Gdynia domem dla gości z zagranicy - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdynia domem dla gości z zagranicy

09
lipiec
Gdynia domem dla gości z zagranicy

Gdynia zawsze była i jest miastem otwartym. Powstała dzięki imigrantom z różnych stron Polski i świata, którzy przyjechali tu w poszukiwaniu marzeń o lepszym życiu. Dziś jest podobnie – w Gdyni chętnie osiedlają się osoby z różnych stron Polski, ale też przybysze z Europy i świata. Tym bardziej, że samorząd od lat wspiera działania, by osoby spoza Gdyni mogły odnaleźć w niej swój dom.

Gdynia w ostatnich latach bardzo mocno doceniana jest przez obcokrajowców, którzy wybierają nasze miasto jako miejsce pracy, życia i zdobywania wiedzy. Tutaj jest łatwo o atrakcyjną pracę, dobrą edukację dla dzieci, a uczelnie wyższe oferują programy wspierające edukację obcokrajowców. Dla tych nowych gdynian prowadzimy punkt informacyjny, organizujemy kursy języka polskiego dla dorosłych, dodatkowe godziny dydaktyczne w szkołach dla dzieci, a także pomoc w sytuacjach kryzysowych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – W gdyńskich szkołach najwięcej jest dzieci pochodzenia słowiańskiego ze Wschodu. Aby ułatwić im start i sprawić, aby odnaleźli w Gdyni swoje miejsce na ziemi, Szkoła Podstawowa nr 26 prowadzi oddziały przygotowawcze dla dzieci, organizuje wakacyjne kursy z języka polskiego dla początkujących oraz szkoli nauczycieli gdyńskich szkół podstawowych i średnich pracujących z uczniem – Słowianinem ze Wschodu. Od lipca również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Gdyni ma koordynatora współpracy z rodzicami i dziećmi rosyjskojęzycznymi.

Od ponad 5 lat wspieramy przybywające do naszego miasta osoby i rodziny, w adaptacji do nowych warunków. Zapewniamy im kompleksową pomoc w sytuacjach kryzysowych, z którymi borykają się nowi gdynianie. Wsparcie to dotyczy wszystkich cudzoziemców, w tym spoza krajów Unii Europejskiej, bez względu na ich status formalny. Ważnymi elementami tej pomocy świadczonej przez gdyński samorząd jest punkt informacyjny dla cudzoziemców, kursy języka polskiego dla dorosłych czy sklepy społeczne, w których mogą się oni zaopatrzyć w podstawowe produkty – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Wsparcie dopasowane jest zawsze do indywidualnych potrzeb. Po więcej informacji i pomoc należy zgłosić się do Punktu Informacyjnego dla Cudzoziemców, przy ul. Wolności 11a, 81-324 Gdynia, e mail: cudzoziemcy@mopsgdynia.pl.

W naszym mieście najwięcej działań w pracy z dziećmi z doświadczeniem migracji ma Szkoła Podstawowa nr 26, która współpracuje z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.

Do naszej szkoły uczęszcza 48 uczniów z doświadczeniem migracji. To w większości dzieci z Ukrainy i Białorusi, ale mamy także uczniów z Francji. W ubiegłym roku szkolnym uruchomiliśmy trzy oddziały przygotowawcze dla klas: 1-3, 4-6 oraz 7. Zainteresowanie nauką w nich stale wzrasta więc będziemy musieli wprowadzić kolejny oddział – podkreśla Alicja Bajduszewska, dyrektor SP nr 26 – Nad procesem nauczania uczniów z doświadczeniem migracji (UDM) w naszej szkole czuwa Zespół ds. uczniów UDM oraz koordynator oddziałów przygotowawczych. W ramach współpracy uczniów i rodziców z kłopotami adaptacyjno-wychowawczymi wspiera psycholog rosyjskojęzyczny. Ponadto pracuje u nas asystentka językowo-kulturowa z Ukrainy, która wspiera uczniów na zajęciach oraz poza zajęciami, ich rodziców oraz nauczycieli pracujących w oddziałach. Zajmuje się także tłumaczeniami na rosyjski i ukraiński oraz pomaga w organizacji wydarzeń, inicjatyw kulturalnych w szkole oraz w Gdyni.

Szkoła przygotowała również wakacyjną ofertę dla dzieci rozpoczynających od września naukę w gdyńskich szkołach. Jest to bezpłatny kurs języka polskiego dla początkujących (A1) przeznaczony dla uczniów w wieku 6-16 lat spoza Unii Europejskiej Zajęcia odbywać się będą w trzech grupach wiekowych w formie stacjonarnej w siedzibie szkoły przy ul. Tatrzańskiej 40 w Gdyni. Szkoła proponuje 3 terminy dwutygodniowych kursów w lipcu i sierpniu w trzech grupach wiekowych. Każdy z kursów poprzedzi spotkanie organizacyjno-adaptacyjne, na którym musi być obecny rodzic/opiekun prawny dziecka. Na spotkaniu rodzice wypełnią dokumenty przystąpienia do projektu i wezmą udział w zajęciach adaptacyjnych “Pierwsze kroki w Polsce”. Trzeba będzie także pokazać dokument uprawniający dziecko do pobytu w Polsce. Aby zapisać dziecko na kurs należy wypełnić formularz – https://forms.office.com/r/yEfPjXCJLj

Od roku szkolnego 2021/2022 SP nr 26 otrzyma z Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek wsparcie w postaci kursów przygotowujących uczniów UDM do egzaminu ósmoklasisty oraz kursy języka polskiego dla rodziców uczniów UDM. Oba wydarzenia odbywać się będą na terenie gdyńskiej placówki.

Szkoła ma również specjalną ofertę metodyczną dla nauczycieli gdyńskich szkół podstawowych i średnich pracujących z uczniem – Słowianinem ze Wschodu. Cały czas udoskonala te szkolenia uwzględniając potrzeby i oczekiwania w zakresie pracy z uczniem z doświadczeniem migracji. Dlatego SP 26 prosi gdyńskich nauczycieli o wypełnienie ankiety – https://forms.office.com/r/NWJcZy2mHw

W Gdyni również dorośli mogą skorzystać z oferty bezpłatnych kursów języka polskiego dla obcokrajowców. Muzeum Emigracji proponuje zajęcia Language Swap – https://bit.ly/3htNbwS.

W pomoc nowym mieszkańcom Gdyni angażuje się również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Gdyni.

Do naszego zespołu dołączyła pani Anna Parfenova. Pochodzi z Ukrainy i z wykształcenia jest psychologiem. Jej głównym zadaniem będzie wspieranie naszych diagnostów w procesie diagnostycznym oraz prowadzenie wstępnych konsultacji z rodzicami dzieci rosyjskojęzycznych – mówi Anna Kordzińska-Grabowska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 – Pani Parfenova ma też opracować materiał dotyczący różnic programowych, aby nasi diagności posiadali pełnię wiedzy na temat innych systemów edukacji. Przełożyć się to powinno na lepszą diagnozę ich potrzeb i możliwości.

Z myślą o potrzebach nowych mieszkańców przygotowano również specjalny informator, który prezentuje ciekawostki na temat Gdyni, możliwości znalezienia pracy, edukacji, zdrowia, aktywności, korzystania z oferty miasta, włączenia się w rozwój miasta i dzielnic. Zawiera również treści przygotowane z myślą specjalnie o osobach przybywających do Gdyni spoza Polski.

Chcąc ułatwić dotarcie do najważniejszych informacji i pomóc obywatelom Ukrainy, na stronie gdynia.pl uruchomiono specjalną podstronę w języku ukraińskim. Znajduje się tam poradnik, starannie skonstruowany i opracowany tak, aby w jednym miejscu znalazły się niezbędne informacje na temat zatrudnienia i zameldowania, pracy samorządu, komunikacji miejskiej czy też dostępnych w mieście atrakcji kulturalnych i sportowych. W poradniku można także znaleźć niezbędne informacje na temat opieki medycznej, oświaty oraz podpowiedzi, gdzie w Gdyni można ciekawie spędzić czas.

Strona gdynia.pl dostępna jest także w wersji angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz szwedzkiej. To kopalnia wiedzy, która z pewnością będzie pomocna dla obcokrajowców, którzy zdecydują się zostać w Gdyni na dłużej.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek