Nowa placówka oświatowa w Wielkim Kacku - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Nowa placówka oświatowa w Wielkim Kacku

22
kwiecień
Nowa placówka oświatowa w Wielkim Kacku

Będzie nowy kompleks edukacyjny na mapie Gdyni. To efekt współpracy samorządu oraz fundacji „Leśny Instytut Montessori”. Powstanie niepubliczny ośrodek kształcenia na trzech poziomach, czyli w żłobek, przedszkole i szkoła podstawowa. W tej sprawie podpisano dzisiaj list intencyjny. Pierwsi uczniowie rozpoczną naukę w placówce przy ul. Radosnej 10 jesienią 2022 roku.

Kompleks powstanie na terenach należących do miasta oraz samej fundacji. Miejsce to uzupełni gdyńską ofertę edukacyjną, przeznaczoną dla mieszkańców tej części Gdyni. Inwestycja w Wielkim Kacku zostanie zrealizowana z budżetu fundacji.

– To wspólna inicjatywa gdyńskiego samorządu i fundacji. Gdynia zawsze była i jest otwarta na nowe możliwości rozwoju w zgodzie z indywidualnymi aspiracjami mieszkańców. Chcemy stale poszerzać ofertę edukacyjną w naszym mieście, również o nowego typu funkcje oświatowe. Nauczanie w myśl filozofii Marii Montessori jest znane wielu gdynianom i rzeczywiście zapotrzebowanie na tego typu usługi rośnie, szczególnie w dzielnicach południowo-zachodnich. Dlatego nie mam wątpliwości, że nowy projekt jest doskonałym uzupełnieniem bogatej oferty edukacyjnej naszego miasta – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Metoda Montessori  w Gdyni

– Chcemy stworzyć w Gdyni alternatywny ośrodek edukacyjny bazujący przede wszystkim na pedagogice Marii Montessori i dlatego ogromnie cieszę się na współpracę z miastem. Wierzymy, że dzięki niej powstanie tu najlepsza placówka tego typu w Trójmieście i dzieci będą mogły odkrywać swój potencjał, doświadczać samodzielności oraz harmonijnie się rozwijać – podkreśla Łukasz Szulc, wiceprezes fundacji „Leśny Instytut Montessori”.

W trzypiętrowym budynku przy ul. Radosnej powstanie m.in. sześć sal lekcyjnych, dwie sale dla przedszkolaków oraz sala żłobkowa, gabinety do pracy indywidualnej, pokoje nauczycielskie, toalety, zmywalnia, jadalnia, pomieszczenia techniczne oraz pokoje dyrekcji, a także plac zabaw. Liczba dzieci uczęszczających na zajęcia na każdym poziomie edukacji będzie systematycznie wzrastać – w pierwszym roku działalności wyniesie 50, a w kolejnych wzrośnie do 150 osób.

– Cieszę się, że Wielki Kack wzbogaci się o nową placówkę edukacyjną. Nowa szkoła, przedszkole i żłobek są bardzo potrzebne w tej rozwijającej się części miasta. Inwestycja odpowiada na oczekiwania gdynian z południowych dzielnic Gdyni, ale jej oferta na pewno będzie też atrakcyjna dla dzieci z całego miasta – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Oświata niepubliczna jest niezwykle cennym uzupełnieniem sieci publicznych placówek, które Gdynia prowadzi. Staramy się równoważyć te dwie formy, gdyż dbałość o różnorodność oferty edukacyjnej to tak naprawdę większe możliwości dla młodych gdynian. Dzięki temu rodzice uczniów mają wybór do jakiej placówki trafią ich dzieci.

Przypomnijmy, że metoda Montessori to system wychowawczy opracowany przez włoską lekarkę i psycholog – Marię Montessori. Jedną z głównych zasad pedagogiki w tym obszarze jest założenie, że dzieci różnią się od siebie i dlatego trzeba zapewnić im możliwości wszechstronnego rozwoju w oparciu o indywidualnie dopasowany plan rozwoju przygotowany dla każdego dziecka. Fundacja „Leśny Instytut Montessori” ma ogromne doświadczenie w edukacji tą metodą – prowadzi placówki edukacyjne w Gdańsku i Miszewku.

Wizualizacja budynku nowego ośrodka edukacyjnego w Gdyni przy ul. Radosnej 10


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek