Nietypowy konkurs w SP 31 - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Nietypowy konkurs w SP 31

23
marzec
Nietypowy konkurs w SP 31

konkurs w SP 31Uczestnicy konkursu w Szkole Podstawowej nr 31 // fot. Aleksandra Regulska

 

W minionym tygodniu w Szkole Podstawowej nr 31 w Gdyni odbył się Międzyszkolny Konkurs chemiczno-historyczny dla gdyńskich szkół podstawowych, zatytułowany „O dwóch takich co skroplili powietrze, czyli co wiecie o Karolu Olszewskim i Zygmuncie Wróblewskim”. Była to już II edycja tego konkursu. 12 dwuosobowych drużyn zmierzyło się w trudnym teście z wiedzy chemicznej i historycznej.

W Szkole Podstawowej nr 31 w Gdyni odbył się Międzyszkolny konkurs dość nietypowy dla gdyńskich szkół podstawowych, o życiu i działalności dwóch wybitnych naukowców pt. „O dwóch takich co skroplili powietrze, czyli co wiecie o Karolu Olszewskim i Zygmuncie Wróblewskim”. Wzięło w nim udział 24 uczniów klas VII i VIII gdyńskich szkół podstawowych oraz 2 drużyny z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Dębogórzu.

 

Celem konkursu było przybliżenie uczniom postaci Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, ich życia i działalności naukowej, zastosowanie poznanej wiedzy chemicznej,  kształtowanie postaw patriotycznych, ukazanie uczniom korelacji między-przedmiotowych i możliwości wykorzystania wiedzy zdobytej w trakcie nauki różnych przedmiotów, samodzielne pozyskiwanie i przetwarzanie informacji z różnorodnych źródeł z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, rozwijanie umiejętności pracy w grupie oraz rozbudzanie indywidualnych zdolności i zainteresowań.

 

 

Uczestnicy konkursu podczas testu w Szkole Podstawowej nr 31 // fot. Aleksandra Regulska

Krótki rys historyczny

Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski to naukowcy, którzy jako pierwsi na świecie skroplili tlen oraz azot. Ich działania odbiły się echem na całym świecie i przyczyniły się do dalszego rozwoju nauki o materii. Obaj byli wielkimi patriotami, obaj brali udział w powstaniu styczniowym i  prowadzili swoje badania i działalność naukową na Uniwersytecie Jagiellońskim w okresie, kiedy zabór austriacki był dla Polaków jedynym miejscem, w którym mogli rozwijać kulturę i naukę polską. Olszewski prowadził również badania z zakresu kriogeniki, zakładając Pracownię Kriogeniczną, która stała się zalążkiem istniejącego do dzisiaj na Uniwersytecie Jagiellońskim Zespołu Kriogenicznego. W 1884 roku jako pierwszy na świecie skroplił wodór, a w 1895 r. skroplił i zestalił próbkę argonu. Przyczynił się również do rozwoju rentgenografii wykonując zdjęcie jako pierwsza osoba w Polsce. Był nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki lub chemii.

 

– Szkoła jest takim miejscem, które powinno uczyć, ale przede wszystkim pokazywać ścieżki, dawać szanse na to, abyście zgłębiali interesującą Was wiedzę. Taki konkurs jest świetną okazją do tego, aby się sprawdzić. – mówił do uczestników Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.

 

Zadaniem uczestników było wykonanie lapbooka o tematyce konkursowej oraz rozwiązanie testu wiedzy z zakresu chemii (budowa atomu, właściwości powietrza, zanieczyszczenia) i historii (życie i działalność naukowców na tle sytuacji społeczno-politycznej zaboru austriackiego).

 

Rozdanie nagród laureatomLaureaci konkursu wraz z Bartoszem Bartoszewiczem, Pawłem Koryckim i Aleksandrem Kuźminem podczas wręczenia nagród // fot. Aleksandra Regulska

 

Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy chemicznej oraz historycznej oraz umiejętności plastyczne. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 26 (Myron i Artem), drugie miejsce reprezentanci tej samej szkoły Wojciech i Svitoslav, a trzecie miejsce po zaciekłej dogrywce przypadło Marcie i Amelii z ZSO nr 8 w Gdyni.

 

Nagrody za udział w konkursie wręczali Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia, Paweł Korycki, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Cisowa oraz Aleksander Kuźmin, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 31. Organizatorkami konkursu były Monika Nawrocka-Jesiołowska, Katarzyna Wesołowska oraz Karolina Barylla-Borawska.

 

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka i patronatem instytucjonalnym Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Sponsorem nagród w konkursie była Rada Dzielnicy Cisowa.

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek