Menu górne

Kategoria

Gdyńskie szkoły pięknieją każdego dnia

Gdyńskie szkoły pięknieją każdego dnia

// fot. Filip Śmigielski

W gdyńskich szkołach stawiamy na relacje i uważnie słuchamy uczniów i nauczycieli. Nasze podstawówki bardzo się zmieniają, stają się coraz bardziej kolorowe, przyjazne, oferują strefy relaksu i wsparcie na każdym etapie edukacji. Inwestycja w oświatę, to jedna z najważniejszych inwestycji w Gdyni.

Krzysztof Jankowski jest dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3, w gdyńskiej dzielnicy Dąbrowa. To jedna z największych szkół w mieście, która w ostatnim czasie bardzo się zmieniła: są strefy wypoczynku, kolorowe ściany, cały kompleks boisk sportowych, a sala gimnastyczna przechodzi właśnie duży remont. To tylko przykład jednej z gdyńskich szkół, która zmienia się dla uczniów.

Na rzecz pozytywnych zmian w szkołach, działa Zespół do Przesuwania Horyzontu Gdyńskiej Edukacji, w skład którego wchodzi dyrektor Jankowski. To inicjatywa grupy ludzi, którzy mają pomysł na edukację przyszłości. W skład grupy pod przewodnictwem Anny Rzepy, nauczycielki III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi, wchodzą dyrektorzy szkół, nauczyciele, psychologowie i specjaliści od wychowania i edukacji.

– Wartością jest to, że zespół powstał z potrzeby zamian, współpracy i dzielenia się pomysłami – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Ta współpraca między szkołami, między ludźmi, którzy potrafią inspirować. Wymiana tych pomysłów między samorządami jest ogromnie cenna w świecie, w którym liczą się relacje i działanie zespołowe.

 

Gdynia „stoi” inwestycjami w kompleksowe modernizacje i remonty placówek oświatowych. Nowe pomieszczenia, sale gimnastyczne, termomodernizacje budynków, naprawy, prace instalacyjne, remonty sanitariatów czy dachów budynków i wiele innych. Podsumowując, od 2018 r. Gdynia wydała ok. 130 mln zł na utrzymanie wysokich standardów szkół i przedszkoli. Na tym nie koniec – samorząd przeznaczył 6 mln zł na kontynuację inwestycji w infrastrukturę.

– Największą i najcenniejszą inwestycją w Gdyni zawsze była, jest i będzie właśnie edukacja. Chcemy, by kojarzyła się nie tylko z wysokim poziomem nauczania i utalentowanymi uczniami, ale też z dobrej jakości infrastrukturą szkół i przedszkoli. Dlatego tak wiele działo się przez ostatnie lata w tym zakresie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdynia ds. jakości życia – Cieszę się, że po wyborach październikowych Gdynia wraca na ścieżkę normalności w obszarze finansowania oświaty, co już pozwoliło nam poczuć swego rodzaju „oddech” w finansach Miasta i zaplanować priorytetowość dalszych działań, a wiec najpierw podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli i pracowników oświaty, a następnie dalsze remonty i modernizację placówek. Zatem, skala tych inwestycji wciąż rośnie i będzie rosła.

Inwestycje mimo trudności
Patrząc wstecz, to właśnie samorządy wzięły na swoje barki i w dużym stopniu minimalizowały skutki zarówno reformy ustroju oświatowego, likwidacji gimnazjów, jak i „Polskiego Ładu” nie mając przy tym wystarczających środków i narzędzi finansowych do dźwigania ciężaru całego systemu edukacji. Jednak te trudności nigdy nie wiązały się z wstrzymaniem decyzji o finansowaniu gdyńskiej edukacji. Wprost przeciwnie – największe inwestycje w infrastrukturę ze środków Miasta w ostatnich latach to m.in. Przedszkole nr 59 na Wiczlinie i nr 60 w dzielnicy Pogórze, budowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 czyli flagowej placówki Microsoft, rozbudowa o nowe skrzydło Szkoły Podstawowej nr 16, 48 i ZSO nr 8, budowy nowych hal sportowych przy Szkole Podstawowej nr 16, 33 i przy Zespole Szkół Hotelarsko Gastronomicznych. Kompleksowe modernizacje i remonty nie ominęły również gdyńskich szkół średnich, w tym szkół zawodowych, które zmodernizowano za ponad 58 mln zł w ramach projektu unijnego „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni – budowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury szkół zawodowych oraz wyposażenie”.

// fot. Filip Śmigielski

 

W minionym roku w naszym mieście zakończyło się kilka ważnych, oświatowych inwestycji. M.in. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 zyskał nową przestrzeń. W części zwanej „białą szkołą” powstały nowoczesne, komfortowe wnętrza. W szkole realizowanych jest mnóstwo inicjatyw i innowacji edukacyjnych, również we współpracy z Microsoftem. Koszt budowy to blisko 20 mln zł. To jednak nie wszystko – uczniowie z Chwarzna-Wiczlina dostali również drugi wyjątkowy prezent. W Szkole Podstawowej nr 48 im. prof. Kazimierza Demela oddano do użytku nowe skrzydło budynku. Placówkę powiększono o trzykondygnacyjne skrzydło wraz z łącznikiem pomiędzy nową a starą częścią. Szkoła Podstawowa nr 44 zyskała z kolei nowy kompleks boisk.

 

Zmieniła się także Szkoła Podstawowa nr 31 w Gdyni. Na ścianach podstawówki pojawiły się po feriach trójwymiarowe murale, prosto ze świata świat rafy koralowej. Są niezwykle realistyczne i dają złudzenie przebywania na pokładzie zatopionego statku. Natomiast już niedługo wiosną koło szkoły zakwitnie pole tulipanów.

// fot. Filip Śmigielski

 

Gdynia dalej buduje i remontuje
Problem z finansowaniem oświaty nie dotyczył tylko Gdyni, ale wszystkich samorządów w Polsce, dlatego to dobra wiadomość, że Miasto powraca na ścieżkę normalności w finasowaniu oświaty. Wyrazem tego były najpierw uchwalone przez samorząd największe w ostatnich latach środki w wysokości blisko 24 mln zł na dodatki dla Pracowników pedagogicznych gdyńskich placówek oświatowych oraz nowy poziom wynagrodzeń Pracowników administracji i obsługi szkół. Natomiast, kolejnym działaniem jest kontynuacja finansowania niezbędnych remontów oraz inwestycji w infrastrukturę placówek oświatowych.

– W dialogu ze szkołami i przedszkolami przeprowadziliśmy rzetelną analizę potrzeb placówek w tym zakresie, na które będziemy reagować zgodnie ze skalą priorytetów – podkreśla wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz. – Dysponując budżetem 6 mln zł ze środków budżetu Miasta rozpoczynamy więc przygotowania do najbardziej pilnych prac w tych placówek, które tego wymagają.

Inicjatorami zmian na lepsze, coraz częściej stają się także sami uczniowie. To dzięki nim do tej pory aż 97 projektów zgłoszonych przez 25 szkół, na ponad 95 tysięcy złotych zrealizowano w ramach Uczniowskich Budżetów Obywatelskich. UBO to przedsięwzięcie, podczas którego uczniowie i uczennice zgłaszają pomysły, tworzą projekty, a następnie w głosowaniu sami wybierają te, które ich zdaniem są najbardziej atrakcyjne i potrzebne.

 

 


Wróć do listy Następny wpis