Dzieła Żeromskiego i Mickiewicza w starej formule, człowieczeństwo – w nowej. Matura z języka polskiego za nami. W Gdyni przystąpiło do niej 1665 licealistów i 740 absolwentów techników. Jutro kolej na język angielski.
Egzamin trwał 170 minut i już został uznany za nieco trudniejszy niż w ubiegłych latach. W Gdyni maturę zarówno w nowej, jak i w starej formule pisało 1665 licealistów z 16 szkół i 740 uczniów z 12 techników.
– Matura to taki wyjątkowy moment, który pamięta się przez cały życie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Trzymam kciuki za wszystkich gdyńskich maturzystów. Ze swojej strony życzę Wam, Droga Młodzieży odnalezienia własnej drogi i tego, aby wspomnienia z Waszych szkół na zawsze zagościły w Waszych sercach.
Maturzyści, którzy pisali egzamin w starej formule, czyli m.in. wypracowanie, tradycyjnie mogli wybrać jeden z dwóch tematów:
1. Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
2. Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
Dla piszących w nowej formule, zadanie wyglądało następująco:
1. Człowiek – istota pełna sprzeczności.
2. Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?
Nie wszyscy gdyńscy maturzyści zaczęli egzamin dojrzałości dziś.
– W gdyńskiej Trójce rozpoczęliśmy maturę już pierwszego maja, kiedy swoją sesję rozpoczęli maturzyści międzynarodowi – mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni. – Dziś do maturzystów międzynarodowych dołączyli maturzyści, którzy zdają maturę przygotowaną przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie. 46 maturzystów międzynarodowych, 143 maturzystów „krajowych”, czyli tak samo jak w zeszłym roku około dwustu. Liczę na to, że wszyscy świetnie zdadzą i dostaną się na wymagające, porządne studia.
Sami maturzyści oceniają, że matura nie była trudna ale dość zaskakująca:
– Nie było „Lalki” jak co roku. Tematy sympatyczne, dla mnie trudniejsza będzie matematyka – mówi Oliwia, tegoroczna maturzystka.