Cała szkoła na niebiesko wspólnie z UNICEF - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Cała szkoła na niebiesko wspólnie z UNICEF

22
marzec
Cała szkoła na niebiesko wspólnie z UNICEF

Rzeczy niezwykłe i bardzo ważne działy się we wtorek w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gdyni. Prawie tysiąc uczniów i przedszkolaków, brało udział w integracyjnych warsztatach, prezentowało własne projekty ekologiczne i świetnie się bawiło, a wszystko to wspólnie z przedstawicielami Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, który wspiera w naszym mieście wszystkie dzieci.

 

Przedstawiciele UNICEF swoją wizytę w Gdyni rozpoczęli od spotkania z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni i Bartoszem Bartoszewiczem, wiceprezydentem ds. jakości życia. Rozmawiali m.in. o przedłużeniu współpracy miasta i UNICEFu do końca 2023 roku. Później odwiedzili Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Gdyni, aby uczestniczyć w trwających tam warsztatach.

Cała społeczność szkolna ZSP nr 2, od maluchów po nauczycieli, 21 marca przyszła do szkoły ubrana na niebiesko. Na dodatek każdy, nieważne: duży czy mały, miał na sobie dwie różnokolorowe skarpetki na rzecz solidarności z osobami z Zespołem Downa.

– To z jednej strony dzień wyjątkowy, w którym społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 chciała zwrócić uwagę na potrzebę wspólnego działania, integracji, przyjaźni, w cieniu trwającej wciąż przecież wojny, a z drugiej działania, które w Gdyni są czymś zwyczajnym, stale bowiem w naszych szkołach i przedszkolach kładziemy duży nacisk na relacje – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Akcje integracyjne, nauka tolerancji działania mające na celu budowanie wspólnotowości, są naszym najmłodszym gdyniankom i gdynianom niezwykle potrzebne. Gdynia to miasto otwarte i takie wartości chcemy przekazywać w naszych placówkach edukacyjnych.

W aktywnościach, które przygotowały dzieci ze szkoły i przedszkola działających w Zespole, wzięli udział przedstawiciele Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, który jest ważnym partnerem naszego miasta.

– Dzisiaj miałem bardzo owocne spotkanie z panem prezydentem – mówi Rashed Mustafa, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. – Dyskutowaliśmy od tym, jaki będzie nasz następny etap. Jak możemy kontynuować partnerstwo dla tych dzieci do końca tego roku i być może dłużej. To partnerstwo dla dzieci, które uciekły przed brutalną wojną na Ukrainie, ale nie tylko. Ta szkoła należy dla wielu narodowości, a nasza praca pomaga im wszystkim. Dla nas dziecko jest dzieckiem, bez względu na to, gdzie się znajduje, dlatego my jesteśmy bardzo szczęśliwi, że ta szkoła jest gospodarzem dla dzieci innych narodowości z innych krajów. Wiedzę, że świetują dzisiaj Światowy Dzień Wody, świętują klimat, naturę. Widzałem ich kursy integracji. Oni świętują Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to więc różnorodny rodzaj umiejętności, które nabywają. I nie tylko umiejętności, czy wiedzy, ale oni stają się społecznością. To nowoczesna strategia i nowoczesne podejście do edukacji.

Tego dnia w zajęciach prowadzonych metodą warsztatową, mogło wziąć udział tak wiele dzieci, ponieważ Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 odwiedziło wielu specjalistów, psychologów i pedagogów z trzech Gdyńskich Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty.

– Tak wiele fantastycznych rzeczy się dziś u nas dzieje, ale pragnę podkreślić, że to nie jest wyjątek, bo wiele mamy takich dni w ciągu roku – opowiada Anna Wilczyńska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2. – Dzisiaj też bardzo ważny event w naszej szkole: trzy gdyńskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne i Gdyński Zespół Wsparcia dla Oświaty, i prowadzą w naszej szkole aż piętanście warsztatów. Wszystkie te imprezy, mają za zadanie wprowadzać wartości, które są dla nas bardzo ważne, takie jak integracja i tolerancja.

Uczniowie Zespołu sami prowadzili prezentację, na temat ekologii i ochrony środowiska, z dużą pewnością siebie mówili po angielsku i zaprezentowali wyjątkowy taniec z parasolkami. Dzień przebiegał pod hasłem „Różni a jednak podobni jak dwie krople wody” i miał na celu uwrażliwienie dzieci na dbałość o planetę i drugą osobę, ale także o siebie. Dla społeczności ZSP nr 2 te wartości są niezwykle bliskie.

Przedstawiciele UNICEFu brali również udział w otwarciu Spilno Gdynia, nowego miejsca na mapie Gdyni przeznaczonego do wsparcia i integracji, a także przyglądali się zajęciom „Wgraj się” w Szkole Podstawowej nr 6, prowadzonych przez Gdyńskie Centrum Sportu – o czym pisaliśmy w osobnych artykułach.

tekst: Aneta Marczak
Fot.: Rashed Mustafa, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce i Anna Wilczyńska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 // fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek