Konkursy na dyrektorów gdyńskich szkół za rok - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Konkursy na dyrektorów gdyńskich szkół za rok

23
kwiecień
Konkursy na dyrektorów gdyńskich szkół za rok

Szczególna sytuacja związana z epidemią koronawirusa sprawiła, iż w trosce o zabezpieczenie ciągłości pracy gdyńskich placówek oświatowych, dyrektorom, którym kończyła się w tym roku kadencja, przedłużono sprawowanie tej funkcji o rok. Decyzja zapadła w związku z niedawnym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Konkursy odbędą się w przyszłym roku.

Nadzwyczajna sytuacja związana z epidemią koronawirusa, wymagała nie tylko reorganizacji sposobu nauczania, ale też dostosowania procedur zarządzania oświatą. Dotyczy to m.in. konkursów na dyrektorów poszczególnych jednostek, którym kończy się pięcioletnia kadencja w sierpniu 2020 roku.

– Dyrektorzy to jedno z ogniw, które tworzą silną markę gdyńskiej edukacji. Dziś stoi przed nimi wyjątkowo trudne, niespotykane dotąd wyzwanie. Ochrona zdrowia uczniów, rodziców i nauczycieli
-pracowników przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości nauczania to ogromna odpowiedzialność. Chcąc choć w jakimś stopniu ułatwić im tę pracę i pozwolić się skupić na sprawach najważniejszych w tym dla nas wszystkich trudnym czasie, zdecydowaliśmy o przedłużeniu kadencji obecnym dyrektorom. Procedurami konkursowymi zajmiemy się w przyszłym roku
. – zapowiada Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Przeprowadzaniem postępowań konkursowych na stanowisko dyrektora szkoły lub innej placówki oświatowej zajmuje się w Gdyni Wydział Edukacji Urzędu Miasta.

– Sytuacja wydłużenia kadencji dyrektorom dotyczy w naszym mieście 12 placówek, w tym 3 przedszkoli, 1 placówki specjalnej, 1 schroniska młodzieżowego, 3 szkół podstawowych i 4 szkół ponadpodstawowych. Procedury konkursowe zostały przygotowane, jednak w sytuacji niepewności co do bezpiecznego terminu, w którym mogłyby być wdrożone, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przedłużenie kadencji. Gdyńska kadra zarządzająca zasługuje na przyjęcie rozwiązań, które będą w jak najmniejszym stopniu zakłócać bieżącą pracę. Państwo dyrektorzy mierzą się dzisiaj z zupełnie nowymi wyzwaniami i jeżeli można choć w niewielkim stopniu wesprzeć ich działania, to warto. – mówi Krystyna Przyborowska, naczelnik Wydziału Edukacji UM Gdynia.

Przedłużenie kadencji nie dotyczy jedynie tych dyrektorów, którym powierzenie funkcji – z różnych względów – dotyczyło bieżącego roku szkolnego.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek