Kolejna szkoła powstanie w Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Kolejna szkoła powstanie w Gdyni

27
styczeń
Kolejna szkoła powstanie w Gdyni

Od września w murach dawnego internatu przy ul. Kazimierza Tetmajera znów zagoszczą młodzi. Rozstrzygnięto bowiem konkurs na prowadzenie tam placówki oświatowej. Aż czterech oferentów zaproponowało ciekawe oferty kształcenia najmłodszych gdynian.

Konkurs na koncepcję programową na prowadzenie placówki oświatowej szkoły podstawowej lub szkoły podstawowej i przedszkola ogłoszono do 29 listopada ubiegłego roku. Celem konkursu było wyłonienie osoby prawnej lub fizycznej, która przedstawi najlepszą koncepcję programową na prowadzenie placówki oświatowej od dnia 1 września 2023 roku i jednocześnie wyrazi wolę poprowadzenia takiej szkoły. Nowa szkoła ma mieścić się w dawnym internacie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 przy ulicy Kazimierza Tetmajera 65. Niedaleko od Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny, na Wzgórzu Św. Maksymiliana. Znamy już wyniki konkursu, nową placówkę ma poprowadzić, przez przynajmniej 10 najbliższych lat, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Integracji „Tacy Sami”.

– Oferta gdyńskich szkół już jest bardzo bogata, a cały czas ją rozszerzamy. Dajemy dzieciom i rodzicom szansę na wybór placówek dostosowanych do najbardziej różnorodnych potrzeb. Ten konkurs pokazuje, że pomysłów na mądrą i ciekawą edukację jest coraz więcej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Na konkurs wpłynęły 4 oferty o wysokim poziomie. Oferenci, którzy mieliby prowadzić placówkę zaproponowali ciekawe koncepcje na tę szkołę uwzględniając np. potrzeby gdyńskiej młodzieży w zakresie budowania relacji, wzmacniania poczucia własnej wartości i motywacji, zapobiegania wykluczeniom, rozwijania zainteresowań i pasji, rozpoznawania emocji, radzenia sobie ze stresem. Uczestnicy konkursu zakładali prowadzenie zajęć dla dzieci z dysfunkcjami i w obszarach integralnego rozwoju uczniów oraz różnorodność stosowanych form i metod pracy, kładli nacisk na nowatorskie metody kształcenia, już stosowane w wielu gdyńskich placówkach.

Do konkursu stanęły: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Integracji „Tacy Sami” (Gdynia), Pozytywne Inicjatywy „Edukacja” Sp. z o. o. (Puck), Ogólnopolski Operator Oświaty (Poznań) oraz Towarzystwo Edukacyjne Lokomotywa (Sopot). Komisja konkursowa analizowała m.in. 3 pierwsze lata planowanej działalności szkolnej, pokazujące deklarowaną dynamikę rozwoju przez pryzmat liczby uczniów i ilości oddziałów, doświadczenie w prowadzeniu działalności oświatowej, wyniki egzaminów zewnętrznych oraz atrakcyjność oferty pod kątem rozpoznanych potrzeb młodych. Największą liczbę punktów konkursowych osiągnęło Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Integracji „Tacy Sami”. Wyjaśnijmy, że ta organizacja działa od 1990 roku i prowadzi Gdyńską Społeczną Szkołę Podstawową przy ul. Wolności 25 (dawna siedziba SP 26).

Przypomnijmy, że około 7 lat temu przeniesiono z lokalizacji przy ul. Tetmajera szkoły budowlane do nowopowstałego ówcześnie CKUiZ nr 2, mającego siedzibę przy ul. Płk. Dąbka 207. Dotychczasowi lokatorzy internatu zamieszkali od 1 września 2022 w nowej lokalizacji na ulicy Energetyków 13a. Do szkoły mają więc ok. 3,5 km zamiast ponad 10 km.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek