Gdynia - Samorządowy Lider Edukacji - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdynia – Samorządowy Lider Edukacji

19
październik
Gdynia – Samorządowy Lider Edukacji

Gdynia po raz kolejny otrzymała tytuł „Samorządowego Lidera Edukacji”. Nasze miasto doceniono za odważne, efektywne i nowoczesne działania w dziedzinie polityki oświatowej, prowadzone w oparciu o najwyższe standardy. Uroczysta gala finałowa programu, podczas której wręczono wyróżnienie, odbyła się 13 października w auli Collegium Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

„Samorządowy Lider Edukacji” to jeden z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych certyfikatów jakości, które może otrzymać jednostka samorządu terytorialnego. Wyróżnienia są przyznawane od ośmiu lat i trafiają do najlepszych pod względem polityki oświatowej gmin, powiatów i województw w Polsce. Gdynia otrzymała je już dwukrotnie – w 2013 i 2017 roku. Komisja ekspercka programu przyznała nam je również w tym roku. Certyfikat „Samorządowego Lidera Edukacji 2018” odebrał podczas uroczystości w Krakowie Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

To kolejny raz, kiedy zauważono potencjał gdyńskiej edukacji. Nasze miasto w szczególny sposób dba o rozwój swoich mieszkańców. Zapewniamy naszym uczniom najwyższe standardy edukacyjne, umożliwiamy doskonalenie zawodowe na wysokim poziomie i mamy odpowiednie warunki dla rozwoju i dobrego funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. Jesteśmy przekonani, że inwestycja w edukację, to najlepsza inwestycja w przyszłość naszego miasta. Już teraz poziom edukacji, który mamy w Gdyni jest jednym z najwyższych w Polsce. Tych sukcesów nie byłoby, gdyby nie ciężka praca i zaangażowanie dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców, pracowników obsługi i administracji oraz pracowników wydziału edukacji. Przede wszystkim jednak to zasługa samych uczniów, wśród których są zwycięzcy międzynarodowych olimpiad, finałów Odysei Umysłu czy konkursów informatycznych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Nasze miasto doceniono za aktywne działania w dziedzinie lokalnej polityki oświatowej, które są podejmowane odważnie, z wizją przełomu i cechują się innowacyjnością.

Gdynia traktuje zadania edukacyjne priorytetowo i wzorcowo, wdrażając rozwiązania zaskakujące swoją nowoczesnością, prekursorstwem, wysoką wartością dla interesariuszy lokalnych i zgodnością z ich potrzebami – czytamy w uzasadnieniu przyznania naszemu miastu certyfikatu i tytułu „Samorządowego Lidera Edukacji 2018”.

Podczas gali finałowej wręczono także nagrody specjalne. Gdynia otrzymała wyróżnienie nadzwyczajne „Sukces roku w oświacie”. Jest ono przyznawane samorządom, które z powodzeniem wdrożyły projekt edukacyjny lub zrealizowały inicjatywę oświatową o szczególnym potencjale innowacyjnym, wyróżniającym się w skali ogólnopolskiej.

Ideą programu „Samorządowy Lider Edukacji” jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej. Komisja ekspertów złożona z naukowców reprezentujących wybrane polskie uczelnie (m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) dokonuje oceny działań samorządów w sferze zarządzania oświatą. Samorządy, które spełnią określone regulaminem kryteria i uzyskają pozytywną recenzję ekspertów, otrzymują certyfikat i tytuł „Samorządowego Lidera Edukacji”.

  • Wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz odebrał w Krakowie certyfikat "Samorządowego Lidera Edukacji 2018", który przyznano Gdyni // fot. materiały prasowe

Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek