Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory
Eksperymenty i umysłowe zagadki, wykłady, warsztaty, innowacyjne projekty czy sportowo-naukowa dyskusja z himalaistami. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla uczestników kolejnej edycji Gdynia E(x)plory Week. Ten festiwal nauki i technologii potrwa od 24 do 26 października. W tym czasie w gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędą się nie tylko praktyczne spotkania z nauką dla uczniów, nauczycieli i rodzin. Będzie też finał konkursu dla młodych naukowców oraz kongres.
Gdynia E(x)plory Week promuje naukę i nowoczesne technologie. To święto naukowych pasjonatów i miłośników technologii. Składa się z: krajowego finału Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwalu Nauki i Technologii oraz VII Kongresu E(x)plory. To wydarzenie skierowane do uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych, studentów, nauczycieli, naukowców, rodzin i innowacyjnych firm. Organizują je: Fundacja Zaawansowanych Technologii, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny oraz miasto Gdynia. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji będą: twórca jednego z najbardziej popularnych kanałów edukacyjnych na Youtube „Uwaga! Naukowy Bełkot”– Dawid Myśliwiec, Igor Kaczmarczyk – laureat Konkursu Naukowego E(x)plory 2016 oraz Artur Małek i Maciej Bedrejczuk – himalaiści, uczestnicy narodowej zimowej wyprawy na K2 2017/2018.
Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory
E(x)plory Week to przede wszystkim praktyczne spotkanie z nauką. W ramach festiwalu nauki i technologii odbędą się liczne wykłady, warsztaty i pokazy naukowe.
W środę, 24 października, od godz. 10.00 do godz. 14.00 będzie można odwiedzić stoiska naukowe przygotowane przez Centrum Nauki Experyment, Smart Lab, Wyższą Szkołę Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu, Uniwersytet Morski oraz Koło Naukowe Studentów Fizyki Politechniki Gdańskiej. O godz. 11.00 swój wykład „Antybiotyki pod lupą” wygłosi Igor Kaczmarczyk. Opowie on, jak odkryto antybiotyki i dlaczego w ostatnich latach wiele z nich traci swoją skuteczność. Tego dnia dla uczestników przygotowano także wykład interaktywny „Oczy okiem optyka”. Podczas niego dr Adam Czyżewski przedstawi zagadnienia związane z widzeniem u zwierząt oraz ze zmianami ewolucyjnymi w narządzie wzroku zachodzącymi na przestrzeni milionów lat. Zaprezentowane zostaną również funkcje oczu oraz ich główne parametry. Będą też m.in. warsztaty przygotowane przez mgr Magdę Aszer – „Ciśnienie powietrza”, na których przeprowadzona zostanie seria doświadczeń związanych z ciśnieniem wywieranym przez powietrze. A mgr inż. Adam Zahler podczas warsztatów „Przewodniki i izolatory” przedstawi sposoby pomiaru parametrów prądu elektrycznego i pokaże, jak zbadać przewodnictwo różnych substancji i zbudować własne ogniwa oraz połączyć je w jedną baterię.
Czwartek upłynie pod znakiem fizyki i chemii. 25 października o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie z twórcą „Uwaga! Naukowy Bełkot” – Dawidem Myśliwcem. Uczestnicy dowiedzą się więcej o jego pasjach i działaniach, a także o tym, skąd wzięła się u niego miłość do nauki i pomysł na edukacyjny kanał na Youtubie. Później, bo o godz. 12.00 i 13.00 będzie można wziąć udział w warsztacie dla wszystkich młodych, domowych konstruktorów i elektryków „Głośnik z rzeczy, które znajdziesz w domu”. A także w pokazie „Fizyka wokół nas” zorganizowanym przez Koło Naukowe Studentów Fizyki Politechniki Gdańskiej. Zaprezentowane zostaną tam doświadczenia związane m.in. z termodynamiką, napięciem powierzchniowym, wykorzystanie suchego lodu, ciekłego azotu czy balonów. Podobnie jak pierwszego dnia na wszystkich chętnych czekać będą stoiska naukowe oraz warsztaty „Ciśnienie powietrza” i gra „Odczytaj wiadomość z przyszłości”.
W piątek, 26 października, od godz. 10.00 podczas warsztatów Smart Lab „Mikro Świat”, będzie można obserwować piękno otaczającej nas materii. O godz. 11.00 rozpocznie się wykład prof. Bogusława Pranszke – „Nieważkość”. Opowie on o historii lotów kosmicznych, trudnościach związanych z podbojem kosmosu oraz warunkach życia w stanie nieważkości. Natomiast o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie z himalaistami – Arturem Małkiem i Maciejem Bedrejczukiem. Uczestniczyli oni w narodowej zimowej wyprawie na K2 2017/2018. Będzie to dyskusja sportowo-naukowa, którą poprowadzi dr Adam Sieradzki z Politechniki Wrocławskiej. Podczas spotkania goście zdradzą ciekawostki naukowo-technologiczne związane ze wspinaczką wysokogórską. Podobnie jak pierwszego dnia na wszystkich chętnych czekać będą również stoiska naukowe, warsztaty konstruktorskie oraz gra „Odczytaj wiadomość z przyszłości”.
Tutaj pełny program wydarzenia.
Na wszystkie wyżej wymienione atrakcje obowiązują zapisy. Chętni powinni wysyłać zgłoszenia pod adres e-mail: warsztaty@explory.pl. W treści maila należy podać: liczbę zgłaszanych osób, wiek, nazwę szkoły, godzinę wybranych atrakcji i dane kontaktowe.
Podczas Gdynia E(x)plory Week rozstrzygany jest Konkurs Naukowy E(x)plory. Rywalizuje w nim młodzież w wieku od 13 do 20 lat. Uczestnicy stworzyli własne projekty naukowe. Mogli je przygotowywać indywidualnie lub pracować w zespole. Do finału zakwalifikowano 35 projekty naukowe wybrane spośród 160 konkursowych zgłoszeń z całej Polski.
– Zostały wyłonione w regionalnych eliminacjach. Poznamy najlepsze projekty i najciekawszych młodych badaczy – mówi Zuzanna Ziajko, koordynatorka Gdynia E(x)plory Week.
O zwycięstwo walczą autorzy m.in.: czytnika skali szarości dla niewidomych, rowerowego skanera jakości powietrza czy systemu bezpiecznej kąpieli dla osób starszych. Nagrody przyzna jury złożone z 20 uznanych ekspertów i autorytetów naukowych. Zwycięzcy nagród głównych otrzymają stypendia w wysokości 10 tysięcy, 7 tysięcy i 5 tysięcy złotych. Są też wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży: Intel ISEF w Phoenix, Expo-Sciences International w Abu Dhabi oraz Infomatrix w Rumunii.
W piątek, 26 października, od godz. 9.00 do godz. 12.00, odbędzie się otwarta dla publiczności prezentacja finałowych projektów. Żeby wziąć w niej udział, trzeba się wcześniej zapisać. Chętni powinni wysyłać zgłoszenia pod adres e-mail: warsztaty@explory.pl.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji kongresu będzie „Mentoring. Czy każdy uczeń potrzebuje mistrza?”. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele biznesu, instytucji rządowych, jak również startupowcy, naukowcy i inwestorzy. Uczestnicy kongresu przyjrzą się bliżej zagadnieniu mentoringu oraz popularnym i prężnie działającym programom mentoringowym. Będą się zastanawiać m.in. nad tym, czym jest mentoring, komu jest potrzebny i kiedy powinniśmy pomyśleć o wsparciu mentorskim?
– Kongres przybliży istniejące na polskim rynku programy mentorskie oraz to, w jaki sposób wspierają one młodych innowatorów. Poznamy organizatorów takich programów, jak i ich uczestników – dodaje Ziajko.
Gościem specjalnym VII Kongresu E(x)plory będzie Inna Uwarova, pierwsza koordynatorka polskiego oddziału Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej Europejskiej Agencji Kosmicznej. Obecnie jest doktorantką na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W 2006 zaangażowała się w projekt satelity studenckiego Europejskiej Agencji Kosmicznej – ESEO. Od ponad 5 lat prowadzi projekt drugiego satelity Politechniki Warszawskiej – PW-SAT2.
Udział w kongresie jest bezpłatny. Jednak obowiązuje rejestracja. Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj.
Pełny program kongresu jest dostępny tu.