Jak rozmawiać z młodzieżą o depresji?
Prezydent Miasta Gdyni zaprasza serdecznie osoby pracujące z młodzieżą, psychologów i pedagogów szkolnych, nauczycieli, opiekunów grup młodzieżowych na wykład szkoleniowy, pt. „Jak rozmawiać z młodzieżą o depresji?”
Szkolenie odbędzie się 16 grudnia 2019 r. w godzinach 11:00-14:00 w Konsulacie Kultury przy ul. Jana z Kolna 25 w Gdyni.
Zapisy na szkolenie:
Depresja to choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Cierpi na nią prawie jedna trzecia nastolatków. Większość z nich zmaga się z problemem samotnie. Jak mówić o depresji by oswoić temat? Jak odważyć osoby w kryzysie do komunikowania potrzeby pomocy, by otworzyć je na poszukiwanie rozwiązań? Jak otoczenie może się zachować i jak otoczyć wsparciem osoby w kryzysie?
Wykład obejmie takie zagadnienia jak:
• dorastanie;
• depresja wśród nastolatków i jej przyczyny;
• pierwsze symptomy obniżenia nastroju, stanów depresyjnych;
• pomysły prowadzenia zajęć z młodzieżą;
• rola grupy rówieśniczej, otoczenia i rodziny;
• jak postępować w kontakcie z osoba doświadczającą stanów depresyjnych;
• możliwe sposoby wsparcia, informacja o miejscach oferujących pomoc osobom w kryzysie emocjonalnym.
Każdy uczestnik szkolenia otrzyma skrypt – program 45 minutowej lekcji do poprowadzenia przez każdego nauczyciela oswajającej młodzież z tematem depresji, wskazując na możliwości szukania pomocy.
Szkolenie zostało zorganizowane jako odpowiedź na wniosek wypracowany przez gdyńską młodzież, 20 listopada (Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka), podczas moderowanej dyskusji dla młodzieży pt. „Depresja – Akademia Choroby Prawdziwej” przeprowadzonej przez uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Młodzież zgłosiła potrzebę przeprowadzenia w szkołach, w ramach lekcji wychowawczych, rozmów o depresji celem „oswojenia” tematu, wyczulenia na problem, pokazania możliwości wsparcia. Podczas szkolenia odbędzie się także prezentacja spotu kampanii społecznej pt. „Traktuj mnie poważnie”.
Prowadzący:
Artur Gębka – psycholog i terapeuta pracujący w nurcie Terapii Poznawczo – Behawioralnej (CBT). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB). Zawodowo związany z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej i Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia w Gdyni. Działa na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Koordynatorzy Projektu:
Wydział Polityki Rodzinnej „Gdynia Rodzinna” oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gdyni.
Kontakt:
rodzina@gdynia.pl
ZAPISY: https://evenea.pl/event/depresja/