Matura 2020 - inna niż wszystkie - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Matura 2020 – inna niż wszystkie

08
czerwiec
Matura 2020 – inna niż wszystkie

W poniedziałek, 8 czerwca tegoroczni maturzyści przystąpili do długo wyczekiwanych egzaminów. W czasie ich trwania obowiązują specjalne wytyczne sanitarne opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

W tym roku egzamin maturalny trwa od 8 do 29 czerwca i składa się z dwóch części: pisemnej (od 8 do 29 czerwca) oraz ustnej (od 15 do 29 czerwca, oprócz 21 i 28 czerwca), z zastrzeżeniem, że część ustna jest przeprowadzana wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z takiego egzaminu w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

W Gdyni do matury przystąpiło 2257 uczniów z 19 szkół. Do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wpłynęły 4 wnioski w sprawie chęci przystąpienia do ustnego egzaminu z języka angielskiego.

Podczas egzaminów maturalnych w mieście jest zaangażowanych 684 nauczycieli i członków komisji egzaminacyjnych.

Tegoroczne matury są z pewnością inne, niż te dotychczasowe. Zmianie uległ termin, jak i warunki, w których są przeprowadzane – informuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Jednak dzięki ogromnej pracy dyrektorów, kadry nauczycielskiej,  pracowników administracji oraz obsługi, gdyńskie szkoły są możliwie najlepiej w tych okolicznościach przygotowane do  egzaminów maturalnych. Tegoroczni maturzyści zostali poddani bardzo ciężkiej próbie i sam fakt, że udało im się przestawić na zupełnie inny tryb i harmonogram pracy sprawia, że należy im się wielki szacunek i uznanie. Maturzyści, pamiętajcie, do tego egzaminu przygotowywaliście się od dawna, pokażcie jaką macie wiedzę. Dacie radę!

W I Akademickim Liceum Ogólnokształcącym im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni do egzaminu dojrzałości przystąpiło 141 uczniów.

W deszczowy poniedziałek maraton maturalny rozpoczął się, zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, o godzinie 9:00 od egzaminu pisemnego z języka polskiego. Abiturienci wchodzili do szkoły dwoma wejściami i w dwóch turach.

Zdających w tym roku mamy 141. W ogromnej większości są to nasi abiturienci. Mamy również absolwentów z poprzednich lat i czekamy na kilkoro uczniów z innych szkół – mówi Lidia Łączyńska, dyrektor I ALO im. Zasłużonych Lidzi Morza w Gdyni. – Największym wyzwaniem w tym roku jest przygotowanie szkoły do wymogów sanitarnych. Jestem pewna, że jesteśmy dobrze przygotowani i zabezpieczeni.

Jakich tematów z polskiego spodziewają się maturzyści?

Może się pojawić „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, może się pojawić „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – opowiada Weronika, tegoroczna maturzystka z I ALO.

Pomimo stresu i niepewności, większość uczniów miała nadzieję, że w tym roku matury się jednak odbędą. Z powodu pandemii młodzież nie wiedziała, kiedy to dokładnie nastąpi, ale wykorzystała pobyt w domu na naukę i staranne przygotowanie się do egzaminu dojrzałości.

W ogóle nie czuję stresu, bo uczyłem się przez ten cały wolny czas, który dostaliśmy od wirusa i myślę, że spożytkowałem go bardzo dobrze na naukę – mówi Kamil, maturzysta I ALO.

Kto może przystąpić do matury?

Do egzaminu mogą przystąpić tylko osoby zdrowe i nieobjęte kwarantanną.
Przed wejściem do szkół i w salach egzaminacyjnych będą dostępne środki do dezynfekcji rąk.
W czasie pisania egzaminu maseczka nie jest konieczna, ale trzeba ją założyć przed wejściem i przy wyjściu z sali.

Szczegółowe informacje o tegorocznych egzaminach maturalnych można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek