Młodzi innowatorzy z gdyńskiej Trójki - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Młodzi innowatorzy z gdyńskiej Trójki

11
czerwiec
Młodzi innowatorzy z gdyńskiej Trójki

Poznaliśmy zwycięzców XIV Ogólnopolskiego Konkursu „Młody Innowator 2020/2021”. Laureatami drugiego miejsca zostali Igor Rusiecki i Artur Kamieniecki, uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Doceniono ich za projekt techniczny „USV Czajka”.

– Niezwykle cieszą mnie sukcesy gdyńskich uczniów. Młodzi ludzie mają wiele wspaniałych pomysłów, a nasze miasto od lat wspiera ich rozwój. Idea konkursu „Młody Innowator” znajduje zrozumienie u gdyńskich opiekunów, którzy umieją motywować swoich uczniów i poszerzać ich horyzonty – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia. – Serdecznie gratuluję młodzieży i ich nauczycielowi oraz życzę dalszych sukcesów i realizacji marzeń.

Jury pod przewodnictwem Ewy Mańkiewicz-Cudny, prezes Naczelnej Organizacji Technicznej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, oceniło prace wykonane przez uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Jurorzy wzięli pod uwagę m.in.: pomysłowość, oryginalność rozwiązania, przydatność, wpływ na poprawę warunków bezpieczeństwa, dostępność wykorzystanych materiałów, estetykę wykonania, przygotowanie dokumentacji projektu oraz umiejętność pracy w zespole. Gdyńska drużyna zdobyła II miejsce w kategorii liceów i techników.

– To kolejni młodzi, zdolni wychowankowie naszej Trójki, którzy rozwijają swoje zainteresowania oraz chętnie uczestniczą w krajowych i ogólnopolskich konkursach. Prezentują tam swoje doskonałe umiejętności i odnoszą sukcesy. Zarówno Igor, jak i Artur to niezwykle zdolni technicznie uczniowie. Uczęszczają do trzeciej klasy. Ich opiekunem merytorycznym jest prof. dr inż. Zbigniew Usarek – podkreśla Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Wszystkie zgłoszone do konkursu prace prezentowały wysoki poziom oraz kreatywność dzieci i młodzieży, a także duże zaangażowanie opiekunów. Patronat nad zawodami „Młody Innowator 2020/2021” objął minister edukacji i nauki. Patronat medialny sprawował Przegląd Techniczny – najstarsze czasopismo techniczne w Polsce i Europie.

Jaki projekt przygotowali gdyńscy uczniowie?

– „USV Czajka” to odpowiedź na problem kontroli czystości wód portowych, osadzona w warunkach przyszłości, czyli silnie zinformatyzowanego oraz zautomatyzowanego środowiska portowego. Projektu tego nie należy postrzegać jedynie jako kolejnego rodzaju drona, ale jako część większej układanki, której nazwa to „port przyszłości”. Będzie to miejsce zdominowane przez algorytmy, sztuczną inteligencję i wszelkiego rodzaju drony. Zadania tysięcy pracowników, w tym również te dotyczące ochrony środowiska, przejmą maszyny – mówi Igor Rusiecki, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i jeden z twórców projektu.

– Nasz USV to mała i tania platforma pozwalająca jednemu lub kilku operatorom nadzorować stan wody na terenie całego basenu portowego. Nasz dron sprawi, że ochrona środowiska wodnego będzie tańsza i skuteczniejsza – dodaje Artur Kamieniecki, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i drugi z twórców „Czajki”.

Projekt młodych wynalazców, razem z dwoma innymi pomysłami uczniów z gdyńskiej Trójki, został także zakwalifikowany do finału konkursu Explory Week. Uczniowie powalczą tam o stypendia naukowe na rozwijanie swoich projektów ufundowane przez mecenasa programu Explory, Grupę LOTOS, a także udział w konkursach międzynarodowych.
 
Dodajmy, że konkurs Explory został stworzony z myślą o młodych osobach, które chcą rozwijać swoje talenty i zainteresowania, spotykać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w nim daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Składa się z trzech etapów. Pierwszy to zgłoszenie projektu, czyli wysłanie formularza. Drugi krok to udział w regionalnych eliminacjach, które odbywają się w czterech polskich miastach w ramach Festiwali Naukowych Explory. Najlepsze projekty trafiają do finału. Zwycięzcy są wyłaniani podczas Gdynia Explory Week, który w tym roku zaplanowano w dniach 20-21 października.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek