Czas na nowy żłobek w Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Czas na nowy żłobek w Gdyni

17
maj
Czas na nowy żłobek w Gdyni

Dobra wiadomość – powstaną nowe miejsca w żłobkach dla najmłodszych gdynianek i gdynian! Już wkrótce rozpocznie się rozbudowa Przedszkola nr 58 na Chwarznie-Wiczlinie, gdzie powstanie aż 72 nowe miejsca dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 3 lat.

 

W Gdyni mieliśmy do tej pory dwa żłobki samorządowe: „Koniczynkę” na Witominie (z filią na Cisowej i „Niezapominajkę” – w centrum z filiami na Pogórzu i Dąbrowie. Rozbudowa Przedszkola nr 58 przy ul. Kwiatkowskiej 23 pozwoli na utworzenie kolejnych miejsc – docelowo będzie ich aż 72.

– Znajdujemy się w niezwykle ważnym momencie dla naszego samorządu. Dlatego, że po rekrutacji do przedszkoli oraz żłobków, mamy po prostu wolne miejsca w tych placówkach edukacyjnych  – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Ze względu na rozbudowanie gdyńskich przedszkoli, tych miejsc jest dziś więcej niż osób chętnych. Podobnie jest w przypadku niektórych żłobków, w niektórych filiach mamy więcej miejsc, niż osób, które się do nich zapisały. To jednak nie rozwiązuje problemu w skali całego miasta, bo wiemy, że w poszczególnych dzielnicach są takie miejsca, gdzie osób chętnych jest więcej. Stąd znakomita okazja ku temu, aby dziś poinformować, że już niedługo powstanie nowa filia żłobka, a jej oferta będzie skierowana przede wszystkim do dzieci, które mieszkają w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.

Realizacja projektu wkrótce się rozpocznie.

– Żłobek w Chwarznie-Wiczlinie to nie tylko bardzo dobry pomysł, ale i niezwykła potrzeba – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Gdyni. – Najbardziej dynamicznie rozwijająca się i młoda dzielnica zyska żłobek, który będzie miał 72 miejsca. To przekłada się na 3 oddziały, czyli 3 dodatkowe przestrzenie, które nie będą zlokalizowane w całkowicie nowym miejscu, a w bardzo pozytywnie i dobrze przyjętym Przedszkolu nr 58, które rozbudujemy.

Projekt rozbudowy prowadzony będzie w ramach Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” 2022–2029.

– Uzyskaliśmy dofinansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy na utworzenie nowych miejsc żłobkowych, do 35 862,00 złotych na jedno miejsce – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia. – Finansowanie z programu nie ogranicza się tylko do wykonania samej inwestycji, którą w tym przypadku ma być rozbudowa, ale także zapewnia wsparcie na funkcjonowanie nowej placówki przez 36 miesięcy w kwocie 836 zł na jedno miejsce. Warunkiem jest uzyskanie przez nas osiemdziesięcioprocentowego obłożenia w ciągu pierwszego roku funkcjonowania.

Gmina Miasta Gdyni dofinansuje tę inwestycję kwotą 595.502,65 zł. Żłobek nie będzie tworzony od podstaw – miejsca znajdą się w rozbudowanej części już działającego przedszkola, podobnie jak to miało miejsce w przypadku filii „Niezapominajki” na pobliskiej Dąbrowie.

 

fot. Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni i Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni z dobrą informacją dla mieszkańców // fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek