Gdyńscy licealiści na Moot Court Europe 2021 - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdyńscy licealiści na Moot Court Europe 2021

11
czerwiec
Gdyńscy licealiści na Moot Court Europe 2021

Grupa uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni reprezentowała nasz kraj na prestiżowych zawodach Moot Court Europe 2021. To europejski konkurs wiedzy i umiejętności prawniczych. Podczas zawodów uczestnicy wcielili się w role obrońców oraz oskarżycieli i ścierali się na argumenty. Całość oceniło profesjonalne jury, w skład którego weszli sędziowie Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.

– Te prestiżowe europejskie zawody to symulacja postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze. Biorą w nich udział młodzi przyszli prawnicy, uczniowie szkół średnich, którzy chcą związać swoją przyszłość z prawem. Zawody są dla nich okazją do tego, żeby w praktyce sprawdzić swoją wiedzę. Bardzo się cieszę, że również gdyńska młodzież z sukcesami rozwija swoje zainteresowania w tym zakresie. I to na arenie międzynarodowej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Największą wartością tego rodzaju konkursu jest nie tylko rywalizacja, ale też możliwość współpracy. Uczniowie uczą się zdobywania argumentów i ich prezentowania oraz obrony swojego stanowiska. Wszystko odbywa się w języku angielskim, więc rosną również ich kompetencje i umiejętności językowe.

W zawodach wzięli udział uczniowie z gdyńskiej Dwójki. Byli to: Marta Kowaliszyn, Milena Nowaczewska, Adrianna Płocka, Magdalena Kulka, Julia Kuniniec, Paweł Kawa, Remigiusz Sokołowski i Maksymilian Pasikowski z II klasy o profilu prawniczym. Odgrywali role obrońców i oskarżycieli biorących udział w postępowaniu przed Izbą Przygotowawczą Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Ich sprawa dotyczyła złamania artykułu 8 Statutu Rzymskiego, czyli werbowania dzieci poniżej lat 15 oraz szkolenia ich do akcji zbrojnych, a także zniszczenia miejsca kultu.

Gdyńscy uczniowie przygotowywali się do konkursu pod okiem pani Anny Ćwiklińskiej-Rutki oraz prokuratora Mariusza Marciniaka. Natomiast umiejętności właściwego prezentowania argumentów szlifowała z nimi pani Teresa Wasiak – nauczycielka retoryki.

– Mimo pandemii udało nam się przejść przez dni konkursowe w atmosferze pracy drużynowej – jak przystało na zawody prawnicze. Przez niemal tydzień byliśmy gośćmi Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Tym razem przygotowywaliśmy się i występowaliśmy w jednym pomieszczeniu, a nie zdalnie ze swoich domów. To zdecydowanie pomogło – mówi Anna Ćwiklińska- Rutka, nauczycielka II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i koordynator projektów prawniczych. – Nasi uczniowie zaprezentowali się znakomicie, pokazali wysoki poziom swoich prezentacji i umiejętności retorycznych. Otrzymaliśmy nagrodę za najbardziej profesjonalnie przygotowaną drużynę, a Magdalena Kulka dostała dodatkowo wyróżnienie za najlepsze odpowiedzi na pytania sędziów.

Przygotowania polskiej drużyny trwały od lutego br. Polegały na zapoznaniu się ze sprawą, Statutem Rzymskim, opracowaniu argumentów dla każdej ze stron, ułożeniu około 10-minutowych mów w języku angielskim, ćwiczeniu umiejętności odpowiedzi na pytania sędziów podczas występów, przygotowaniu retorycznym i doskonaleniu występów publicznych oraz oswajaniu się ze stresem.
 
Ze względu na pandemię konkurs Moot Court Europe 2021 po raz pierwszy w historii odbył się w formie zdalnej. To była jego piąta edycja. Uczestniczyło w nim 14 drużyn z 7 krajów Europy: Polski, Rumunii, Holandii, Bułgarii, Rosji, Słowacji i Macedonii. Jurorami byli prawdziwi sędziowie Trybunału Sprawiedliwości w Hadze: prof. Michail Wladimiroff oraz Alphons Orie, a także profesorowie prawa, sędziowie sądów powszechnych i prawnicy. Wygrały ex aequo dwie drużyny z Holandii: International School of Amsterdam oraz Aletna College Sleeuwijk.
 
Kolejne zawody prawnicze odbędą się w 2022 roku i będą już o zasięgu światowym.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek