Maturzyści na „100 Procent” spotkają się w Gdyni
Już 20 września w Gdyni podczas prestiżowej Gali VI edycji ogólnopolskiego projektu „Matura na 100 procent” będziemy gościć najlepszych polskich maturzystów, ich rodziców, dyrektorów szkół, z których pochodzą, oraz przedstawicieli samorządów. Od sześciu lat projekt realizowany jest przez krakowską fundację „Zawsze warto” oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną, a wrześniowa Gala wieńczy edycję egzaminów maturalnych w roku szkolnym 2018/2019. Co roku w kolejnych miastach organizowana jest prestiżowa Gala, w czasie której laureaci z absolutnie nieprzeciętnymi wynikami maturalnymi otrzymują cenne nagrody, wyróżnienia i stypendia. W tym roku Gospodarzem Gali VI edycji projektu jest Gdynia. Nie bez powodu.
W minionym roku szkolnym maturę zdawało 247 230 młodych osób, z czego Kapituła Projektu wyłoniła 25 wyróżniających się najlepszymi wynikami w skali całego kraju i ponadprzeciętnymi zdolnościami. Osiągnięte przez nich wyniki budzą największy szacunek i uznanie. To także powód do dumy dla ich rodziców, dyrektorów i nauczycieli szkół, do których maturzyści uczęszczali. Rzeczywiście, to nie przypadek, że w tym roku spotkanie organizowane jest w naszym mieście, ponieważ wysoka jakość gdyńskiej edukacji jest wszystkim dobrze znana. Twarde wskaźniki opisujące naszą oświatę pod względem jej kondycji jasno wskazują, że Gdynia wyróżnia się zarówno na tle województwa, jak i kraju. Ponadto, chciałbym podkreślić, że w ciągu sześciu lat realizacji tego projektu wśród jego laureatów są również absolwenci szkół średnich z województwa pomorskiego. W Gdyni mamy aż 6 laureatów – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Wyjątkowość naszego miasta docenili także organizatorzy „Matury na 100 procent”. W tym roku będzie niepowtarzalna okazja, by wspólnie spotkać się w niezwykłym miejscu, czyli w Gdyni. To miasto z wyjątkową historią, morskim klimatem i szerokimi możliwościami edukacyjnymi. Oprócz nagrodzenia laureatów na wrześniowej Gali, Kapituła naszego projektu przyzna również prestiżowe nagrody specjalne, czyli „Statuetki Jaskółek”, dla tej szkoły średniej, która w okresie ostatnich trzech lat miała największą liczbę laureatów oraz dla uczelni najczęściej wybieranej przez nich. Statuetki są przyznawane tylko raz na trzy lata – podkreśla Marek Wasiak, prezes fundacji „Zawsze warto”.
„Matura na 100 Procent” to ogólnopolski projekt realizowany od kilku lat przez krakowską fundację „Zawsze warto”. Organizatorom przyświeca idea uhonorowania i nagrodzenia tych absolwentów szkół średnich, którzy najlepiej w kraju w danym roku szkolnym zdali egzaminy maturalne i spełnili surowe, bardzo wysokie wymagania. Widzimy konieczność eksponowania znakomitych osiągnięć naszych uczniów oraz dodatkowego ich nagradzania, dlatego laureatom „Matury na 100 procent” fundujemy roczne stypendia i nagrody rzeczowe. Warto podkreślić, że w ciągu 6 lat realizacji projektu do matury przystąpiło ok. 1 550 mln absolwentów szkół średnich w Polsce, z czego 351 osób to jego finaliści. W tej grupie do tej pory wyłoniliśmy 131 najlepszych z najlepszych. W tej chwili to już studenci najlepszych polskich i renomowanych światowych uczelni. Pomysł wyłonienia i nagrodzenia najlepszych maturzystów narodził się wówczas, gdy okazało się, że w dniu ogłoszenia wyników egzaminów cała uwaga mediów i opinii publicznej koncentruje się na uczniach, którym się nie powiodło na maturze. Prawie nikt nie zwracał uwagi na tych, którzy zdali maturę na poziomie 90 czy 100 procent. Ich sukcesy są także w dużej mierze osiągnięciem nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców. Gdy rozmawiamy z nimi okazuje się, że najważniejszą wartością nie są wcale stypendia czy nagrody rzeczowe, które przyznajemy, ale to, że ktoś ich zauważył i docenił – tłumaczy Marek Wasiak, prezes fundacji „Zawsze warto”.
W tegorocznym programie Gali VI edycji projektu planowana jest m.in. prezentacja laureatów i uroczyste wręczenie im nagród, wystąpienia znakomitych Gości, koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia i. z. Noskowskiego w Gdyni oraz konferencja prasowa z laureatami.
Autor tekstu: Małgorzata Chudzińska, Wydział Edukacji