e-GIO – cała edukacja w jednym miejscu - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

e-GIO – cała edukacja w jednym miejscu

18
czerwiec
e-GIO – cała edukacja w jednym miejscu

Gdyński portal edukacyjny e-GIO to innowacyjny system stworzony z myślą o potrzebach osób związanych z gdyńską oświatą, dyrektorach, nauczycielach, rodzicach i uczniach. To portal informacyjny oparty na otwartych danych oświatowych i automatycznie wyliczanych wskaźnikach, dzięki którym otwierany jest dostęp do informacji zebranych z kilkuset różnych baz danych. Narzędzie umożliwia stały dostęp do danych liczbowych, wykresów, analiz oraz innych informacji dotyczących funkcjonowania gdyńskich szkół w ciągu kilku lat. Podstawą działalności portalu jest otwieranie danych, przetwarzanie ich i udostępnianie w sposób rzetelny i przejrzysty.

Platforma służyć będzie integracji wszystkich kwestii związanych z gdyńską oświatą. Każdy, kto chce dowiedzieć się więcej na temat gdyńskiej edukacji może za pośrednictwem platformy e-GIO w sposób łatwy i intuicyjny uzyskać dostęp do wielu wskaźników — mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Dzięki portalowi w paru krokach możemy sprawdzić, jakie są mocne strony każdej ze szkół. Przy wyborze ścieżki kształcenia pomocne będą dane, takie jak m.in. zmianowość, liczba uczniów przypadających na jednego nauczyciela, lokalizacje klas integracyjnych, czy ilość sal lekcyjnych.

Chcemy, żeby każdy rodzic, zastanawiając się nad wyborem szkoły dla swojego dziecka czy uczeń przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej miał możliwość zweryfikowania placówki korzystając z pełnego zestawu informacji – wyjaśnia Bartosz Bartoszewicz.

Do dzisiaj informacje te były dostępne, ale tylko dla osób zdeterminowanych, by je poznać. E-GIO to zmienia tworząc system transparentnym i otwartym. Docelowo widnieć będzie w nim blisko 300 wskaźników, przy czym niektóre z nich dostępne będą jedynie dla dyrektorów szkół, inne dla nauczycieli, a jeszcze inne – dla rodziców i uczniów. Pełna baza wskaźników dostępna będzie w IV kwartale b.r.

Gdyński Informator Oświatowy ma służyć mieszkańcom miasta także jako baza wiedzy o odbywających się wydarzeniach edukacyjnych, sukcesach najmłodszych gdynian i rekrutacjach. Platforma oferuje wiele informacji ogólnych dot. edukacji w Gdyni takich jak: całkowity koszt miejskiej edukacji, dzienny koszt oświaty, zmianowość, czyli liczbę sal lekcyjnych przypadając na liczbę klas.

Dzisiaj uruchamiamy pierwszy etap systemu. W najbliższej przyszłości planujemy wprowadzić szereg nowości, nad którymi już pracujemy. Nie mam wątpliwości, że e-GIO będzie miało bezpośredni wpływ na jakość edukacji w naszym mieście, a rewolucja ta w przyszłości może być wymaganym standardem w każdym mieście. Po raz kolejny wyznaczamy standardy i czujemy się z tym naprawdę dobrze – mówi Bartosz Bartoszewicz.

Gdyński Informator Oświatowy jest dostępny pod adresem: edukacja.gdynia.pl.

  •  Gdyński Informator Oświatowy jest dostępny pod adresem: edukacja.gdynia.pl
    Gdyński Informator Oświatowy jest dostępny pod adresem: edukacja.gdynia.pl

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek