Fonolandia w gdyńskich szkołach - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Fonolandia w gdyńskich szkołach

19
październik
Fonolandia w gdyńskich szkołach

Gdynia realizuje program przeciwdziałania cyberprzemocy, dotyczący odpowiedzialnego, bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych. W listopadzie ruszą szkolenia dla gdyńskich nauczycieli i pedagogów, którzy pracują z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzięki nim będą oni mogli prowadzić w swoich szkołach specjalne zajęcia dla najmłodszych i uczyć ich, jak właściwie używać telefonów komórkowych, tabletów, komputerów, smartfonów czy internetu. A wszystko w ramach programu edukacyjnego „Fonolandia”.

Cztery lata temu, jako pierwsze miasto w Polsce, zaczęliśmy głośno mówić o problemie cyberprzemocy. Przyjęliśmy pierwszy gminny program walki z cyberprzemocą. Na podstawie jego ewaluacji wiemy, że informowanie o uzależnieniach behawioralnych, m.in. od telefonów komórkowych, jest potrzebne znacznie wcześniej. Urządzenia mobilne są pomocne w codziennym życiu, ale ważne, abyśmy używali ich w sposób odpowiedni. Dlatego ruszamy z projektem, w którym chcemy dotrzeć z informacją na temat odpowiedniego użytkowania nowych technologii do wszystkich przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3 w szkołach podstawowych. W tym celu chcemy przeszkolić nauczycieli przedszkoli i szkół. Szkolenia ruszają już w listopadzie. Będą to zajęcia prowadzone przez ekspertów z zakresu bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych. Nauczyciele dostaną pełne wskazówki oraz materiały do tego, aby przekazywać wiedzę najmłodszym uczniom w swoich szkołach i placówkach oświatowych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Szkolenia dla nauczycieli przeprowadzą eksperci z Fundacji „Dbam o Mój Z@sięg”. Będą korzystać z materiałów „Fonolandia”. To program edukacyjny dotyczący odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych. Powstał na podstawie najnowszych wyników badań dotyczących fonoholizmu, nadużywania smartfonów i cyberprzemocy.

Mamy zaplanowane dwa spotkania z nauczycielami. Jedno dla tych, którzy uczą w przedszkolach, drugie dla nauczycieli z publicznych szkół podstawowych. Założenie jest takie, że przynajmniej jeden przedstawiciel z każdej szkoły weźmie udział w szkoleniu. Każda z grup, w ciągu 8 godzin, przejdzie pełne szkolenie. Jeśli będzie potrzeba, to przeprowadzimy kolejne zajęcia. W sumie przeszkolonych zostanie około 80 nauczycieli. W ramach szkolenia nauczyciele otrzymają materiały edukacyjne, dzięki którym będą mogli przeprowadzić zajęcia ze swoja klasą. Tak więc w każdej szkole i przedszkolu publicznym w Gdyni będzie przynajmniej jedna klasa, która zrealizuje program – mówi Maciej Dębski z Fundacji „Dbam o Mój Z@sięg”.

Materiały edukacyjne „Fonolandia”, które otrzymają nauczyciele, pozwolą im przeprowadzić 15 odrębnych zajęć o odpowiedzialności cyfrowej. Będą to m.in.: zeszyty ćwiczeń dla przedszkolaków i uczniów (30 sztuk dla każdego uczestnika szkolenia), pomoce dydaktyczne w postaci plansz, plakatów i ulotek, publikacje wyników badań prowadzonych w Polsce w zakresie nadużywania mediów cyfrowych czy karty do pracy z dziećmi zawierające pytania problemowe odnoszące się do tematyki odpowiedzialności cyfrowej. Łącznie w ramach projektu zapewnione zostaną 73 zestawy materiałów edukacyjnych dla nauczycieli oraz 2190 zeszytów ćwiczeń.

Program jest skierowany do dzieci w wieku 5-6 lat oraz uczniów pierwszej, drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej. Korzystać mogą z niego nauczyciele, psycholodzy, pedagodzy, rodzice czy osoby pracujące z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Dzięki niemu najmłodsi dowiedzą się jak odpowiedzialnie korzystać z mediów cyfrowych. Chcemy uczyć dzieci racjonalnego i bezpiecznego korzystania ze smartfonów. Wytłumaczyć im, dlaczego warto odłożyć telefon przed pójściem spać, dlaczego nie powinniśmy używać telefonów przy posiłku, a w jaki sposób możemy ich używać do nauki – tłumaczy Dębski.

„Fonolandia” to pierwszy tak kompleksowo opracowany program dotyczący odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek