LEXmaster – aplikacja prawnicza gdyńskich licealistek - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

LEXmaster – aplikacja prawnicza gdyńskich licealistek

11
czerwiec
LEXmaster – aplikacja prawnicza gdyńskich licealistek

Marta Kowaliszyn oraz Wiktoria Kosidło, uczennice gdyńskiej Dwójki, stworzyły bardzo przydatną aplikację. Pomoże ona młodzieży łatwo przebrnąć przez często zawiły świat przepisów prawa. Mowa o narzędziu LEXmaster.

– Wszyscy dobrze wiemy, jak wielki wpływ ma oświata na jakość życia oraz rozwój osobisty i zawodowy mieszkańców. Gdyński samorząd i doskonała kadra pedagogiczna konsekwentnie wspierają rozwój młodych ludzi. II Liceum Ogólnokształcące pomaga m.in. przyszłym prawnikom, uczniom, którzy chcą związać swoją przyszłość z prawem – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia. – Już od kilku lat kibicuję młodym gdynianom w realizacji ich pasji. Cieszę się, że w naszym pięknym mieście mają możliwości rozwijania swoich zainteresowań, uczestnictwa w wielu ciekawych projektach i poszerzania swoich horyzontów. Co ważne myślą również o innych ludziach i pracują nad innowacyjnymi ułatwieniami dla nich.

LEXmaster to narzędzie, które w bardzo prosty i intuicyjny sposób ma pomóc znaleźć odpowiedzi na różne pytania z zakresu prawa. Począwszy od tego, czy trzeba otwierać drzwi funkcjonariuszom policji np. w trakcie imprezy, aż po aspekty związane z pracą, takie jak obowiązki pracownika i pracodawcy oraz składki na ubezpieczenie społeczne.

– Naszym celem jest zwiększenie świadomości, szczególnie młodych ludzi, w zakresie ich praw i obowiązków. A także pokazanie im jakie organizacje i instytucje mogą pomóc w trudnych i nietypowych przypadkach. Chcemy, aby młodzież weszła w dorosłe życie świadomie. Dlatego przedstawiamy te wszystkie zawiłe procedury i terminy prawne w taki sposób, aby były jasne i zrozumiałe dla każdego – mówi Marta Kowaliszyn, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i jedna z autorek aplikacji. 

– Ważne jest, aby młodzi ludzie byli świadomi praw, jakie im przysługują, ale również zakazów, których powinni przestrzegać – dodaje Wiktoria Kosidło, współautorka aplikacji.

Licealistki działają w trzyosobowym zespole. Obecnie w jego skład wchodzą: Marta Kowaliszyn i Wiktoria Kosidło z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni oraz Jakub Nurkiewicz z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni. Swoje projekty komunikują głównie poprzez Instagram (https://www.instagram.com/lexmaster_zzt/), gdzie regularnie pojawiają się infografiki. Teraz odbyła się premiera aplikacji mobilnej.
 
W kwestiach merytorycznych zespół współpracuje również z sędziami z Iustitii. Patronat nad projektem objęli: rzecznik praw obywatelskich, trójmiejski oddział Polskiego Centrum Mediacji, Gdańskie Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, prezydent Gdyni, burmistrz Redy oraz polska marka MISBHV, która dotychczas prowadziła kampanię m.in. z KPH czy #sexedpl.
 
Link do aplikacji: https://bit.ly/3w3rB7t


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek