Matury 2019 wystartowały! - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Matury 2019 wystartowały!

06
maj
Matury 2019 wystartowały!

W poniedziałek, 6 maja, ruszyły matury. Egzamin dojrzałości rozpoczął się punktualnie o godz. 9.00. Przystąpiło do niego w sumie 3073 abiturientów z 32 gdyńskich liceów, szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Na początek mierzą się z egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Równolegle z maturą krajową w Gdyni, już po raz 25, odbywa się także matura międzynarodowa. Rozpocznie się ona o godz. 12.00. Z kolei o godz. 14.00 maturzyści napiszą egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Maturalny maraton potrwa od 6 do 25 maja. W Gdyni z egzaminem dojrzałości mierzy się w sumie 3073 osób. Po raz pierwszy do matury przystąpiło 2 392 abiturientów. Poza egzaminami krajowymi ruszają też matury międzynarodowe. W tym roku taką formę egzaminu dojrzałości będzie zdawać 56 osób.

W tym ważnym dla maturzystów dniu odwiedziliśmy z kamerą III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni.

Dzisiaj w gdyńskiej Trójce rozpoczynają się dwie matury: krajowa oraz międzynarodowa. W tym roku tak się złożyło, że oba egzaminy zaczynają się od języka polskiego. Nie zdarza się to często. W przypadku matury międzynarodowej mamy jubileuszowy egzamin. Odbywa się on już od 25 lat, równolegle z maturą krajową – mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni i Gdyńskiej Szkoły Matury Międzynarodowej nr 0704.

Uczniów zapytaliśmy o nastroje przed egzaminami.

Powinno być dobrze. Jeśli chodzi o przygotowanie, to zawsze mogło być lepiej, ale uważam, że mam wystarczającą wiedzę. Nie mam konkretnych przewidywań. Trzeba być po prostu przygotowanym na wszystko – mówi Mateusz, absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Jest trochę stresu, ale ogólnie podchodzimy do egzaminu pozytywnie. Były minimalne powtórki, ale tu przede wszystkim liczy się systematyczna praca. Biorąc pod uwagę to, jak wyszły nam próbne matury, myślę, że będziemy usatysfakcjonowane z wyników – mówi Olga, maturzystka.

Jaki tematy na egzaminie z języka polskiego obstawiają?

„Lalki” w tym roku nie będzie, bo pojawiła się w ubiegłym. Spodziewam się „Pana Tadeusza”, ponieważ dawno nie było go na maturze. Byłabym zadowolona, gdyby to właśnie taki temat się pojawił – mówi Ania, maturzystka.

Spodziewam się motywów powstańczych, wyzwoleńczych, ale jestem przygotowany na cokolwiek. Wolę zdecydowanie przedmioty ścisłe, dlatego dzisiejszy egzamin będzie dla mnie najtrudniejszy – dodaje Paweł.

Za swoich absolwentów mocno trzymają kciuki również nauczyciele. I przyznają, że dla nich to również stresujący moment.

Przypuszczam, że my, nauczyciele bardziej się denerwujemy niż nasi absolwenci. Trzymamy za nich kciuki. Jest ładna pogoda, kasztany zakwitły, więc wszystko będzie w porządku. Przed egzaminem powiedziałem im jeszcze, żeby przede wszystkim czytali wszystkie polecenia ze zrozumieniem, nawet po kilka razy i zwracali uwagę na słowa kluczowe. Poradziłem też, aby nie szukali w zadaniach drugiego dna – mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni i Gdyńskiej Szkoły Matury Międzynarodowej nr 0704.

Połamania piór

Tegorocznych maturzystów wspierają nie tylko ich nauczyciele i rodziny. Mocno trzyma za nich kciuki cała Gdynia – z prezydentem Wojciechem Szczurkiem i wiceprezydentem ds. jakości życia Bartoszem Bartoszewiczem na czele.

Maturzyści otrzymali od miasta pamiątkowe kubki. To już gdyńska tradycja. W tym roku są one opatrzone hasłem „Dzisiaj mogę wszystko!”.

 

  •  Matury 2019 wystartowały! // fot. Magdalena Czernek

Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek