Niekończący się Dzień Dziecka w Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Niekończący się Dzień Dziecka w Gdyni

02
czerwiec
Niekończący się Dzień Dziecka w Gdyni

Tysiące dzieci w Gdyni świętuje Dzień Dziecka. Każde przedszkole, szkoła czy placówka edukacyjna przygotowały wiele atrakcji, które dziać się będą aż do niedzieli. Wyjątkowy, integracyjny Dzień Dziecka świętowano również w Spilno Gdynia.

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem wszystkich dzieci, niezależnie od ich rasy, pochodzenia czy wieku. Warto o tym pamiętać, szczególnie w trudnych czasach, w których przybywa dzieci z doświadczeniem migracyjnym.

– W Gdyni liczy się każde dziecko – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Szczególną troską otaczamy najmłodszych, edukacja zawsze była i będzie priorytetem gdyńskiego samorządu. Obecnie, w trudnych czasach, gdy najpierw pandemia a później wojna na Ukrainie odcisnęły piętno na życiu dzieci i młodzieży, robimy wszystko co w naszej mocy, aby czuły się w Gdyni jak najlepiej. Teraz możemy zdziałać jeszcze więcej, dzięki współpracy z naszym partnerem Funduszem na Rzecz Dzieci UNICEF.

Spilno Gdynia, czyli pełnia dziecięcych uśmiechów

Szczególny Dzień Dziecka zorganizowano dziś w integracyjnym punkcie dla mieszkańców miasta, czyli Spilno Gdynia. O atrakcje dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym i ich polskich kolegów, zadbali licealiści z Europejskiego Klubu „Dwójki”.

– Młodych ludzi nie trzeba było do tego specjalnie namawiać, byli bardzo chętni do tego, aby nieść radość najmłodszym – podkreśla Anna Rutka-Ćwiklińska, opiekunka klubu i nauczyciel w II Liceum Ogólnokształcącym. – Przygotowaliśmy dla dzieci dużo atrakcji, konkursy, gry, malowanie buziek, jak widać zarówno mali i duzi wyśmienicie się bawią.

W Dniu Dziecka w Spilno wzięli udział zarówno podopieczni placówki, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 26, która prowadzi klasy przygotowawcze dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym oraz wszystkie dzieci, które chciały świętować ten dzień w gronie rówieśników, również te, które pozostają z różnych powodów poza gdyńskim systemem edukacji.

– Spilno Gdynia jest miejscem otwartym dla najmłodszych gdynianek i gdynian, niezależnie od ich pochodzenia – podkreśla Alicja Bajduszewska, koordynator Spilno Gdynia.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, czyli wszystkie dzieci nasze są

Piknik Rodzinny pod hasłem: „Wszystkie dzieci nasze są”, zorganizowany przez Radę Rodziców szkoły i przedszkola, dyrekcję, nauczycieli oraz wspaniałych, kreatywnych uczniów, to pomysł na świętowanie Dnia Dziecka w Zespołe Szkolno Przedszkolnym nr 2 w Gdyni.

– Wydarzeniu towarzyszył szczytny charytatywny cel , bo dochód ze sprzedaży ciast, gofrów, loterii fantowej zostanie przeznaczony na operację naszej uczennicy Lenki… Piknik był prezentem od rodziców dla dzieci, a właściwie dla całych rodzin. Sfinansowany został ze środków Rady Rodziców. Były to dobrze wydane pieniądze, bo impreza się udała, więc już trzeba myśleć o następnym w 2024 roku – podsumował Robert Smolnicki, Przewodniczący Rady Rodziców.

Bogaty program pikniku sprawił, że patio wypełniło się tłumem.

– Wśród gości byli wiceprezydent Michał Guć, Tomasz Besser – uczestnik The Voice of Poland oraz finalista Szansy na Sukces OPOLE 2023, autor tekstów i kompozytor – wylicza Anna Wiczlińska, dyrektor szkoły.

Tego dnia znanych muzyków w szkole pojawiło się więcej.

– Cieszę się, że wziąłem udział w tej imprezie. Nie spodziewałem się tak wielu ludzi. Fajnie, że się dobrze bawili. Chętnie wystąpię dla dzieciaków jeszcze raz, więc zapraszam do współpracy. Dziękuję za niesamowitą energię i rodzinną atmosfer – mówi gitarzysta Rafał Lach – członek zespołu LadyKiller.

Dzieci z klas 0-3,  przedszkolaki z całymi rodzinami z zapartym tchem oglądali wozy strażackie i policyjne, brali udział w treningach sportowych, przyglądali się  występom koleżanek i kolegów. Odbyły się barwne pokazy tańców. Prowadzące  Anita Tokarska, Joanna Sulikowska, Agata Pazdur słały ze sceny pozytywną energię.

– Co roku prowadzę nasze piknikowe imprezy na żywo. Zawsze myślę, że po raz ostatni, bo organizacja wymaga dużo czasu i pracy, a potem dostaję tyle dobrej energii, że kocham tę imprezę i mam nowe pomysły – przyznaje Anita Tokarska.

Słodko, filmowo, a nawet wyścigowo

Niesamowity dzień dziecka na słodko połączony z wypiekami gofrów i zajadaniem się słodyczami miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 23. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 52 wraz z radami dzielnic Grabówka i Leszczynek zorganizowała Międzykulturowy Dzień Dziecka. W Przedszkolu nr 19 powstał ogromny tor wyścigowy w terenie, z kolei dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 21 świętowały swój dzień w Gdyńskim Centrum Filmowym i na lodach.

Dodajmy, że gdyńskie obchody Dnia Dziecka zaplanowano na festynie rodzinnym pod hasłem „Przygoda w dżungli”. Odbędzie się on w niedzielę, 4 czerwca w godz. 11.00-16.00 w Parku Kolibki przy al. Zwycięstwa 291.

fot. Dzień Dziecka w Spilno Gdynia // fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek