Chapeau bas „Dwójko”! - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Chapeau bas „Dwójko”!

05
grudzień
Chapeau bas „Dwójko”!

Elżbieta Zaręba, dyrektor II Liceum w Gdyni odbiera certyfikat z rąk Philippe Morisset, attaché ds. współpracy edukacyjnej // fot. Mariusz Biernacik

Certyfikat Jakości nauczania przyznany przez Ministerstwo Edukacji Francji otrzymało wczoraj II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni. Prestiżowe wyróżnienie otrzymują wyłącznie szkoły z Europy z najwyższą jakością nauczania. II LO jest jedyną szkołą z takim certyfikatem na Pomorzu, a Gdynia jednym z sześciu miast w kraju, które może poszczycić się szkołą z francuskim certyfikatem.

Gdyńska „Dwójka” jest jedną z nielicznych szkół w Europie, która otrzymała certyfikat po raz kolejny. Znak jakości nauczania LabelFranceEducation Ministerstwo Edukacji Francji przyznaje bowiem raz na trzy lata i aby go odnowić trzeba udowodnić nie tylko najwyższą jakość kształcenia, ale również działalność poza edukacyjną z językiem francuskim. Sam certyfikat posiada 9 szkół średnich w Polsce rozmieszczonych w 6 miastach: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Gdyni i Katowicach.

– To wielkie wyróżnienia i dużo radości dla całej gdyńskiej edukacji – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Gratuluję całej społeczności II Liceum. W Gdyni mamy świetne licea, których uczniowie mogą rozwijać swoje zdolności nie tylko w kraju, ale coraz częściej na arenie międzynarodowej. Coraz więcej naszych absolwentów studiuje na uczelniach zagranicznych. Europa i świat są otwarte dla młodych osób, które szukają nowych możliwości.

Do gratulacji przyłącza się absolwentka II Liceum, Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

– Dziś mamy wielkie święto w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni, w szkole którą ukończyłam wiele, wiele lat temu – mówi przewodnicząca Joanna Zielińska. – Szkoła po raz trzeci otrzymała certyfikat, wskazujący, że perfekcyjnie uczy języka francuskiego w klasach dwujęzycznych. To wielka zasługa pani dyrektor, nauczycieli, którzy cały czas się dokształcają, co jest oczywiście niezbędne w tym zawodzie, jak również uczniów, którzy garną się do tych klas, jest co roku zawsze bardzo dużo chętnych. Uczniowie po czterech albo pięciu latach nauki uzyskują taką wiedzę z języka francuskiego, że zdając egzamin w czwartej klasie, mogą bez problemu podejmować studia w krajach francuskojęzycznych.

O nowych możliwościach dla absolwentów II Liceum mówił też dziś Attache Ambasady Francji w Polsce, Philippe Morisset.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę być dziś tutaj, w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni – mówi Philippe Morisset. – Mój przyjazd jest okazją do pokreślenia wagi nauczania języka francuskiego w regionie Pomorza. Nie tylko samo odznaczenie jest dziś ważne, ale również wysiłek i perfekcjonizm uczniów, którzy zaprezentowali się dzisiaj tutaj. Znajomość języka francuskiego i zaangażowanie uczniów jest dużym atutem na rynku pracy, ponieważ Francja jest drugim co do wielkości inwestorem w Polsce.

W II LO języka francuskiego uczy aż dziewięciu nauczycieli: Renata Kawęcka, Joanna Żakowska, Sławek Tyborski, Katarzyna Styp–Rekowska, Grzegorz Jamróz, Adela Lenkiewicz, Joanna Helta, która wykłada również chemię po francusku, Andrzej Szczepańczyk uczący historii w tym języku i Monika Sosnowska nauczycielka geografii po francusku. W szkole działa również francuski teatr i odbywają się liczne konkursy oraz olimpiady.

– Certyfikat jakości nauczania LabelFranceEducation to dla nas ogromne wyróżnienie, ponieważ jesteśmy jedyną na Pomorzu szkołą z tym certyfikatem – podkreśla Elżbieta Zaręba, dyrektor II LO. – Nie jest łatwo go uzyskać, należy się wykazać nie tylko bardzo wysokimi wynikami nauczania, kwalifikacjami nauczycieli, ale także działaniami związanymi z propagowaniem języka francuskiego i kultury francuskiej.

O tym, że „Dwójka” spełnia te wymagania we wspaniały sposób, przekonani są wszyscy przyjaciele szkoły.

– Powiem krótko: czapki z głów, gdyńskie Liceum nr 2 po raz trzeci otrzymało certyfikat, który dowodzi tego, że nauka języka francuskiego odbywa się tu na najwyższym poziomie, co daje nieograniczone możliwości edukacyjne młodzieży, która kończy to liceum – mówi Anna Myszka, gdyńska radna.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek