Modernizacja energetyczna szkół dobiega końca
Już 14 obiektów (13 szkół plus Zespół Placówek Specjalistycznych) przeszło termomodernizację w ramach projektu „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej na terenie Gdyni”. W 2020 roku udało się wyremontować 7 z nich. Do modernizacji pozostały 3 szkoły.
Efekty termomodernizacji widać z daleka. Budynki jaśnieją czystymi, estetycznymi elewacjami, a w oknach i drzwiach błyszczą energooszczędna stolarka i nowe szyby. Jeśli ktoś nie pamięta, jak wyglądały budynki przed remontem, wystarczy spojrzeć na archiwalne zdjęcia w sieci – szare, odrapane elewacje łaknęły świeżego tynku i farby jak pustynia wody. Ale choć efekty wizualne są ważne, bo poprawiają estetykę miasta, to najważniejsze jest to, czego gołym okiem nie widać – lepsza efektywność energetyczna, czyli mniejsza ilość energii potrzebna do ogrzania budynków, zwiększony komfort nauki i pracy oraz ochrona środowiska.
– W Gdyni dbamy o wysoki poziom edukacji, czego dowodem są bardzo dobre wyniki egzaminów naszych uczniów. Dlatego chcemy zapewnić jak najlepsze warunki zdobywania i przekazywania wiedzy. W tym celu sukcesywnie przeprowadzamy między innymi termomodernizację budynków oświatowych. W ubiegłym roku udało się zmodernizować 7 z nich, tyle samo w latach 2018 – 2019 – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która w 2017 roku podpisała w imieniu miasta umowę na realizację projektu w Urzędzie Marszałkowskim, precyzuje: – Dzięki renowacjom zyskujemy przede wszystkim ogromną oszczędność energetyczną. Budynki po modernizacjach są oszczędne, bo włożona w ich ogrzewanie energia nie marnuje się, co wpływa na obniżenie ich kosztów eksploatacyjnych. Ale bardzo ważne są też walory estetyczne oraz aspekt ekologiczny. W rezultacie termomodernizacji maleje emisja do atmosfery gazów cieplarnianych oraz pyłu PM10, dzięki czemu poprawia się komfort życia i zdrowie mieszkańców. Termomodernizacja to kolejny przejaw dbałości o środowisko.
W efekcie 17 remontów planowana roczna oszczędność w zużyciu energii pierwotnej w zmodernizowanych budynkach wyniesie łącznie 13 643 050,32 kWh (średnia oszczędność – 58,91 %). Tym samym projekt przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania zasobów naturalnych i redukcji emisji gazów cieplarnianych – szacowany roczny spadek wyniesie łącznie 4 163,13 ton równoważnika CO2 (zmniejszy się średnio o 57,99 %), a pyłu PM10 – 265,63 kg (średnie zmniejszenie 56,77%).
Realizacje modernizacji energetycznej o wartości całkowitej 90.887.926,87 zł wsparł kwotą 28.885.955,83 zł Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Termomodernizacje 2020
W ramach projektu „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej na terenie Gdyni” w ubiegłym roku przeprowadzono termomodernizacje w 7 obiektach:
– Szkole Podstawowej nr 52 przy ul. Okrzei 6,
– Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Wrocławskiej 52,
– Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Stawnej 4–6,
– XIV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi przy
ul. Wejherowskiej 55,
– Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych przy ul. Sambora 48,
– VI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Mikołaja Kopernika 34,
– Zespole Placówek Specjalistycznych przy ul. Wejherowskiej 65.
Wykonane zostały roboty budowlane polegające m.in. na: dociepleniu ścian zewnętrznych, stropodachów i dachów płaskich, ścian fundamentowych, wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej, wymianie części stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych, modernizacji systemów grzewczych w tym wymianę lub modernizację źródeł ciepła, instalacji c.o. wraz z grzejnikami płytowymi, systemem monitorowania mediów i sterowania ogrzewaniem, wymianie lub modernizacji instalacji c.w.u. i cyrkulacji, wykonaniu i wymianie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na sali gimnastycznej oraz w części gastronomicznej.
Ponadto w 6 budynkach szkół zamontowano panele fotowoltaiczne, wykonano instalację elektryczną, w tym modernizację rozdzielnic i zmianę rodzaju oświetlenia poprzez zastosowanie energooszczędnego oświetlenia LED z automatycznym sterowaniem.
Koszt modernizacji energetycznej siedmiu budynków użyteczności publicznej w 2020 roku wyniósł 27,8 mln złotych.
Zakończenie projektu zaplanowano na 2021 rok, po przeprowadzeniu remontów trzech ostatnich budynków objętych programem, czyli:
– Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 przy ul. Admirała Porębskiego 21,
– II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi przy ul. Wolności 22 b,
– Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących przy ul. Władysława IV 54.Na wykonanie robót budowlanych dla potrzeb kompleksowej termomodernizacji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 i II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni w grudniu 2020 został ogłoszony przetarg nieograniczony. Termin składania ofert minął 15 lutego br.