Idzie Ola do przedszkola, czyli jak wybrać odpowiednią placówkę? - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Idzie Ola do przedszkola, czyli jak wybrać odpowiednią placówkę?

18
luty
Idzie Ola do przedszkola, czyli jak wybrać odpowiednią placówkę?

W pierwszy dzień wiosny rozpoczyna się rekrutacja do gdyńskich przedszkoli. W naszym mieście rodzice mają do wyboru 45 placówek przedszkolnych i 28 „zerówek” w szkołach podstawowych. Dziś podpowiadamy jak sprawdzić czy nasze dziecko jest gotowe na przygodę z przedszkolem.

Oferta wszystkich gdyńskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych zostanie opublikowana przed 18 marca na stronie, na której prowadzona jest rekrutacja. Kilka dni później, 21 marca rozpocznie się składanie wniosków.

Rodzice mogą wybrać od jednej do trzech placówek. We wnioskach muszą określić, która z placówek jest pierwszym wyborem, a które biorą pod uwagę w drugiej i trzeciej kolejności. O przyjęciu dziecka do placówki decydują komisje rekrutacyjne – na podstawie punktowanych kryteriów. W pierwszej kolejności brane są pod uwagę kryteria ustawowe, określone w prawie oświatowym, a w drugiej te ustalone przez samorząd.

– Gdyńskie przedszkola mają doskonałą kadrę, dobre warunki lokalowe i bardzo ciekawą ofertę – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Cześć z nich pracuje programami autorskimi. W każdym dzieci znajdą dobre warunki do rozwoju i świetną opiekę. Warto dokładnie zapoznać się z zasadami rekrutacji, aby zapewnić dziecku miejsce w placówce.

Zanim jednak zaczniemy szukać wymarzonej placówki, warto zadać sobie pytanie: czy moje dziecko jest gotowe do pójścia do przedszkola?

– To pytanie często stawiają sobie i specjalistom oraz nauczycielom wychowania przedszkolnego rodzice małych dzieci – mówi Anna Kosecka, psycholog kliniczny, specjalista wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, socjoterapeuta z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Gdyni. – Przede wszystkim dziecko jest gotowe na rozpoczęcie wychowania przedszkolnego wtedy, gdy gotowi są na to jego rodzice. Oznacza to, że rodzice ufają nauczycielom, mają przekonanie, że miejsce, gdzie dziecko będzie spędzać sporo czasu poza domem jest bezpieczne i przyjazne. Oznacza to także, że rodzice są gotowi bez niepokoju na rozstanie z dzieckiem.

Aby mieć pewność, że pójście do przedszkola naszego dziecka przebiegnie pomyślnie warto pomyśleć, jakie umiejętności są potrzebne mu, by poradzić sobie w przedszkolu.

– Przedszkole to miejsce, które dostarcza dzieciom wiele okazji do kontaktów z rówieśnikami i znacząco poszerza kontakty towarzyskie – dodaje specjalistka. – Warto wcześniej umożliwiać dziecku nawiązywanie kontaktów rówieśniczych, zabaw z innymi dziećmi w podobnym wieku. Sprawi to, że nasze dziecko rozpoczynając przygodę z przedszkolem będzie miało podstawowe umiejętności nawiązywania relacji z innymi dziećmi i spędzania wspólnie z nimi czasu. Drodzy Rodzice, bardzo namawiamy Was do trenowania u Waszego dziecka opisanych umiejętności. Zachęcamy Was do przyglądania się sobie, odczuwanym emocjom, w związku z pójściem Waszego dziecka do przedszkola. Proponujemy także, abyście poznali lepiej miejsce, w którym Wasza pociecha będzie spędzała sporo czasu. Czy Wy dobrze czujecie się w tym miejscu? Korzystajcie z proponowanych spotkań adaptacyjnych dla dzieci rozpoczynających przygodę z przedszkolem. Pamiętajcie, że nie wszystko musi od razu pójść super. Korzystajcie ze wsparcia nauczycieli przedszkola i innych rodziców. Jeśli jednak Wasze niepokoje są większe, nie bójcie się skorzystać z porady psychologa.

Ważne daty

Rekrutacja uzupełniająca:


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek