Będzie aż siedem nowych klas sportowych w gdyńskich szkołach - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Będzie aż siedem nowych klas sportowych w gdyńskich szkołach

20
kwiecień
Będzie aż siedem nowych klas sportowych w gdyńskich szkołach

Rozpoczął się nabór do klas sportowych, które każdego roku otwierane są w gdyńskich szkołach podstawowych. W tym roku powstanie aż siedem takich klas! Poza tym, nauka będzie kontynuowana w 14 już istniejących. Szkoły, które chcą kształcić małych sportowców, do 27 kwietnia mają czas na przeprowadzenie testów kompetencji dla kandydatów.

Klasy sportowe w gdyńskich podstawówkach, to wspólna inicjatywa samorządu i klubów sportowych, które są zainteresowane szkoleniem talentów już od poziomu klas pierwszych. Szkolny sport wspiera w Gdyni ponad 20 klubów, które zachęcają do trenowania różnych, również tych mniej popularnych, dyscyplin.

– Wszechstronny rozwój najmłodszych, to jeden z priorytetów gdyńskiego samorządu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Inwestujemy w klasy sportowe, ponieważ w ten sposób możemy sprawić, aby sport był dostępny dla wszystkich chętnych dzieci. Bywa bowiem tak, że hamulcem stają się koszty, które wiążą się z trenowaniem ulubionych dyscyplin. Klasy sportowe wyrównują te szanse, w tym systemie wszystkie dzieci trenują bezpłatnie, w swojej szkole, ale z profesjonalnymi trenerami.

W tym roku intensywną akcję promocyjną prowadzą już dwa gdyńskie kluby: Arka Gdynia i Flauta Gdynia, które chcą otworzyć kluby sportowe dla miłośników piłki nożnej aż w trzech szkołach: Szkole Podstawowej nr 35 na Witominie, Szkole Podstawowej nr 44 na Obłużu i Szkole Podstawowej nr 47 na Dąbrowie. W tych klasach piłkę nożną będą trenować zarówno chłopcy, jak i dziewczynki.

– Zainteresowanie jest bardzo duże, u chłopców to już tradycja, ale z każdym rokiem przybywa również dziewczynek, które pasjonują się piłką nożną – mówi Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 47. – Patrząc na tak licznych pasjonatów, mam przeczucie, że w naszej szkole wyrośnie co najmniej kilku przyszłych Lewandowskich, bądź ich żeńskich odpowiedników. W tym roku modernizujemy naszą salę sportową, do tego mamy nowoczesne boiska i możliwość grania na powietrzu. Jestem wielkim zwolennikiem szkolnego sportu, w mojej szkole to jeden z priorytetów.

W tej szkole będzie również kontynuować sportową karierę obecna klasa piąta, w której chłopcy trenują piłkę nożną – a dziewczynki – z coraz większymi sukcesami – piłkę ręczną. Piłkarki z Dąbrowy trenują razem z klasą sportową z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 42 pod okiem trenera Dominika Bonisławskiego z ramienia szkoły i Oliwera Wenderskiego z ramienia Klubu SPR Gdynia.

Poza tymi szkołami, klasy sportowe prowadzą także szkoły: „21” „33” „35” „44”, „48”, „6”, „12”, „14”, „31”, „39”, „40”, „51”.

Nowe klasy, poza wspomnianymi „35” „44” i „47”, zostaną w tym roku otwarte również w szkołach: „21” (będzie to klasa multisportowa, choć ta szkoła słynie z klas sportowych dla gimnastyczek artystycznych), „42” – klasa dla pływaków i „33” – tu powstaną aż dwie klasy – siatkówka na poziomie klasy pierwszej i lekkoatletyka na poziomie klasy czwartej.

Klasy sportowe w gdyńskich szkołach mają zwiększoną liczbę godzin od dziesięciu nawet do osiemnastu tygodniowo. Zajęcia prowadzą nauczyciele zatrudnieni w szkołach, często z uprawnieniami trenerskimi, we współpracy z klubami sportowymi, takimi jak Asseco Arka Gdynia, Basket Arka Gdynia czy UKS Jantar Gdynia. W gdyńskich szkołach najbardziej popularna jest piłka nożna, ale wiele dzieci trenuje również żeglarstwo, karate, unihokej i rugby.

W przypadku naboru do oddziałów sportowych, nie obowiązuje rejonizacja. Aktualnie wszystkie podstawówki, które takie klasy planują, czekają na zgłoszenia chętnych. Kolejnym etapem są testy sprawnościowe, których terminy szkoły ustalają indywidualnie, większość z nich już ogłosiła je na swoich stronach internetowych. Zgodnie z przepisami, w tym roku muszą się one odbyć w terminie od 27 kwietnia, a ogłoszenie wyników – do 8 maja. Chodzi o to, aby dzieci, które nie zakwalifikują się do klas sportowych, mogły jeszcze wziąć udział w tradycyjnej rekrutacji.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek