Niezapomniane jubileusze dwóch gdyńskich przedszkoli - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Niezapomniane jubileusze dwóch gdyńskich przedszkoli

19
czerwiec
Niezapomniane jubileusze dwóch gdyńskich przedszkoli

Dwa gdyńskie przedszkola obchodziły w tym tygodniu jubileusze czterdziestolecia. Przedszkole nr 44 na Karwinach, to jedna z największym placówek przedszkolnych w mieście, z kolei Przedszkole nr 43 „Jantarek” leżące na Oksywiu to placówka z marynistycznymi tradycjami.

 

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wiek samej Gdyni, to obydwa przedszkola są już szacownymi placówkami z tradycją. Wszyscy jednak, którzy mieli okazję uczestniczyć w obydwu jubileuszach, zgodnie przyznają, że to placówki nowoczesne, otwarte na potrzeby małych dzieci, a ich mali podopieczni są wybitnie uzdolnieni artystycznie.

– Gdyńskie przedszkola są wyjątkowe, w praktycznie każdym z nich realizowane są programy autorskie a dzieci mają do dyspozycji wygodne i przestronne sale – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Zawsze najważniejsi są jednak ludzie, a kadra, która pracuje w gdyńskich placówkach oświatowych, to profesjonaliści z ogromną empatią dla dzieci. Całej społeczności obydwu placówek gratuluję wspaniałych uroczystości i składam najlepsze życzenia z okazji jubileuszy.

Historia Przedszkola nr 44 zaczyna się w 1983 roku, kiedy placówka miała siedzibę w małym budynku przy ulicy Buraczanej 5, którego właścicielem była Spółdzielnia Mieszkaniowa Karwiny. Przez te kilka lat przedszkole funkcjonowało w użyczonych od spółdzielni pomieszczeniach, na świeżo powstającym osiedlu. Dziś te początki funkcjonują już tylko we wspomnieniach, bowiem przedszkole bardzo szybko przestało być małe.

– Mamy przyjemność uczestniczyć w jubileuszu jednego z dwóch największych przedszkoli w Gdyni, mianowicie Przedszkola nr 44 na Karwinach– mówiła podczas uroczystości jubileuszu Jadwiga Wachulik, główny specjalista do spraw edukacji najmłodszych dzieci Urzędu Miasta Gdyni. – Widzieliśmy dziś tutaj wiele talentów, zarówno wśród dzieci, jak i absolwentów. Uroczystość wspaniała, goście dopisali, tak, że wiele słów uznania na ręce dyrekcji, osób zarządzających przedszkolem oraz grona pracowników.

Kiedy otwierano tę placówkę, w Gdyni mówiło się, że jest to przedszkole XXI wieku – przestronne sale zajęć – 6 oddziałów, przy każdej duża łazienka, podręczny pokoik socjalny dla nauczycieli, osobne pomieszczenia na koce i leżaki, sala gimnastyczna, przestrzenne hole, duża szatnia dla wszystkich grup, rozbudowane zaplecze kuchenne, magazyny, kuchnia, pralnia, pokój nauczycielski. W przedszkolu znajdował się również gabinet metodyczny, w którym to nauczyciel metodyk wspomagał w pracy nauczycieli z całego regionu i gabinet dentystyczny.

– Dzisiejszy dzień jest ważny dla nas bo minęło już 40 lat od powstania przedszkola – mówiła podczas uroczystości Elżbieta Kondracka, dyrektor Przedszkola nr 44. – To taki czas, kiedy człowiek się zatrzymuje i wspomina te osoby, które tutaj były, tu pracowały i oddawały swoje serce swoim przedszkolakom. Te dzieci, które tu się cieszyły, rozwijały i przychodziły z uśmiechem na twarzy. Te, które żegnały to przedszkole z łezką w oku. To ważny czas myślę dla każdego z nas.

Przedszkole przy ulicy Śmidowicza, jak na nadmorską placówkę przystoi, jubileusz obchodziło w stylu marynistycznym i podróżniczym.

– Czterdziestolecie naszego przedszkola świętowaliśmy wraz z Klubem Trzeciej Flotylli Akademii Marynarki Wojennej – mówi Magdalena Ziętek, dyrektor Przedszkola nr 43. – Od dłuższego już czasu współpracujemy z Klubem Marynarki Wojennej, a ponieważ znajdujemy się w Gdyni, nad morzem, pomyśleliśmy, że nasz jubileusz zorganizujemy w formie rejsu dookoła świata. Tworząc scenariusz odnosiliśmy się do tego, co robimy na co dzień, i z tego wyszło myślę coś wspaniałego. Coś co będzie zapamiętane na dłuższy czas, co zapadnie nam w serca. Rodzice dzieci również się zaangażowali – uczestniczyli, klaskali i śpiewali. Finał, tak jak państwo mieli okazję zobaczyć był rewelacyjny.

A my życzymy obydwu placówkom kolejnych rewelacyjnych lat!

fot. Wyjątkowy jubileusz w Przedszkolu nr 43 // fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek