Zebra? Nic prostszego! Maluchy uczą się od strażników - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Zebra? Nic prostszego! Maluchy uczą się od strażników

26
luty
Zebra? Nic prostszego! Maluchy uczą się od strażników

Jak przechodzić przez „zebrę”, co oznaczają znaki, kiedy należy uważać na samochody – to wszystko wiedzą już przedszkolaki z Chwarzna i Wiczlina. Strażnicy miejscy kontynuują i rozwijają swoją akcję profilaktyczną „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Poświęcają czas przedszkolakom i uczniom podstawówek, którzy dopiero będą zaczynać samodzielne poruszanie się po mieście. Zasady korzystania z chodnika, przejść dla pieszych czy podstawowe znaki drogowe – między innymi o tych sprawach mówią funkcjonariusze gdyńskiej Straży Miejskiej podczas swoich spotkań w ramach akcji „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”.

Odwiedzają placówki w całym mieście, a w piątek miejscy strażnicy pojawili się akurat w nowym Przedszkolu nr 58 w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. Iwona Pol wspólnie z przedstawicielem programu Autochodzik przeprowadziła skróconą, opartą przede wszystkim na zabawie lekcję ruchu drogowego dla kilkulatków.

– To akcja skierowana zarówno do najstarszych grup przedszkolnych, jak i do szkół na poziomie zerówki, pierwszych, drugich i trzecich klas. Główny cel akcji to nacisk właśnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, wykorzystujemy ciekawe pomoce edukacyjne. Możemy bardziej oddziaływać na wyobraźnię, rozkładamy maty z chodnikiem, ulicą i przejściami dla pieszych. Wykorzystujemy też piankowe samochody, autobusy i ściankę edukacyjną – mówi Iwona Pol, młodszy inspektor Straży Miejskiej w Gdyni.

Główny cel całej akcji to w przypadku dzieci uczęszczających do przedszkola tworzenie pierwszych podstaw pod dobre nawyki. Kilkulatkowie w momencie, gdy rozpoczną już samodzielne poruszanie się po mieście, będą potrafili poprawnie korzystać z przejść dla pieszych. Będą też świadomi, jak w prosty sposób unikać zagrożeń na drodze. Stąd profilaktyka od odblasków, przez znaki i sygnalizację świetlną, aż po zasady poruszania się po tzw. „zebrze”.

– To niepowtarzalny moment, dzieci w wieku pięciu, sześciu i siedmiu lat mają już taką percepcję i chęć, że mogą przyswajać wiedzę, która przyda im się później do samodzielnego poruszania się po drodze. Dzieci przedszkolne znajdują się w najważniejszym okresie, jeżeli chodzi o edukowanie najmłodszych – mówi Mirosław Wołowik, koordynator programu Autochodzik.

Opiekunowie i rodzice podkreślają pozytywne efekty, bo sam widok munduru strażnika i wykorzystanie elementów imitujących drogową infrastrukturę na długo zapada w pamięci najmłodszych.

Przypomnijmy, że gdyńska Straż Miejska już od niemal 12 lat prowadzi profilaktykę wśród dzieci, a sama akcja „Bezpieczeństwa w ruchu drogowym” odbywa się od dwóch lat. W zeszłym roku strażnicy gościli w 28 placówkach na terenie Gdyni, w tym roku zgłosiły się już 43.

 

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek