Nr 30 z zm.) zarówno internat, jak i bursa są miejscami, w których uczniowie mogą znaleźć nocleg i opiekę w czasie nauki, gdy ich miejsce zamieszkania znajduje się daleko od szkoły. Jednak istnieje między nimi zasadnicza różnica. Bursa jest międzyszkolną placówką opiekuńczo-wychowawczą przeznaczoną dla młodzieży uczęszczającej do różnych szkół. Natomiast internat to placówka określonej szkoły.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Gdyni przy ul. Energetyków 13A to placówka oświatowa prowadzona przez Gminę Miasta Gdyni. Oferuje 132 miejsca noclegowe, w tym z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością, w pełni wyposażone nowoczesne pokoje, wyremontowane łazienki, dwie duże i dobrze wyposażone kuchnie, stołówkę, salę konferencyjną i kącik sportowo-rekreacyjny. Ma też bardzo dobrą lokalizację. Znajduje się w okolicy dworca kolejowego Gdynia Główna i można tam łatwo dojechać komunikacją miejską. W pobliżu jest również terminal promowy, a strzeżona plaża jest oddalona tylko 3 przystanki autobusowe od placówki. Bursa w tym miejscu to będzie doskonała alternatywa dla młodzieży z całej Polski, która korzysta w Gdyni z tej formy wsparcia.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek