Bardzo oryginalne zajęcia z rysunku mangi, już na stałe wprowadził do swojej oferty Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni. Pomysłodawcą tego rodzaju aktywności, tym razem nie byli jednak instruktorzy MDK-u, a… młodzież z Ukrainy, która bardzo lubi mangę. Zajęcia sfinansowano ze środków UNICEF.
Gdyński Młodzieżowy Dom Kultury po raz kolejny udowadnia, że pracują tu ludzie otwarci na potrzeby najmłodszych i nieco starszych artystów, którzy tworzą ofertę na miarę czasów i oczekiwań.
– To taki rodzaj działania, kiedy dorośli naprawdę słuchają młodych ludzi i wychodzą naprzeciw ich marzeniom – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Wbrew pozorom nie dzieje się tak często. Wiele osób zastanawia się obecnie, jak zachęcić nastolatków z doświadczeniem migracyjnym, szczególnie tych, którzy mieszkają w naszym mieście i wciąż uczą się on-line, aby korzystały z oferty edukacyjnej naszego kraju. Gdyńscy specjaliści nie czekali, tylko zapytali samych zainteresowanych i stworzyli specjalnie dla nich nowe zajęcia. To kolejny dowód na to, jak innowacyjna i otwarta na potrzeby najmłodszych jest gdyńska edukacja.
Na pierwszych zajęciach w Młodzieżowym Domu Kultury pojawiali się uczniowie klas przygotowawczych z V Liceum Ogólnokształcącego, wszyscy z doświadczeniem uchodźczym.
– Jesteśmy przeszczęśliwi, że mogliśmy spełnić marzenie naszych ukraińskich przyjaciół, bo to właśnie oni wyszli z taką inicjatywą – mówi Elżbieta Cupiał, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni. – Od tego się zaczęło, nam nie trzeba mówić trzy razy. Tego typu warsztaty, dają nie tylko poczucie spełnienia tym młodym artystom, ale też jest możliwość integracji. Integracja międzykulturowa jest dla nas bardzo ważna. Widzimy nowe przyjaźnie, widzimy szczęście, radość, możliwość rozmawiania w różnych językach. To jest dla nas, dla nauczycieli, pedagogów fantastyczne doznanie i przeżycie.
Po pierwszych zajęciach, młodzi Ukraińcy chętnie zapisywali się na kolejne. Coraz częściej do Młodzieżowego Domu Kultury przyprowadzają też swoich przyjaciół, nie tylko z Ukrainy, ale jak wspominają instruktorzy, również z Białorusi.
– Jest to bardzo fajny pomysł, aby robić warsztaty właśnie z mangi, ja zawsze chciałem spróbować narysować te obrazy – mówi Daniel, uczeń klasy przygotowawczej z V Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. – To jest mój pierwszy raz, choć manga jest dla mnie bardzo ciekawa, lubię ją czytać. Robię to prawie codziennie. Bardzo polecam.
Sama manga, budzi coraz większe zainteresowanie również wśród polskich nastolatków, dlatego warsztaty, które odbywają się w Młodzieżowym Domu Kultury, obecnie stały się międzynarodowe z przewagą Ukrainy i Białorusi. Rysowanie postaci z mangi pod okiem artystów odbywa się w Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni w czwartki o godzinie 16.00. Szczegóły dostępne są na stronie placówki
Manga – warsztaty z rysunku – powstały na życzenie młodzieży // fot. Filip Śmigielski