Laureaci polskiej edycji EUCYS 2019 - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Laureaci polskiej edycji EUCYS 2019

01
kwiecień
Laureaci polskiej edycji EUCYS 2019

23 marca poznaliśmy skład polskiej reprezentacji na 31. Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (European Union Contest for Young Scientists) EUCYS 2019. W Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowane zostały już po raz 25. finały Polskiej Edycji EUCYS. Organizatorem był Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci – najbardziej uznana instytucja w Polsce, wspierająca razem z MEN i PAN oraz najlepszymi polskimi uczelniami, wybitnie uzdolnionych uczniów i studentów. Finaliści, w trakcie długich indywidualnych rozmów z poszczególnymi jurorami, zaprezentowali swoje uczniowskie projekty badawcze.

Jury finałów zdecydowało o przyznaniu trzech pierwszych nagród w wysokości 5500 zł oraz nominacji do reprezentowania Polski na wrześniowych europejskich finałach EUCYS 2019 w Sofii za prace:

– Dron Stratosferyczny – projekt techniczny autorstwa uczniów III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni: Łukasza Gałeckiego (mieszkaniec Gdyni), Mateusza Mazurkiewicza (mieszkaniec Rumi) i Jana Struzińskiego (mieszkaniec Sopotu). Opiekunem naukowym projektu jest Mateusz Pułas z firmy Pelixar (koordynacja projektu ze strony III LO: Anna Rzepa i Barbara Cieślak).

Projekt trójki młodych naukowców z gdyńskiej Trójki jest istotną częścią rozpoczętego w 2016 r. długofalowego wielkiego interdyscyplinarnego projektu kosmicznego 3SAT realizowanego przez uczniów i nauczycieli III LO w Gdyni przy wsparciu wielu przyjaciół liceum i ludzi dobrej woli z kilkunastu uczelni wyższych, instytucji kultury, instytutów naukowych i firm High-Tech z Trójmiasta oraz Warszawy. Pomysłodawczynią, inicjatorką i koordynatorką 3SAT jest Anna Rzepa (nayczycielka chemii oraz znawczyni “design-u” w III LO w Gdyni), którą w zakresie fizyki i logistyki wspiera Marta Mąkosa (nauczycielka fizyki w III LO w Gdyni).  Więcej o projekcie III LO w Gdyni  3SAT:  http://3inspace.com/ .

– Hexapawn wydłużony – pracę matematyczną Pawła Sawickiego (mieszkańca Gdańska), absolwenta III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni z 2018 roku, a obecnie studenta I roku matematyki oraz informatyki na Uniwersytecie Gdańskim. Paweł napisał swoją pracę w okresie nauki w III LO w Gdyni (opieka naukowa- Wojciech Tomalczyk), a na pierwszym roku studiów jeszcze ją udoskonalił. Jako uczeń III LO w Gdyni zdobył liczne laury w wielu olimpiadach naukowych, w tym m.in.: matematycznej (nauczyciel matematyki – Wojciech Tomalczyk ), informatycznej (nauczyciel informatyki – Ryszard Szubartowski), a także Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (nauczycielka języka polskiego –  Joanna Rybicka).

-“Synteza magnetycznych nośników leków przeciwnowotworowych oraz badanie ich oddziaływania z modelowymi układami błon biologicznych” – projekt z chemii Antoniego Lisa (mieszkańca Warszawy ), ucznia z trzeciej klasy XVIII LO im. J. Zamoyskiego w Warszawie.”

Ponadto Jury przyznało trzy 2. nagrody w wysokości 3500 zł za projekty:
Piotr Lazarek (Pawłowice), Prototyp automatycznego pojazdu do prewencyjnej analizy stanu gleby na polach uprawnych
Milena Malcharek (Kraków), Wpływ propolis, goździków i czosnku na wzrost kolonii bakterii Lactobacillus rhamnosus (Hansen, 1968)
Mariusz Trela (Kraków), Kolorowanie prostych w F_p^2

Wyjątkowo sędziowie przyznali również aż sześć 3. nagród w wysokości 1500 zł. Uzyskały je projekty:
Aleksander Bosek (Warszawa), Wybrane własności ciągów Perrina k-go rzędu
Szymon Cedrowski (Warszawa), Modelowanie galaktyk soczewkowatych i spiralnych
Jan Gradoń (Warszawa), Chemiluminescencja luminolu aktywowana wybielaczami. Badanie zmian poświaty w czasie
Stanisław Hauke (Warszawa), Czworokąty bliźniacze
Jaromir Tomasik (Gorlice), Wpływ obecności osuwisk na bogactwo gatunkowe paprotników w wybranych pasmach Beskidu Niskiego
Piotr Walczak (Warszawa), Badania mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M

Nagrody sfinansowała Fundacja PZU.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci już po raz 25. przeprowadził polską edycję tego prestiżowego unijnego konkursu. Młodym Polakom na finałach międzynarodowych idzie bardzo dobrze – nasz kraj wspiął się na podium rankingu zdobywców nagród i pod tym względem ustępuje tylko Niemcom. Konkurs Prac Młodych Naukowców UE organizowany jest od 31 lat przez Komisję Europejską, jako kontynuacja konkursu Philipsa, którego historia sięgała 1968 roku.
Dziś jest to bardzo prestiżowy konkurs dla zainteresowanej nauką młodzieży z kilkudziesięciu krajów z całego świata. Na finałach spotyka się ponad setka młodych badaczy.

EUCYS
Konkurs (ang. European Union Contest for Young Scientists, EUCYS) został powołany decyzją Komisji Europejskiej w 1989 roku Jest najbardziej prestiżowym konkursem uczniowskich prac badawczych w Europie. Biorą w nim udział młodzi adepci nauki i konstruktorzy z Unii Europejskiej oraz krajów afiliowanych.

EUCYS stwarza młodym ludziom, zainteresowanym nauką, niepowtarzalną szansę zaprezentowania wyników swoich badań na forum krajowym, a najlepszym z nich, także w finałach europejskich. Konkurs zachęca i inspiruje do pracy badawczej, daje możliwość skonsultowania wyników z wybitnymi specjalistami, ale przede wszystkim jest okazją do spotkania z pasjonatami nauki z wielu krajów Europy i świata. Uczestnicy finałów EUCYS to właśnie wskazują jako największą wartość Konkursu.

Dla wielu uczestników Konkurs staje się przepustką do kariery. Laureaci EUCYS to dziś często wyróżniający się studenci, doktoranci i pracownicy naukowi, pomysłodawcy innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych lub kadra menadżerska międzynarodowych firm.

To właśnie w czasie EUCYS po raz pierwszy prezentowali swoje prace m.in.: paleontolog Grzegorz Niedźwiedzki, odkrywca najstarszych kręgowców lądowych, współautor artykułu z okładki Nature w styczniu 2010 roku, ogłaszającego odkrycie rewolucjonizujące całą dotychczasową wiedzę paleontologiczną na temat momentu wyjścia czworonogów na ląd astrofizyczka Agata Karska, badaczka właściwości fizyko-chemicznych gazu w obszarach formowania młodych gwiazd, laureatka m.in. nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science w 2012 roku oraz Nagrody Naukowej Polityki w 2015 roku. Ponadto, laureaci EUCYS mają okazję zdobyć nagrody pieniężne i rzeczowe, a w finałach europejskich również zaproszenia na staże w prestiżowych ośrodkach badawczych w krajach wspólnoty.

źródło: fundusz.org/konkurs/


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek