Nowa bursa czeka na uczniów - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Nowa bursa czeka na uczniów

25
lipiec
Nowa bursa czeka na uczniów

Trwa rekrutacja do szkół średnich w Gdyni. Wśród kandydatów jest wielu zdolnych uczniów spoza naszego miasta. Z myślą o nich gdyński samorząd stworzył bursę, która wraz ze Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym przy ul. Energetyków 13A tworzy Zespół Placówek Oświatowych nr 1. Właśnie trwa nabór przyszłych podopiecznych.

Stworzenie bursy, która dysponuje 106 miejscami noclegowymi, to odpowiedź na potrzeby osób, które chcą uczyć się w Gdyni. To również doskonała opcja dla młodzieży, która nie tylko korzysta z usług oświatowych, ale także trenuje w jednym z klubów sportowych działających w naszym mieście. Gdyński samorząd w pierwszej kolejności dba o dostępność miejsc w szkołach średnich dla mieszkańców miasta, ale nie może również zapominać o ambitnych młodych ludziach, których przyciąga do Gdyni wyjątkowo wysoki poziom edukacji.

– Duża liczba tegorocznych kandydatek i kandydatów do naszych szkół, pochodzi z innych regionów Polski – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Na bieżąco dostosowujemy nasz system edukacji do nowych potrzeb – budujemy nowe obiekty oświatowe, rozbudowujemy szkoły i wyposażamy je. Popularność Gdyni wśród absolwentów ósmych klas z innych miast to dla nas duże wyzwanie, ale mamy narzędzia, by jemu sprostać. Z uwagi na nasz bardzo wysoki poziom edukacji chętnie wybierają oni nasze placówki, co ogranicza ich dostępność dla młodych mieszkańców miasta. Musimy jednak pamiętać, że od zawsze Gdynia była wybierana jako miejsce do dalszej nauki przez kilkudziesięciu najlepszych uczniów w kraju. To z myślą o nich przekształciliśmy internat w bursę, nie zwiększając liczby dostępnych miejsc, ale polepszając warunki do nauki.

Kto może mieszkać w brusie? Wszyscy, którzy chcą się uczyć, bądź trenować w Gdyni. Miejsce jest przyznawane, na okres jednego roku szkolnego, na wniosek podpisany przez rodziców bądź opiekunów pranych.  O przyjęciu do bursy decyduje dyrektor i Komisja Rekrutacyjna na podstawie analizy złożonych dokumentów. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone najpóźniej do 18.08.2023 r.

– Zachęcamy do udziału w rekrutacji wszystkich uczniów, którzy chcą się uczyć w Gdyni, ale mieszkają poza granicami naszego miasta – mówi Agnieszka Kamińska-Klimczyk, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni. – W naszej bursie oferujemy doskonałe warunki do nauki oraz w pełni wyposażone nowoczesne pokoje, wyremontowane łazienki, dwie przestronne w pełni wyposażone kuchnie, stołówkę, salę konferencyjną i kącik sportowo-rekreacyjny.

Czym się różni bursa od internatu? Zarówno internat, jak i bursa są miejscami, w których uczniowie mogą znaleźć nocleg i opiekę w czasie nauki, gdy ich miejsce zamieszkania znajduje się daleko od szkoły. Jednak istnieje między nimi zasadnicza różnica. Bursa jest międzyszkolną placówką opiekuńczo-wychowawczą przeznaczoną dla młodzieży uczęszczającej do różnych szkół. Natomiast internat to placówka przeznaczona dla uczniów określonej szkoły.

Wszystkie potrzebne dokumenty można zleźć tu.

fot.: Bursa jest miejscem, w których uczniowie mogą znaleźć nocleg i opiekę w czasie nauki// fot. Pixabay


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek