Nauczycielka II LO w Gdyni wyróżniona w konkursie Nauczyciel Pomorza! - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Nauczycielka II LO w Gdyni wyróżniona w konkursie Nauczyciel Pomorza!

23
grudzień
Nauczycielka II LO w Gdyni wyróżniona w konkursie Nauczyciel Pomorza!

Po raz kolejny docenione zostało grono pedagogiczne z Gdyni! Nauczycielka gdyńskiego II LO, Anna Ćwiklińska-Rutka została wyróżniona podczas V edycji konkursu Nauczyciel Pomorza 2020. Główna nagroda przypadła Marii Seibert z I LO w Malborku.

Konkurs Nauczyciel Pomorza został przeprowadzony już po raz piaty. Celem jest uhonorowanie najlepszych nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych z Pomorza. Tegoroczny finał plebiscytu Nauczyciel Pomorza odbył się w formie on-line. Jak co roku, do konkursu wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń. Oceniała je komisja, w skład której weszli przedstawiciele: Sejmiku Województwa Pomorskiego, Pomorskiej Rady Oświatowej, Pomorskiego Kuratora Oświaty, nauczycielskich związków zawodowych, rodziców oraz środowiska akademickiego, organizacji pracodawców, a także mediów.

– Proszę przyjąć serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za wprowadzanie swoich uczniów w świat wartości wspólnoty europejskiej. – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Anna Ćwiklińska-Rutka to nauczycielka języka angielskiego i języka szwedzkiego oraz muzyki w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Między innymi dzięki jej wieloletniemu zaangażowaniu uczniowie z tej szkoły od lat odnoszą sukcesy podczas prestiżowych zawodów prawniczych International Moot Court, w którym w jury zasiadają sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. W 2020 r. uczniowie II LO w Gdyni byli ich gospodarzami, dzięki sukcesowi na tej imprezie w 2019 r.

– Wyróżnienie to dla mnie oczywiście ogromny zaszczyt. Znalazłam się w gronie nauczycielek i nauczycieli, dla których ten zawód nie jest wyłącznie prowadzeniem zajęć lekcyjnych, ale uważają, że można, a nawet trzeba robić więcej. Jednocześnie chciałabym podkreślić, że wszystkie działania nie byłyby możliwe bez życzliwego, bezwarunkowego wsparcia i pomocy Elżbiety Zaręby, dyrektor II LO. Wiele projektów realizuję też wspólnie z Urzędem Miasta Gdyni. – mówi Anna Ćwiklińska-RutkaWedług mnie edukacja obywatelska została bardzo mocno pominięta w procesie zmian po 1989 roku, nie udało nam się jeszcze stworzyć społeczeństwa obywatelskiego, co niestety teraz obserwujemy. Zmienić to możemy wyłącznie przez aktywizowanie młodych ludzi, pokazywanie im, że warto działać, że zawsze mają prawo do swojego głosu, do swojego zdania, do wolności, trzeba tylko pamiętać o wzajemnym szacunku, formie i stronie merytorycznej.

Gratulacje Annie Ćwiklińskiej-Rutce złożył także Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

– Pragnę z całego serca pogratulować pani Annie Ćwiklińskiej-Rutce wyjątkowego wyróżnienia. – mówi Bartosz BartoszewiczJej wielka praca i zaangażowanie od wielu lat przynosi efekty nie tylko w postaci doskonałych wyników uczniów II LO i ich międzynarodowych sukcesów, między innymi w konkursach prawniczych, ale przede wszystkim współtworzy niezwykłą społeczność szkolną tej placówki. Nauczyciele to duma i prawdziwy skarb gdyńskiej oświaty.

Nauczycielka z Gdyni otrzymała ponadto dodatkowe wyróżnienie od pomorskiego środowiska przedsiębiorców. – Wyróżnienie, które pragnę przekazać jest nie tylko od Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, ale także od Pomorskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji założonego pod patronatem marszałka województwa pomorskiego. – powiedział Jarosław Filipczak, prezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

Drugie wyróżnienie zaskoczyło laureatkę. – Muszę przyznać, że w pierwszej chwili pomyślałam, że to pomyłka. Nie uczę przedmiotów zawodowych. Po chwili dotarło do mnie, że pokazywanie drogi zawodowej prawników, spotkania z nimi, uczestnictwo w wydarzeniach o charakterze prawniczym rzeczywiście jest świetnym uzupełnieniem doradztwa zawodowego. Wielu moich uczniów na skutek doświadczeń chociażby podczas wcielania się w role oskarżycieli i obrońców podczas Moot Courtów (symulacji postępowania przed sądem) podjęło decyzję o wyborze studiów prawniczych. – dodaje Anna Ćwiklińska-Rutka.

Wyróżnienie środowiska pracodawców otrzymała także Magdalena Pytka-Leśniak, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Państwowych Szkołach Budownictwa w Gdańsku.

Najlepsi nauczyciele z Pomorza

Laureatką konkursu Nauczyciel Pomorza jest Maria Seibert uczy muzyki i zajęć artystycznych w I Liceum Ogólnokształcącym w Malborku. Jej pasji i zaangażowaniu uczniowie zawdzięczają liczne sukcesy w konkursach wokalnych nie tylko na szczeblach lokalnych, ale nawet międzynarodowych. Wspólnie z młodzieżą redaguje muzyczną audycję w Radiu Malbork.

Spośród kandydatów komisja wybrała 10 nauczycieli, a pięcioro z nich zostało laureatami konkursu. Poza jednym tytułem Nauczyciela Pomorza, wręczane są także 4 wyróżnienia. W 2020 roku wyróżnienia otrzymali ponadto: Anna Borowicz  – nauczycielka biologii i chemii w Szkole Podstawowej w Baninie, Łukasz Kowalski – nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie, edukacji dla bezpieczeństwa i edukacji obronnej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Bytowie oraz Magdalena Pytka-Leśniak – kierownik szkolenia praktycznego i nauczycielka przedmiotów zawodowych w Państwowych Szkołach Budownictwa w Gdańsku.

Zarówno laureaci, jak i wyróżnieni w konkursie Nauczyciel Pomorza 2020 otrzymali nagrody pieniężne. W 2019 tytuł Nauczyciela Pomorza otrzymał Robert Maciej Cyrta, nauczyciel historii, religii i wiedzy o teatrze w XX LO w Gdańsku. W ciągu pięciu lat do konkursu zgłoszonych zostało ponad 260 nauczycieli.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek