Jak Falochron osłania gdyńską edukację?
Wizyty adaptacyjne u stomatologa dla dzieci, zajęcia podwyższające kompetencje wychowawcze dla rodziców, robotyka i programowanie dla uczniów klas 1-3, uczniowskie kółko prawnicze, kurs hiszpańskiego czy cykl szkoleń dla dyrektorów placówek oświatowych w Gdyńskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. To tylko kilka przykładów z setki zajęć, które zostaną zrealizowane w ramach „Falochronu dla edukacji” – programu pomocowego dla podmiotów niepublicznych z obszaru edukacji i usług opiekuńczych w Gdyni.
Gdyński Falochron to program pomocy mieszkańcom w czasie kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. Powstało kilka jego filarów – dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, kultury, sportu oraz edukacji.
Edukacja jako jeden z ważniejszych obszarów wpływających na jakość życia mieszkańców, działa nie tylko w systemie placówek publicznych, ale też podmiotów prywatnych. Opieka nad najmłodszymi gdynianami i gdyniankami nie mogłaby funkcjonować bez prywatnych żłobków, przedszkoli, ekspertów i szkoleniowców. W trudnej sytuacji epidemiologicznej, wielu z nich musiało ograniczyć lub wręcz zawiesić swoją działalność, dlatego Miasto Gdynia postanowiło im pomóc tworząc program „Falochronu dla edukacji”.
– Niepubliczne żłobki, przedszkola, punkty opieki nad dziećmi, kawiarnie i kluby rodzinne to wielki sztab osób, które w swojej misji zawodowej odnajdują wielką pasję i przyjemność w kształceniu i wspieraniu najmłodszych gdynian. Obecnie wiele z nich nie może prowadzić swojej działalności, nie mając pewności co do przyszłych projektów i szans na ich realizację. Wychodząc naprzeciw nowym potrzebom w zupełnie nowej dla nas sytuacji, postanowiliśmy uruchomić „Falochron dla edukacji”, który składa się z trzech programów – „Akademii Dzielnicowej”, „Rozwoju Gdyńskiego Systemu Żłobkowego” oraz „Szkoły Mistrzów”. – mówił Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, uruchamiając Falochron w kwietniu. – Dzisiaj, po analizie setek wniosków, które wpłynęły do Wydziału Edukacji, możemy powiedzieć, że pomysł okazał się sukcesem, a zainteresowanie było tak duże, że wręcz musieliśmy przedłużyć termin naboru, żeby zdążyć zapoznać się ze wszystkimi pomysłami. Jestem przekonany, że kiedy ruszy ich realizacja, skorzystają na nich wszyscy – przedsiębiorcy, rodzice, dzieci i kadra nauczycielska. Każdy z filarów Falochronu oferuje coś ciekawego dla tych grup. – podsumowuje wiceprezydent Bartoszewicz.
Do 16 kwietnia prywatne podmioty z obszaru edukacji składały swoje oferty placówkom publicznym: szkołom przedszkolom, poradniom psychologiczno-pedagogicznym. Te, które zostały uznane przez dyrekcję i nauczycieli za najlepsze – zostały zarekomendowane do dofinansowania ze środków Miasta Gdyni. Czego zatem możemy spodziewać się pod koniec roku, kiedy obostrzenia związane z epidemią zostaną zniesione, a projekty finansowane z „Falochronu dla edukacji” uruchomione?
Program, dzięki któremu placówki publiczne zleciły, a zewnętrzne podmioty zrealizują działania edukacyjne za ponad milion złotych. Co ważne, 90% środków zostało przekazanych już 3 dni po podpisaniu umów. Bezpłatne zajęcia realizowane będą w ostatnim kwartale b.r. i całym 2021 roku na terenie dzielnicy, w której funkcjonuje publiczne przedszkole, szkoła lub poradnia psychologiczno-pedagogiczna organizująca działania w ramach Akademii. Planowana łączna liczba odbiorców Akademii to 18 392 osoby, a liczba zajęć – 6 488. Działania zostaną zrealizowanie we współpracy z 87 placówkami na terenie całej Gdyni.
Nie sposób w krótkim podsumowaniu opisać wszystkich pomysłów, które zostaną zrealizowane w lub w porozumieniu z przedszkolami, szkołami podstawowymi, liceami, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, ośrodkami szkolno-wychowawczymi, centrami kształcenia zawodowego czy Młodzieżowym Domem Kultury. Z różnorodnej oferty będą mogły skorzystać zarówno dzieci i młodzież, jak i ich rodzice. Rytmika dla maluchów, spektakle teatralne z przesłaniem, warsztaty zdrowego gotowania, trening twórczego myślenia dla licealistów, robotyka i programowanie dla klas 1-3, kurs hiszpańskiego, chustonoszenie czy „Szkoła dla Rodziców” – zajęcia podwyższające kompetencje wychowawcze… To tylko kilka propozycji, jakie szykują prywatne podmioty we współpracy z placówkami w dzielnicach. Przykładowo Stomatologia Dziecięca i Rodzinna – Klub Krokodyl przeprowadzi w swojej siedzibie przy ulicy Warszawskiej, we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 17, warsztaty adaptacyjne z pedagogiem i stomatologiem dla dzieci z różnego rodzaju trudnościami rozwojowymi.
Pełną listę projektów można znaleźć tu: Akademia Dzielnicowa – lista wybranych ofert >>>>. Szczegółowe zasady uczestnictwa w nich znajdować się będą na stronach placówek edukacyjnych.
Program, w ramach którego Gmina przeznacza ponad pół miliona złotych na szkolenia, warsztaty i kursy podnoszące kwalifikacje. Wesprze on osoby i firmy szkoleniowe z obszaru szeroko pojętej edukacji, które zrealizują szkolenia. Płatności dla realizatorów zajęć dokonano zaliczką w wysokości 50% wartości umowy do 3 dni od podpisania umowy. Druga część wynagrodzenia zostanie przekazana po realizacji zajęć. Program potrwa do końca 2021 roku. Skorzysta z niego 80 placówek edukacyjnych i 50 podmiotów zewnętrznych.
Podobnie, jak w przypadku Akademii Dzielnicowej, oferta dla kadry nauczycielskiej będzie bardzo zróżnicowana. Na przykład w Szkole Podstawowej nr 26 firma Ratownictwo Medyczne Tomasz Cioch przeprowadzi zajęcia skierowane do dyrektorów i nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nauczyciele języka polskiego i innych języków oraz nauczyciele nauczania początkowego będą zaś mogli przeszkolić się z pracy z uczniami pochodzącymi ze Wschodu, które przeprowadzi firma Polessa Centrum Języka Polskiego. Jakie szkolenia zaoferują pozostałe placówki? To nie tylko zajęcia pomagające nauczycielom wspierać rozwój uczniów i podnoszące kwalifikacje, ale również wspierające rozwój osobisty – szkolenia z motywacji, skutecznej komunikacji czy profilaktyki wypalenia zawodowego. Będą też zajęcia szczególnie przydatne w nauce zdalnej – warsztat nowych mediów, ozobotów czy CMS i Joomla dla dyrektorów.
Pełną listę projektów można znaleźć tu: Szkoła Mistrzów – lista wybranych ofert >>>>. Szczegółowe zasady uczestnictwa w nich znajdować się będą na stronach placówek edukacyjnych.
Rozwój Gdyńskiego Systemu Żłobkowego
Program, w ramach którego Gdynia zabezpieczy w prywatnych żłobkach do końca 2023 roku 200 miejsc, które poszerzą ofertę dla mieszkańców. Jego koszt to 4 miliony złotych. Rezultaty konkursu zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach.