Młodzi w Gdyni kręcą opowieść filmową - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Młodzi w Gdyni kręcą opowieść filmową

21
czerwiec
Młodzi w Gdyni kręcą opowieść filmową

Poruszają, zaskakują wywołują uśmiech. Sześć krótki etiud filmowych nakręconych przez gdyńskie dzieci i młodzież to niezwykły zapis naszych trudnych czasów. Powstały podczas wspierających warsztatów z filmem w tle, organizowanych w szkołach przez Stowarzyszenie Educational Challenge.

 

Dzieci i młodzież coraz częściej borykają się z problemami, o których najbliżsi dorośli nie mają pojęcia. Najpierw pandemia i związana z nią przymusowa izolacja, potem wojna na Ukrainie i tysiące dzieci z doświadczeniem uchodźczym w naszych szkołach spowodowały zmiany, z którymi młodym ludziom trudno sobie poradzić.

– W Gdyni wspólnie z naszym partnerem jakim jest UNICEF realizujemy obecnie wiele projektów, których zadaniem jest wsparcie najmłodszych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Do tego projektu, którego celem była terapia poprzez sztukę wybraliśmy sześć szkół, cztery podstawowe i dwie średnie, aby dać młodym ludziom szansę opowieści przez film o trudnościach, z którymi walczą na co dzień. Mali artyści pracując nad filmem wspólnie ze specjalistami, psychologami, mogli w bezpieczny sposób zmierzyć się z lękami i trudnościami, które im towarzyszą. Filmy, które powstały w ramach projektu, powinni obejrzeć wszyscy dorośli, którzy chcą lepiej zrozumieć świat współczesnej młodzieży.

W projekcie wzięło udział blisko 150 młodych ludzi z następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 31, Zespół Szkolno Przedszkolny nr 3, Zespół Szkolno Przedszkolny nr 4, IX Liceum Ogólnokształcące oraz II Liceum Ogólnokształcące. Dyrektorzy tych placówek i nauczyciele byli bardzo otwarci na nietypową formę zajęć. Młodzi ludzie pracowali wraz ze specjalistami – psychologami i filmowcami przez kilka tygodni.

– Celem warsztatów było stworzenie scenariusza do filmu o tematyce tolerancji – opowiada Aleksandra Mońko, przedstawicielka Educational Challenge. – Jednak na początku musieliśmy skupić się na integracji grup, poznaniu uczestników projektu. Dlatego pierwsze spotkania służyły poznaniu zasobów poszczególnych osób. W grupach było kilka osób z doświadczeniem migracyjnym, niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami ze spektrum autyzmu, co wydawało się wyzwaniem. Jednak wszyscy uczniowie zaangażowali się w proces pracy nad filmem. Jeden z uczniów podsumował nawet, że to był dla niego niesamowicie dobry czas.

Bardzo wymowny jest projekt stworzony przez uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni pt. „Wszystko w porządku”. Na ekranie widzimy bohaterkę Mię, która biega w lesie po bardzo ciężkim dniu. W trakcie jej treningu w głowie pojawia się miraż wspomnień – porównywanie się do „idealnych” koleżanek, epizod objadania się oraz wyrzutów sumienia z tego powodu, czy niewybredny komentarz przyjaciółki na temat jej zachowania i wyglądu. Każde z tych doświadczeń zaznacza swój ślad w psychice Mii. Teoretycznie wszystko u niej jest ok, uśmiecha się i bryluje w towarzystwie. Pytanie jednak, czy tak jest na pewno?
Film jest zaproszeniem do uważności na drugiego człowieka i okazywania głębszego zainteresowania życiem bliskich nam osób. Bo pod przykrywką uśmiechu mogą kryć się trudne emocje i kłębiące się myśli – starczy wyciągnięcie jednej pomocnej dłoni, żeby przełamać tą złą passę.
Wszyscy uczestnicy warsztatów, przyznają, że wspólna praca nad projektem wpłynęła na ich życie i uwrażliwiła na innych ludzi. Pomysł podobał się również nauczycielom.

– Z perspektywy nauczyciela, wychowawcy, pedagoga, uważam, że te zajęcia są strzałem w dziesiątkę – mówi Anna Kaszubowska Knopik, nauczyciel w ZSP nr 4. – Pozwalamy rozwijać umiejętności, ukryte talenty, które wyłapujemy, kreatywność i innowacyjność. Trzymam kciuki i nie mogę się już doczekać efektów.

Warsztaty pobudzają wyobraźnię, pokazują dzieciom, że wszystkie drogi stoją przed nimi otworem. Ich twórcy liczą, że idee, które udało się zaszczepić w najmłodszych, zostaną z nimi na całe życie.

Teraz pokazy filmów odbędą się w najbliższym czasie w Muzeum Emigracji w Gdyni i w wakacje w Spilno Gdynia. Szczegóły na stronach tych placówek.

Projekt został sfinansowany przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek