Duch Mickiewicza w II LO - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Duch Mickiewicza w II LO

29
listopad
Duch Mickiewicza w II LO

Nauka przez doświadczenie to jeden z najważniejszych trendów współczesnej edukacji. Jak uczyć polskiej literatury tak, aby młodzież sama chciała sięgać do dzieł narodowych? II Liceum Ogólnokształcące ma na to sposób: Dni Wieszcza z Kuchnią Romantyczną.

W II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni duch literatury romantycznej obecny jest stale, a nawet każdego roku jest go odrobinę więcej. „Dziady” trzeba przeczytać już na początku roku szkolnego, bo pod koniec października w szkole płoną świece, snują się widma upiorów, które deklamują całe fragmenty części II.
W listopadzie wypada już znać większość dzieł patrona, gdyż w innym wypadku nie będzie można przygotować Żywych Obrazów, czy zabłysnąć na Dniach Kuchni Romantycznej.

– II Liceum Ogólnokształcące to jedna z tych niezwykłych gdyńskich szkół, które wykraczają daleko poza ogólnie przyjęte standardy edukacji – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie tej szkoły tworzą naukę przyszłości: otwartą na relacje między ludźmi, z którymi, coraz częściej młodzież ma problemy. Szkoły są nie tylko po to, aby przekazywać wiedzę, ale również po to, by tworzyć wspomnienia, które zostaną z nami na całe życie. Całej społeczności „Dwójki” gratuję pomysłu i wykonania Dni Mickiewiczowskich.

W tym roku obchody Święta Patrona trwały w II LO aż dwa dni. Pierwszy był artystyczny i zawierał między innymi uczniowskie interpretacje utworów, konkursy poetyckie, a także tworzenie żywych obrazów, które odnosiły się do dzieł poety, drugi był za to niezwykle smakowity ponieważ każda z klas przygotowała menu inspirowane utworami patrona.

– Świętujemy fantastyczną uroczystość – Dzień Patrona Szkoły – mówi Elżbieta Zaręba, dyrektor II LO. – Dziś dzień Kuchni Romantycznej, uczniowie naprawdę pięknie się postarali, jury miało trudne zadanie, brało pod uwagę wiele czynników, między innymi to jak uczniowie przygotowali swoje stoły, jak prezentowali dania, jakie były opisy tych dań, ale również jak uczniowie byli przygotowani, jeżeli chodzi o stroje. Cieszymy się, że uczniowie mogą właśnie w ten sposób to święto obchodzić. W naszej ocenie powinno to być święto radosne i takim ono właśnie jest.

Dyrekcja podkreśla zaangażowanie licealistów, a rodzice cieszą się z zaangażowania nauczycieli, którzy potrafią w piękny sposób zainspirować młodzież.

– Dziś po raz kolejny wzruszyłam się jako rodzic – przyznaje Marlena Kozacka, przewodnicząca Rady Rodziców II LO w Gdyni. – Muszę przyznać, że jesteśmy bardzo, bardzo dumni z młodzieży naszego liceum, ale przede wszystkich chcieliśmy podziękować wspaniałym nauczycielom, którzy poświęcili tyle czasu, troski i zaangażowania w przygotowanie młodzieży i inspirowanie ich do tego rodzaju wspaniałych występów. Dzięki takim działaniom, świat jest po prostu piękniejszy.

Nad tegoroczynymi obchodami Dni Mickiewiczowskich czuwały dwie wspaniałe nauczycielki: Małgorzata Dobek i Anna Jaśkiewicz. Kolejne niezwykłe inicjatywy II LO już niebawem.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek