Co dalej ósmoklasisto? - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Co dalej ósmoklasisto?

07
styczeń
Co dalej ósmoklasisto?

Nachodzi gorący okres dla uczniów klas ósmych. Przed nimi pierwsza poważna decyzja – wybór szkoły średniej. Aby wybrać dobrze, warto poszukać wsparcia. Styczeń to dobry moment na ostatnie konsultacje ze specjalistami.

Pedagodzy zauważyli, że młodzi ludzie, bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wsparcia w wyborze przyszłej szkoły. Ich zdaniem, ósmoklasiści często jeszcze się nie orientują, co chcieliby w życiu robić, jakie są ich zasoby i zdolności. Co zrobić, aby wybór szkoły nie był wyborem przypadkowym?

W naszym mieście bardzo prężnie działa Gdyńska Sieć Doradców Zawodowych, która skupia się wokół trzech gdyńskich poradni psychologiczno-pedagogicznych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Każdy ósmoklasista ma zagwarantowaną bezpłatną pomoc – niezależnie od tego, czy jeszcze nie dokonał wyboru szkoły, czy też już jest zdecydowany, ale chciałby wzmocnić swoje szansę na zdobycie miejsca w wymarzonej placówce. Warto z tej pomocy skorzystać.

W dobie pandemii pomoc ta okazuje się znacznie ważniejsza, ponieważ młodzieży jest znacznie trudniej dokonać wyboru odpowiedniej placówki.

Nie organizuje się dni otwartych szkół, nie odbyła się stacjonarna Gdyńska Giełda Szkół – wylicza Marzanna Mróz, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Gdyni – To była fantastyczna impreza, podczas której uczniowie w jednym miejscu mogli poznać wszystkie gdyńskie szkoły ponadpodstawowe, zapoznać się z ich ofertami, a także skorzystać z indywidualnych porad i konsultacji z doradcami zawodowymi czy dostać do ręki aktualny informator. Owszem można zwiedzić szkoły wirtualnie, ale to nie zastąpi realnego kontaktu, spotkania z uczniami i nauczycielami. Należy także pamiętać o słabszej kondycji psychicznej ósmoklasistów, która nie zawsze pozwala im prawidłowo ocenić własne możliwości i potrzeby. Tymczasem ważne egzaminy tuż, tuż.

Na co można liczyć, korzystając z pomocy Gdyńskiej Sieci Doradców Zawodowych?

Oprócz indywidualnych diagnoz związanych z wyborem zawodu, przyszłej szkoły, określeniem predyspozycji i zdolności – czy porad i konsultacji, organizują one także warsztaty w szkołach oraz zajęcia grupowe w poradniach.

Cele warsztatów i zajęć cyklicznych grupowych są różne – od poznania i zrobienia bilansu własnych kompetencji poprzez doskonalenie autoprezentacji, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, aż do coachingu kariery, rozmów z pracodawcą i pisania CV – mówi Marzanna MrózZapraszam do skorzystania z padletu opracowanego przez naszą doradczynię zawodową – Agatę Szmeję.Ósmoklasiści oraz ich rodzice mogą tam znaleźć informacje o szkołach w naszym mieście, materiały dotyczące rekrutacji, poznać zawody, zrobić liczne testy i psychozabawy. Moja ulubiona zabawa to rzucanie kostką i losowanie zawodów,  a przy okazji ich poznawanie.

Wszelkie informacje można znaleźć w linku do padletu.

Gdyńska Sieć Doradców Zawodowych, działa przy Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych. Poradnie są trzy i działają zgodnie z obszarem swojej rejonizacji – warto to sprawdzić, aby skontaktować się z właściwą.

PPP nr 1 mieszcząca się przy ulicy Staffa 10  

PPP nr 2, mieszcząca się przy ulicy Chylońskiej 227

PPP nr 3 mieszcząca się przy ulicy Pułkownika Dąbka 207


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek