Gdyńskie szkoły zamknięte od 16 marca - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdyńskie szkoły zamknięte od 16 marca

11
marzec
Gdyńskie szkoły zamknięte od 16 marca

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Od poniedziałku, 16 marca szkoły i przedszkola zostają zamknięte.

Do końca tego tygodnia przedszkola i szkoły pozostaną otwarte, aby dać rodzicom czas na zapewnienie opieki nad dziećmi. Zaleca się jednak pozostanie uczniów w domach już od jutra. Lekcje się nie odbędą.

W związku z zamknięciem placówek, rodzicom przysługuje dodatkowe 14 dni na opiekę nad dziećmi do lat 8 – na równi matce lub ojcu dziecka, w zależności od tego, który z pracujących rodziców podjął się sprawowania opieki.

Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na analogicznych zasadach jak dotychczas przyznawane zasiłki opiekuńcze z tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Co zrobić, aby otrzymać zasiłek?

Należy złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka (druku ZUS Z-15 A). Formularz obowiązuje zarówno gdy zasiłek opiekuńczy wypłaca płatnik, jak i gdy wypłaca go ZUS – dostępne są do pobrania na stronie ZUS-u. Co ważne, nie jest konieczne uzyskanie zwolnienia lekarskiego u lekarza.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek