Muzyczne sławy pracują z dziećmi w Miejskim Domu Kultury - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Muzyczne sławy pracują z dziećmi w Miejskim Domu Kultury

27
styczeń
Muzyczne sławy pracują z dziećmi w Miejskim Domu Kultury

Jedyne tego typu warsztaty w kraju, prowadzone przez najlepszych specjalistów ze świata sztuki i sportu trwają w Miejskim Domu Kultury w Gdyni. Utalentowane dzieci z Polski i Ukrainy są zachwycone organizacją i możliwościami, które się przed nimi otwierają.

Jerzy Petersburski, Anna Ziemian, Agnieszka Szydłowska, nazwiska znane w całej Polsce w świecie teatru czy sportu. Tym razem specjaliści zdecydowali się pracować z dziećmi z Gdyni, w ramach Akcji Zima, która w całości w naszym mieście finansowana jest przez Narodowy Fundusz na Rzecz Dzieci UNICEF.

– Chcemy pokazać dzieciom, zarówno tym pochodzącym z Gdyni, jak i tym, które przybyły do naszego miasta w wyniku wojny na Ukrainie, że świat jest przyjazny i stoi przed nimi otworem – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dzięki wyjątkowej ofercie Młodzieżowego Domu Kultury, najmłodsi mogą nie tylko rozwijać swoje talenty, ale także nawiązywać nowe przyjaźnie, uczyć się języka, integrować. Przez całe tegoroczne ferie, w MDK, podobnie jak w innych gdyńskich placówkach edukacyjnych słychać śmiech dzieci i to jest jeden z najważniejszych celów naszych działań.

Młodzieżowy Dom Kultury przygotował dla najmłodszych gdynianek i gdynian aż kilkanaście warsztatów do wyboru, w dziedzinach które często są niedostępne dla dzieci z powodu wysokich kosztów. W ferie można zacząć tu przygodę ze śpiewem (i nagrać mini teledysk), gimnastyką artystyczną, tańcem, ale także rzeźbą, czy nauką gry na instrumentach, w ramach Pracowni Otwartych.

– Przygotowując tą ofertę, niby wiedzieliśmy, że będzie niezwykle i fascynująco, ale i tak to wszystko co się dzieje na tych warsztatach przeszło nasze oczekiwania – mówi Elżbieta Cupiał, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury. – Najważniejszy naszym celem była integracja środowisk kulturowych i ten cel z pewnością został osiągnięty, nawiązują się nowe przyjaźnie, dzieci, które dopiero zaczynają mówić w naszym języku zapisują się na nasze zajęcia w ciągu roku, bo dobrze się tu czują, bo już mają tu przyjaciół. Gdy widzimy ten szeroki uśmiech na buziach, już od progu gdy tylko wchodzą na zajęcia, to jest tak niesamowite, że aż nas ciarki ze szczęścia przechodzą.

Wspólne działania dają ogromną radość nie tylko uczestnikom.

– Jestem szczęśliwy, jest tu fantastyczna młodzież, i przyjechałem właśnie po to, aby spotkać się z nimi – mówi Jerzy Petersburski Jr., pianista kompozytor, satyryk. – Dziś mamy finał naszych warsztatów – z kamerą, mikrofonem, realizacja małych teledysków. Strasznie fajnie, dlatego, że ta młodzież jest niezwykle utalentowana. Co jest dla mnie fantastyczne, to to, że Ci młodzi ludzie wiedzą czego chcą. Już im teraz gratuluję serdecznie. Jeżeli chodzi o warsztaty, gdybym miał oceniać od jednego do dziesięciu, to dałbym sto pięćdziesiąt.

Młodzi uczestnicy zajęć, najchętniej spędzaliby w MDK cały dzień.

– Czuję się tu jak w swoim żywiole, to jest najlepsze miejsce, w jakim byłam – mówi Eliza, uczestniczka warsztatów.

Brak wspólnego języka zupełnie nie przeszkadza w nawiązywaniu przyjaźni.

– Te warsztaty są jak mój drugi dom. Bardzo mi się podobały. Poznałam dużo nowych koleżanek i nauczyłam się dobrze mówić po polsku – dodaje Ilona.

Cześć dzieci po raz pierwszy w życiu może się sprawdzić w aktywnościach, które do tej pory pozostawały wyłącznie w sferze ich marzeń.

– Naszym celem jest zachęcenie dziewczynek, które nigdy nie chodziły jeszcze na tego typu zajęcia aby zaznajomiły się z gimnastyka artystyczną – mówi Anna Zieman, trener gimnastyki. – Takie warsztaty mają za zadanie również to, aby dzieci się ze sobą zaprzyjaźniły.

W czasie ferii rozkwitają talenty, a najmłodsi mają możliwość kontynuowania swojej pasji, również w czasie roku szkolnego.

– Warsztaty wokalne, czyli praca nad głosem, nad emisją głosu, nad dykcją, nad artykulacją, nad oddechem, nad podstawą – wylicza Agnieszka Szydłowska, dyrygent i kompozytor. – Pracujemy w grupie, pokonujemy różne trudności wokalne, otwieramy się na muzykę.

Dzieci, wchodząc do zaczarowanego świata Młodzieżowego Domu Kultury zapominają choć na chwilę o trudnych często doświadczeniach, a dorośli robią wszystko, aby ich świat stał się bardziej kolorowy.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek