Nauczycielu, Szkoła Ćwiczeń zaprasza na e-Konferencję – przyjdziesz?
W Gdyni pełną parą ruszyła Pomorska Szkoła Ćwiczeń, czyli modelowy ośrodek wsparcia nauczycieli z zakresu form i pracy dydaktycznej w obszarze matematyki, języków obcych, przedmiotów przyrodniczych, informatyki i wychowawstwa. To długofalowy efekt projektu „Laboratorium Edukacji Przyszłości”, którego realizacja kończy się w styczniu br. W Szkole Ćwiczeń nauczyciele będą doskonalić swoje umiejętności pod kątem efektywnej pracy z uczniem, poznawać nowe kierunki i trendy pedagogiczne, a okazji do tego będzie całe mnóstwo. Tym razem zapraszamy nauczycieli do udziału w niezwykle inspirującej e-Konferencji, podczas której nauczyciele m.in. opowiedzą jak powstawała Szkoła Ćwiczeń w Gdyni i o czym pamiętać przy tworzeniu warsztatu pracy z uczniem w rzeczywistości nauczania zdalnego.
Krótko o projekcie
Przypomnijmy, rolę Pomorskiej Szkoły Ćwiczeń w Gdyni pełni XVII Liceum Ogólnokształcące na Wiczlinie. Aby mogła powstać i działać, najpierw skupiono się na efektywnym doskonaleniu zawodowym nauczycieli i trenerów z kilku szkół współpracujących w ramach projektu. Tak świetnie przygotowani nauczyciele później będą kształcić swoje koleżanki i kolegów w placówkach, w których na co dzień pracują. Projekt od grudnia 2018 r. realizuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gdyni w partnerstwie z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni i Powiatem Wejherowskim (Powiatowy Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Wejherowie).
– W ramach projektu proponujemy nauczycielom innowacyjne laboratorium edukacyjne, które pomoże im przygotować się do jeszcze bardziej efektywnego rozwijania u uczniów kompetencji kluczowych i uniwersalnych. Warto wiedzieć, że to pierwsza taka szkoła na Pomorzu. Wszyscy doskonale wiemy, że zdobywanie wiedzy, rozwój osobisty i realizacja marzeń uczniów wymaga najwyższych standardów edukacyjnych. Aby tak się stało, skupiliśmy się najpierw na inwestowaniu w nauczycieli proponując szereg dobrych rozwiązań, m.in. udział w warsztatach metodycznych czy lekcjach pokazowych. Jestem przekonany, że to dzięki ich zaangażowaniu i pomysłom gdyńska edukacja uznawana jest za najlepszą w Polsce – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
E-Konferencja online – o czym będzie mowa?
E-Konferencja Pomorskiej Szkoły Ćwiczeń pn. „Edukacja w czasach nowych wyzwań” odbędzie się już w najbliższą środę, 27.01.2021 w godz. 14.00 – 16.00 na platformie ClickMeeting. Jej motywem przewodnim będą dobre praktyki pracy nauczyciela niezależnie od modelu działań edukacyjnych – stacjonarnego czy zdalnego. Prelegenci – koordynatorzy poszczególnych obszarów tematycznych Szkoły Ćwiczeń (wychowawczego, języków obcych, matematyki, informatyki i przedmiotów przyrodniczych) zaprezentują doświadczenia i inspiracje z codziennej pracy w oparciu o realizację projektu i ostatnich miesięcy edukacji zdalnej. Ponadto, jedna z prelekcji będzie poświęcona roli opiekuna praktyk, a poprowadzi ją przedstawiciel Akademii Marynarki Wojennej – partnera Pomorskiej Szkoły Ćwiczeń.
– Muszę przyznać, że realizacja „Laboratorium Edukacji Przyszłości” przypadła na bardzo ciekawy i pełen wyzwań moment. Stała się faktycznym labem eksperymentowania, zmieniania, testowaniai refleksji. O tym, jak pracowaliśmy ze szkołami partnerskimi, jak budowaliśmy warsztat pracy dostosowany do nowej rzeczywistości, opowiemy w trakcie e-Konferencji. To dobra okazja, by przez filtr “nowej” rzeczywistości, która zmusiła nas do redefiniowania działań i poszukiwania nowych rozwiązań, przyjrzeć się warsztatowi pracy nauczyciela i wskazać rekomendacje. Rozwijanie kompetencji, tworzenie sytuacji edukacyjnych angażujących ucznia, wzmacniających jego sprawczość, refleksyjność i umiejętność współpracy – to droga, którą powinniśmy pójść. W trakcie konferencji pokażemy, jak to robić – mówi Oktawia Gorzeńska, koordynatorka merytoryczny projektu.
Jeszcze są wolne miejsca – nauczyciele zainteresowani udziałem w tym wydarzeniu mogą zarejestrować się TU.
Projekt „Laboratorium Edukacji Przyszłości” jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.