88 lat CKZiU nr 3 - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

88 lat CKZiU nr 3

22
marzec
88 lat CKZiU nr 3

Obchody jubileuszu w CKZiU nr 3 // fot. Aleksandra Regulska

 

W pierwszy dzień wiosny jubileusz 88-lecia istnienia świętowało Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3 w Gdyni. Były życzenia, łzy wzruszenia i gromkie „Sto lat” dla szacownej placówki.

Szkoła mieści się w zabytkowym budynku o modernistycznej zabudowie z 1937 r., przy ul. Raduńskiej 21 w Gdyni. Dyrektorem jest Barbara Latocha. To wyjątkowa placówka, która wspiera kształcenie ustawiczne i naukę przez całe życie. W CKZiU nr 3 osoby po 16. roku życia mogą kontynuować naukę w klasie VII i VIII Szkoły Podstawowej dla Dorosłych, w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych oraz w Szkole Policealnej nr 10. O tym, jak bardzo potrzeba jest ta szkoła, świadczy fakt, że w Centrum uczy się obecnie 359 uczniów.

– Bardzo intensywnie pracujemy nad tym, aby sytem był dopasowany do potrzeb wszystkich uczniów. Tak, aby każdy znalazł coś dla siebie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W Gdyni robimy z każdym rokiem więcej, aby nasza edukacja była nowoczesna, wspierająca, wybiegająca w przyszłość. W tym celu działamy wspólnie jako całe środowisko Gdyni edukacyjnej.

W szkole, poza wykształceniem podstawowym, bądź ogólnokształcącym, można zdobywać wiedzę na kierunkach: technik administracji, technik tyfloinaformatyk, technik informatyk, technik usług kosmetycznych oraz technik ochrony fizycznej osób oraz mienia.

– Dzisiaj nie zdajemy sobie nawet sprawy, jakie zawody powstaną w najbliższych latach – mówił na spotkaniu Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. – Można więc przyjąć, że jesteśmy skazani na ciągłą naukę. Takie szkoły, jak Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3, przez swoją specyfikę, oferują możliwość uzupełnienia edukacji, nabrania nowych kompetencji, dla osób, których życie bardzo różnie się toczy, bo trudno jest zaprogramować życie od A do Z.

Oprócz realizacji programów nauczania tych zawodów, szkoła oferuje swoim słuchaczom m.in.  udział w licznych projektach edukacyjnych podnoszących jakość wykształcenia poszukiwanego na współczesnym rynku pracy. Organizowane są zajęcia rozwijające zainteresowania i przygotowujące słuchaczy do konkursów na szczeblach wojewódzkim i krajowym.

– Rozbudzamy pasje, zainteresowania, wspomagamy rozwój – dodaje Barbara Latocha, dyrektor. – Ofertą szkolną dla społeczności gdyńskiej, dla dorosłych słuchaczy, jest wszechstronne kształcenie.

Słuchacze szkoły angażują się w liczne akcje charytatywne, ekologiczne, prospołeczne, wolontariat, co przyczynia się do podnoszenia ich własnych kompetencji personalnych i społecznych. Podczas zajęć nauczyciele głównie koncentrują się na kształtowaniu umiejętności sprawnego komunikowania się słuchaczy w języku polskim i angielskim, poszukiwaniu i analizowaniu informacji oraz kreatywnym rozwiązywaniu problemów.

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek