Marszałkowie Sejmu Dzieci i Młodzieży z Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Marszałkowie Sejmu Dzieci i Młodzieży z Gdyni

16
maj
Marszałkowie Sejmu Dzieci i Młodzieży z Gdyni

MIESZKO CZAPLIŃSKI z klasy drugiej licealnej i KONRAD WOJTOWICZ z klasy trzeciej gimnazjalnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 zostali wybrani na Marszałków Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego uroczyste posiedzenie odbędzie się 1 czerwca 2018 w Dzień Dziecka.

Tworzący szkolny zespół uczniowie z Gdyni poświęcili swój projekt wykonywany w ramach SDiM wybitnej postaci księdza Bernarda Łosińskiego, posła na pierwszy po odzyskaniu niepodległości Sejm RP. Opracowanie uczniów z Gdyni okazało się najlepsze w woj. pomorskim i jednym z najlepszych w kraju.

Sejm Dzieci i Młodzieży-SDiM w Polsce to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie zainicjowane w 1994 roku. Obecnie tego rodzaju dziecięco-młodzieżowe parlamenty funkcjonuję także i w innych państwach europejskich ( m.in. Republice Francuskiej, Portugalii, Królestwie Wielkiej Brytanii, Finlandii i Republice Czech ). Celem SDiM jest propagowanie parlamentaryzmu wśród młodzieży ze szkół ponadpodstawowych – gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Sejm DiM składa się, tak jak Sejm RP, z 460 posłów. Każde z 16 województw otrzymuje proporcjonalną liczbę mandatów do liczby uczniów w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w danym województwie.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek