Gdynia stawia na specjalistów w dziedzinie CyberSecurity - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdynia stawia na specjalistów w dziedzinie CyberSecurity

28
luty
Gdynia stawia na specjalistów w dziedzinie CyberSecurity

Ruszyły działania, które mają rozszerzyć ofertę edukacyjną dla młodzieży. Gdyńscy nauczyciele i wykładowcy biorą udział w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego na platformie Palo Alto. Potem będą oni przekazywać tę wiedzę dalej. Od września wystartuje szkolenie młodych specjalistów CyberSecurity. Wtedy w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni ruszy autoryzowany kurs z zakresu rozwiązań Palo Alto.

Bezpieczeństwo teleinformatyczne i cybernetyczne jest teraz bardzo ważne i trzeba o nie odpowiednio dbać.

Świat się zmienia. Wszystkie zagadnienia związane z bezpieczeństwem teleinformatycznym stały się kluczowe dla naszego życia gospodarczego i prywatnego. Powszechna jest wirtualizacja i systemy ochrony – mówi Rafał Cichocki z Fundacji Coranimus.

Istnieje wiele rozwiązań teleinformatycznych i są one używane do wielu pozytywnych rzeczy. Bankowość, czy nawet rezerwacja wakacji, to wszystko musi być odpowiednio zabezpieczone. Właśnie dlatego bezpieczeństwo teleinformatyczne i cybernetyczne jest tak bardzo istotne – mówi Keith Cantillon z Palo Alto.


Warto zatem stworzyć zaplecze specjalistów, którzy taką właściwą ochronę zapewnią. Dlatego też Fundacja Coranimus, miasto Gdynia oraz Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni podjęły współpracę, która na to pozwoli. Już niedługo w Gdyni będą się szkolić młodzi specjaliści w dziedzinie CyberSecurity. Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni chce rozszerzyć swoją ofertę edukacyjną. Uczą się tam m.in. przyszli technicy informatycy i to dla nich otwierają się nowe możliwości. Od przyszłego roku szkolnego ruszą autoryzowane kursy z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego na platformie Palo Alto.

Od października ubiegłego roku prowadzone są tam zajęcia z sieci komputerowych. To był pierwszy pomysł i pomyślałem, że można by tę inicjatywę rozszerzyć. Znaleźliśmy firmę Palo alto, światowego lidera z zakresu IT security. Oni mają swoją akademię dostępną dla ogółu. Zgłosiliśmy tam swój akces jako szkoła i się udało – mówi Rafał Cichocki z Fundacji Coranimus.

Właśnie ruszył pierwszy etap przedsięwzięcia. Dziś czterech nauczycieli z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych oraz dwóch wykładowców z Akademii Morskiej rozpoczęło szkolenie „Train The Trainer in Gdynia”, które jest organizowane przez Palo Alto. Prowadzi je Irlandczyk – Keith Cantillon. Kurs potrwa trzy dni. Podczas niego dowiedzą się, na czym polega bezpieczeństwo teleinformatyczne na platformie Palo Alto. Platforma ta została zaprojektowana z myślą o realizacji bezpiecznego udostępniania aplikacji oraz ochrony przed szerokim spektrum zagrożeń w chmurze, zapobiegania i wykrywania nieznanych zagrożeń, ataków aplikacyjnych i innych zaawansowanych cyberataków.

Celem szkolenia jest przekazanie wiedzy uczestnikom, a przez to zapewnienie szkołom narzędzi, które pomogą im w kształceniu uczniów z zakresu bezpieczeństwa sieci. Chodzi też o to, żeby, dzięki tym zajęciom, zachęcić młode pokolenie do myślenia o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych, telefonów oraz jak bezpiecznie korzystać z aplikacji i je udostępniać – mówi Keith Cantillon, prowadzący szkolenie z Palo Alto.

Po tym trzydniowym szkoleniu, nauczyciele przez tydzień będą mieli dostęp do laboratoriów Palo Alto, gdzie będą mogli ćwiczyć swoje umiejętności. Potem czeka ich egzamin, dzięki któremu zdobędą certyfikaty i będą mogli sami szkolić innych. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie, od września, w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych autoryzowanych kursów z zakresu rozwiązań Palo Alto. To jednak nie wszystko, są już też kolejne plany. Następnym krokiem będzie przystąpienie do inicjatywy kolejnego giganta w zakresie bezpieczeństwa sieci – Juniper Networks. Tam szkoła przeszła już wstępną ewaluację i została zakwalifikowana do programu. Po ukończeniu szkolenia z zakresu Palo Alto, nauczyciele chcą jak najszybciej rozpocząć kurs Juniper Networks tak, żeby móc jak najszybciej wprowadzić do oferty edukacyjnej także autoryzowane kursy z tego zakresu.

W ten sposób będziemy mieli pierwszą w Polsce szkołę średnią, która będzie oferowała swoim uczniom tak szeroką ofertę edukacyjną i gamę rozwiązań. Będą oni mogli zdobyć certyfikaty z zakresu CISCO, Palo Alto i JUNIPER Networks. Wszystkie są honorowane na całym świecie – mówi Rafał Cichocki, współorganizator szkolenia z Fundacji Coranimus.

Na razie będzie to oferta, w ramach zajęć pozalekcyjnych, tylko dla uczniów Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni. Są jednak plany, żeby kształcić z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego na tych platformach mogli także inni.

Chcemy iść też krok dalej i jeśli się uda, to mamy w planach zaoferować to szkolenie nie tylko uczniom Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, ale być może także z innych trójmiejskich szkół oraz dla ludzi, którzy chcą zmienić pracę i chcieliby się przekwalifikować – mówi Cichocki.

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek