Gdyńscy uczniowie świętują Światowy Dzień Wody - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdyńscy uczniowie świętują Światowy Dzień Wody

22
marzec
Gdyńscy uczniowie świętują Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody // fot. Katarzyna Balcerzak

 

Skąd się bierze woda w kranie? W którym mieście mieszkańcy piją wodę z rzeki? I dlaczego w Gdyni mamy lepiej? Na te i wiele innych pytań, odpowiadały dziś dzieci w Szkole Podstawowej nr 17, które obchodziły przypadający dziś Światowy Dzień Wody wspólnie z przedstawicielami władz miasta i Przedsiębiorstwa Wodociągów, Kanalizacji i Ciepłownictwa PEWIK w Gdyni.

Właśnie 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W Gdyni mamy to szczęście, że woda którą pijemy, pochodzi wyłączni ze studni głębinowych. Ujmowana woda uzdatniana jest w procesie jednostopniowej filtracji ciśnieniowej w celu usunięcia z niej ponadnormatywnej ilości związków żelaza i manganu. Proces ujmowania i uzdatniania, jak i samo pochodzenie wody zapewniają jej bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Dlatego produkowana przez PEWIK GDYNIA woda nie musi być i nie jest chlorowana!

 

– W Gdyni mamy świetnej jakości powietrze, ale też wodę, którą można pić bezpośrednio z kranu, co jest nie tylko komfortowe, ale też zdrowe – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Są specjalne badania, które pokazują, że ludzie w miastach, które leżą nad rzekami są szczęśliwsi. Woda ma sobie coś magicznego.

 

Co się działo wczoraj w Szkole Podstawowej nr 17 na gdyńskim Grabówku? Uczniowie wspólnie ze specjalistami z PEWIK Gdynia,  brali udział w specjalnej grze edukacyjnej, w czasie której w fascynujący sposób zdobywali wiedzę o wodzie.

 

– Dzieci z ogromnym zaangażowaniem budowały własne miasto z własnym systemem rur – mówi Anna Szpajer, rzecznik prasowy PEWIK Gdynia. – W Gdyni mamy doskonałą wodę, potwierdziły to niezależne badania Sanepidu, który stwierdził, że jakość badanej wody z sieci wodociągowej w Gdyni, przewyższa jakość źródlanej wody butelkowanej kupowanej w sklepie. Dlatego też do coraz większej liczby naszych szkół i przedszkoli trafiają specjalne poidełka, dzięki którym dzieci mają dostęp do zdrowej wody w każdej chwili.

 

Uczniom „Siedemnastki” tak zorganizowany Światowy Dzień Wody bardzo się podobał.

 

–  W naszej szkole odbyła się dziś cała gama pasjonujących warsztatów, przeprowadzonych z udziałem specjalistów z PEWIK – cieszy się Monika Małyszko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17. – Dzieci w naszej szkole od dawna już działają na rzecz ekologii, oszczędzają wodę, dziś podsumowujemy to, co nauczyły się do tej pory.

 

Poidełka dla dzieci to już standard w gdyńskich szkołach podstawowych i średnich, coraz częściej są również montowane w przedszkolach.

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek