Gdyńskie szkoły w krajowej czołówce - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdyńskie szkoły w krajowej czołówce

11
styczeń
Gdyńskie szkoły w krajowej czołówce

Gdyńska “Trójka” po raz kolejny wśród najlepszych szkół w kraju // fot. Filip Śmigielski

Dziś ukazał się nowy ranking „Perspektywy 2024”. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej w Gdyni po raz kolejny znalazło się na piątej pozycji w kraju i tym samym to najlepsze liceum w województwie pomorskim! W Złotej Setce jest również VI Liceum Ogólnokształcące, a tuż poza nią II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza. Technikum Hotelarskie w Gdyni także uplasowało się w Złotej Setce.

To już 26. edycja rankingu liceów i techników „Perspektywy”, który analizuje wyniki szkół na podstawie rzetelnych danych dotyczących m.in. egzaminów i olimpiad przedmiotowych. W tym roku twórcy rankingu przyjrzeli się wynikom 1431 liceów ogólnokształcących i 1231 techników. Nie wszystkie bowiem spełniają kryteria, aby znaleźć się w rankingu. Muszą to być szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

– Jesteśmy niezwykle dumni z naszych szkół średnich, w których maturzyści już od lat osiągają wyniki wyższe niż średnia województwa i kraju, a uczniowie z dobrym skutkiem biorą udział w olimpiadach nie tylko w kraju, ale również coraz częściej poza jego granicami – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Gratuluję naszym liceom, które zajęły wysokie pozycje w skali polski, ale ogromne gratulacje kierujemy dziś również do naszych techników, Technikum Hotelarskiego ze Złotej Setki oraz Technikum Ekonomicznego i Technikum Budowy Okrętów, które są w czołówce województwa.

Jak wygląda ranking jeżeli chodzi o szkoły z Gdyni? „Trójka” jest na najwyższej pozycji w województwie i 5. miejscu w kraju. W Złotej Setce, na pozycji 97. w kraju i 7. w województwie plasuje się VI Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Sierpińskiego. Tuż za Złotą Setką, na 127. pozycji w kraju i 9. w województwie jest II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza.

– Jesteśmy bardzo dumni z wyników – cieszy się Tomasz Ogrodnik, dyrektor VI Liceum. – Nasza wysoka pozycja to sukces całej społeczności szkolnej, uczniów, nauczycieli, ale również rodziców, którzy tworzą w „Szóstce” sprzyjający klimat dla nauki.

W tym roku bardzo dobre wyniki w ogólnopolskim rankingu osiągnęły również technika. Przede wszystkim awans aż o 10 pozycji w górę zaliczyło Technikum Hotelarskie, które co roku, sukcesywnie awansuje w rankingu. Obecnie gdyńska szkoła plasuje się na pozycji 61. w kraju i 5. w województwie. Na wysokiej pozycji w tym roku znalazło się Technikum Ekonomiczne (127. miejsce w kraju, co daje awans o ponad trzysta miejsc w stosunku do roku ubiegłego, i 6. w województwie pomorskim). Na 235. miejscu w kraju jest Technikum Budowy Okrętów, które awansowało w tym roku o ponad 500 miejsc w górę!


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek