Menu górne

Kategoria

Młode talenty naukowe nagrodzone

Młode talenty naukowe nagrodzone

Za nami największe w Polsce wydarzenie promujące naukę i nowoczesne technologie. W Gdyni odbyła się 7 edycja E(x)plory Week – prestiżowego wydarzenia podczas, którego wręczane są nagrody i wyróżnienia dla najlepszych polskich naukowców w wieku 13-20 lat. Najlepsi otrzymują dofinansowanie na badania, atrakcyjne, rozwojowe staże naukowo-badawcze, a także udział w światowych festiwalach naukowych.

W tym roku do konkursu zgłoszono 160 projektów, 120 z nich młodzi naukowcy zaprezentowali podczas etapów regionalnych w Szczecinie, we Wrocławiu, Bydgoszczy i w Podzamczu koło Kielc. Uczestniczyło w nich ponad 3,5 tys. osób. 35 projektów zakwalifikowało się do wielkiego finału w Gdyni.

Talent poparty pracą, wysiłkiem, wzajemnymi relacjami z innymi wybitnymi osobami prowadzi do znakomitych wyników. W Gdyni podczas E(x)plory Week mieliśmy bardzo duże zagęszczenie takich talentów. Te osoby są przyszłością naszego świata, dzięki nim będzie rósł dobrobyt nas wszystkich – mówi prof. dr hab. Barbara Liberda, przewodnicząca jury.

Trzecią nagrodę E(x)plory odebrali Agata Szary i Filip Wylęgała, drugie miejsce zdobyła Agata Sława Momot, najwyższe miejsce podium tegorocznego E(x)plory należało do Piotra Lazareka.

Podczas finału wręczono m.in. Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdyni. W tym roku otrzymał ją Firas Haj Obeid za swój projekt “Cytokininowy eliksir młodości jako alternatywa w suplementacji roślin w warunkach niedoboru żelaza”. Nagrodę wręczyła wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała. – Nagrodą Prezydenta Gdyni jest mentorska opieka, która pozwoli zwycięski projekt powtórzyć w warunkach laboratoryjnych w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Mamy nadzieję, że to będzie wstępem do dalszego pasma sukcesów – mówiła podczas wręczenia nagrody.

  • Finał E(x)plory Week w Gdyni // fot. Lechosław Dzierżak

Wróć do listy Następny wpis