Matura międzynarodowa na światowym poziomie - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Matura międzynarodowa na światowym poziomie

07
lipiec
Matura międzynarodowa na światowym poziomie

Absolwenci III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni poznali już wyniki swojej matury międzynarodowej. Jak na jedną z najlepszych szkół w Polsce przystało osiągnęli bardzo dobre rezultaty.

Tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych w Polsce, którzy przystąpili do matury organizowanej i nadzorowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) w Warszawie poznali swoje wyniki maturalne w piątek 7 lipca. Natomiast już 5 lipca o wynikach swoich egzaminów maturalnych zostali poinformowani absolwenci szkół, w Polsce i na całym świecie, realizujących maturę międzynarodową organizowaną i nadzorowaną przez Organizację Matury Międzynarodowej – International Baccalaureate Organization (IBO).

Przypomnijmy, że pierwsze w Polsce klasy z maturą IBO utworzone zostały w 1993 roku właśnie w III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni oraz w XXXIII LO w Warszawie. Obecnie w Trójmieście matura międzynarodowa jest zdawana w dwóch „Trójkach” – gdyńskiej i gdańskiej.

– III LO to jedyna szkoła w Gdyni, w której odbywają się matury międzynarodowe, pełna utalentowanych uczniów i uczennic, ale i nauczycieli o niespotykanych umiejętnościach. Praktycznie przez cały rok słyszymy o kolejnych sukcesach naukowych w różnych dziedzinach będących w obszarach zainteresowania Trójkowiczów. Już w tak młodym wieku stają się inspiracją i pokazują, że wystarczy chcieć, aby osiągnąć sukces. Bez zaangażowania całego środowiska Trójki nie byłoby tak rewelacyjnych rezultatów. Maturzystom życzę wypłynięcia na międzynarodowe wody, dalszych sukcesów i odważnego spełniania marzeń – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Wyniki przeprowadzonej już po raz 29 w gdyńskiej Trójce matury międzynarodowej okazały się znakomite, bowiem średnia liczba punktów zdobytych przez 46 uczniów i uczennic zdających w Gdyni IBO World School 0704 przy III LO wyniosła 82 procent, czyli średni wynik to 37 punktów na 45 punktów możliwych do zdobycia. Przypomnijmy, że w zeszłym roku średni wynik był najlepszy od 20 lat i wyniósł średnio 41 punktów na 45 możliwych do zdobycia.

– Łącznie aż 17 maturzystów i maturzystek na 46 zdających maturę IBO w Gdyni uzyskało 40 i więcej punktów, a ponad połowa zdających uzyskała 37 i więcej punktów, czyli tyle, ile wymagają podczas rekrutacji na najlepsze uczelnie na świecie, m.in. Oxford lub Cambridge – podkreśla Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO.

Najlepszymi międzynarodowymi maturzystami lub maturzystkami w 2023 r. w gdyńskiej Trójce są:

  Maria Jankowska

  Dominika Sawicka
        Barbara Siewert
        Oskar Wachek

Nina Gordon
        Jessica Hirsz
        Piotr Niekra
        Alicja Skołysz

Gratuacje!

Od lat przystępujący w Polsce do międzynarodowej matury osiągają bardzo dobre wyniki na egzaminie IBO.W gdyńskiej Trójce średnia wyników każdego roku mieści się w przedziale 36-39 na 45 punktów możliwych do zdobycia. Większość absolwentek i absolwentów z klas IBO w III LO w Gdyni kontynuuje swoją edukację na renomowanych uczelniach w Polsce i poza granicami kraju (Edynburg, Londyn, Oksford, Cambridge, Sorbona, Brema, Berlin, Madryt, Maastricht, Utrecht, Rotterdam, Kopenhaga, Seul, Sapporo, Hong Kong, Dubaj, Kair). Kilkunastu z nich, z uwagi na świetnie zdane egzaminy SAT, czyli ustandaryzowane testy dla uczniów szkół średnich w USA oraz inne osiągnięcia szkolne np. w olimpiadach naukowych otrzymało stypendia naukowe warte ponad 45 000 dolarów amerykańskich z takich uczelni amerykańskich jak: MIT – Massachussetts Institute of Technology. Takie stypendia otrzymało już 5 absolwentek i 1 jeden były uczeń z III LO w Gdyni. Oprócz tego trójkowicze otrzymują stypendia na Harvard, Yale, Columbia University, Cornell College, Chicago University, Brown College.

W ostatnich latach, z uwagi na „brexit”, głównym kierunkiem wyjazdów na studia nie jest Wielka Brytania, ale Niderlandy i Belgia. Absolwenci i absolwentki klasy IBO z III LO wybierają różne kierunki geograficzne i naukowe swojej dalszej edukacji, a przyjeżdżają z całej Polski by uczyć się w gdyńskiej Trójce. Są tu uczniowie reprezentujący takie miejscowości jak: Braniewo, Darłowo, Wrocław, Ustrzyki Górne, Katowice, Olsztyn, Tarnów, Poznań, Warszawa, Kraków, Białystok, Szczecin, Zielona Góra, Lublin, Bydgoszcz, Stalowa Wola, Rzeszów, Suwałki, Koszalin, Łódź, Radom.

Przeprowadzenie obu egzaminów matury polskiej i międzynarodowej w tym samym czasie jest bardzo dużym wyzwaniem organizacyjnym dla dyrekcji i nauczycieli gdyńskiej Trójki. Egzaminy matury międzynarodowej każdego roku rozpoczynają się 1 maja i przeprowadzane są w tym samym czasie we wszystkich szkołach IBO na całym świecie, oczywiście z uwzględnieniem czasu strefowego.

Każdy ze zdających maturę IBO musi przystąpić do dwóch lub trzech egzaminów pisemnych minimum z sześciu przedmiotów, w tym obowiązkowo z matematyki oraz co najmniej z jednego przedmiotu z grupy: chemia, fizyka lub biologia. W III LO w Gdyni międzynarodowi maturzyści zdawali egzaminy, oprócz wyżej wymienionych także z takich przedmiotów jak: filozofia, geografia, historia, j.polski, j.niemiecki, j.francuski, systemy środowiska, j.angielski oraz sztuki wizualne – Visual arts. Językiem egzaminu jest język angielski. Łącznie w sesji majowej każdy „ajbik” – uczeń z klasy IBO – przystąpił do 14 lub 18 egzaminów pisemnych. Każdego roku wyniki egzaminów IBO są przesyłane elektronicznie do Gdyni z Centrum Egzaminacyjnego IBO w Cardiff w Wielkiej Brytanii. Dyplomy matury międzynarodowej przesyłane są do Gdyni w sierpniu, a wręczane uroczyście w III LO na początku września. Taka procedura przekazywania dyplomów maturalnych IBO w żadnym wypadku nie utrudnia absolwentom szkół IBO rekrutacji na studia, bowiem Centrum Egzaminacyjne IBO w Cardiff wysyła elektronicznie w dniu ogłoszenia wyników matury IBO dane do wskazanych przez zdającego uczelni wyższych.

W sobotę 9 września 2023 odbędzie się w auli gdyńskiej Trójki uroczystość wręczenia dyplomów matury międzynarodowej. Uroczystość będzie mieć wyjątkowy charakter, bowiem w 2023 roku III LO w Gdyni obchodzi 60-lecie nadania imienia Marynarki Wojennej (1963-2023), 60-lecie utworzenia klas z wykładowym językiem angielskim (1963-2023) oraz 30-lecie wprowadzenia programu matury międzynarodowej (1993-2023).


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek