Leśna szkoła ruszyła w Gdyni
Coraz więcej gdyńskich szkół wprowadza alternatywną edukację i pracuje metodą projektową.
– Badania pokazują, że nowoczesna forma edukacji, w ramach której uczniowie mogą zdobyć wiedzę porzez doświadczanie to nauka przyszłości – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent do spraw jakości życia. – W gdyńskich szkołach realizowanych jest coraz więcej innowacyjnych projektów, w ramach których szkoły ściśle współpracują ze środowskiem lokalnym. Takie pomysły, jak ten ze Szkoły Podstawowej nr 26 to bardzo ciekawe, warte do naśladowania inicjatywy.
Lekcje przyrody, niezależnie od pogody, na łonie natury. To możliwe, o ile szkoła leży w otoczeniu lasów, tak jak to ma miejsce w przypadku Szkoły Podstawowej nr 26 w Gdyni. Uczniowie i nauczyciele marzyli, aby zielona szkoła była dla nich dostępna przez cały rok. O spełnienie marzeń, zadbała Rada Dzielnicy Działki Leśne, a środki na ten cel pochodzą z budżetu miasta.
– Oprócz dyrektora Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, jestem przewodniczącym Rady Dzielnicy Działki Leśne, na której terenie znajduje się Szkoła Podstawowa nr 26 – mówi Wojciech Jankowski. – Na przykładzie tej altany, która służy szkole do prowadzenia zajęć z przyrody, chciałbym pokazać współpracę wszystkich rad dzielnic w Gdyni z naszymi szkołami. Połowę, czasami większość naszego budżetu, przekazujemy na działalność szkół. Oprócz takich „twardych” projektów jak ta wiata, dużą część pieniędzy przekazujemy na bardziej „miękkie” działania, czyli na dożywanie dzieci, na pomaganie. Oprócz tego jesteśmy inspiratorami działań budżetu obywatelskiego w szkołach.
Uczniowie są zachwyceni możliwością odbywania lekcji w plenerze. Przyrody uczą się zbierając zioła, przyglądając się drzewom, obserwując ptaki. W specjalnym, zadaszonym pomieszczeniu mogą korzystać z zeszytów, aby robić notatki, czy tworzyć zielniki.
– Na dzisiejszej lekcji korzystamy z wiaty, która została ufundowana przez Radę Dzielnicy, i jesteśmy za to bardzo wdzięczni, bo edukacja leśna towarzyszy nam przez cały rok – mówi Małgorzata Bazylko, nauczyciel biologii w Szkole Podstawowej nr 26. – Myślę, że to bardzo istotne, bo choć uczniowie wędrują, to nie zwracają uwagi na otaczającą przyrodę, na bioróźnorodność. A właśnie na takich zajęciach w terenie, możemy tę wiedzę pogłębić w praktyce, wchodząc do lasu.
Dzięki wsparciu społeczności lokalnej, otoczenie szkoły przy ulicy Tatrzańskiej w ostatnim czasie bardzo się zmienia – z pieniędzy z budżetu obywatelskiego powstaje boisko, część rekreacyjna, nowy plac zabaw.
– Przez te wszystkie lata, od początku istnienia Rady Dzielnicy, współpraca ze szkołami była jednym z głównych jej celów – mówi Maciej Karmoliński, radny Dzielnicy Działki Leśne. – Każda z placówek, szkół, przedszkoli ma ważne potrzeby, które w miarę naszych możliwości staramy się wspierać. Te potrzeby się zmieniają, ale cieszmy się, że możemy wzbogacić tę ofertę edukacyjną.
Szkoła Podstawowa nr 26 jest znana z bardzo ciekawej oferty edukacyjnej, są tu klasy przygotowawcze dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym, klasy z nauką języka francuskiego, a od niedawna również leśna edukacja.
fot. Wojciech Jankowski, Małogorzata Bazylko i Maciej Karmoliński na tle leśnej wiaty // fot. Filip Śmigielski