Bardzo ważny sojusznik gdyńskich nauczycieli - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Bardzo ważny sojusznik gdyńskich nauczycieli

28
sierpień
Bardzo ważny sojusznik gdyńskich nauczycieli

Ponad dwa tysiące przeszkolonych nauczycieli, jedne z nielicznych w kraju kompleksowe działania przeciw wypaleniu zawodowemu pedagogów, konferencje, spotkania dyrektorów i działania na rzecz pomocy psychologicznej – Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli podsumowuje miniony rok szkolny i planuje działania na nadchodzący. Już we wrześniu w Gdyni odbędzie się II Ogólnopolski Zjazd Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli.

Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli jest uważny za jedną z najprężniej działających tego typu instytucji w naszym kraju. Na pewno jest również jednym z najbardziej innowacyjnych ośrodków działających na rzecz edukacji – projekty, które powstają w Gdyni, budzą coraz większe zainteresowanie w innych miastach.

– Siłą gdyńskiej edukacji jest innowacyjność oraz szybkie reagowanie w zależności od potrzeb – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W Gdyni robimy z każdym rokiem więcej, aby nasza edukacja była nowoczesna, wspierająca, wybiegająca w przyszłość, aby młodzi gdynianie mieli dobry klimat do nauki. Aby tak się działo, niezbędni są liderzy, osoby z wizją, którzy nadają naszym działaniom nowy kierunek. Tak właśnie jest w przypadku specjalistów z Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, którzy nie ustają w podnoszeniu standardów dla środowiska edukacyjnego.

W zakończonym roku specjaliści z GODN przeszkolili 2155 nauczycieli, zorganizowali 76 spotkań dokształcających dla rad pedagogicznych, dziesięć konferencji, w których wzięło udział 625 uczestników. Były także szkolenia indywidualne i spotkania dla dyrektorów w ramach Vademecum Dyrektora, których odbyło się pięć dla 239 osób zarządzających oświatą.

– Nowością w ubiegłym roku szkolnym było dla nas zaangażowanie się w działania w ramach Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF – mówi Wojciech Jankowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. – Postawiliśmy  na wsparcie psychologiczne dla tych, którzy tego wsparcia udzielają uczniom czyli psychologów i pedagogów szkolnych. Znaleźli się oni w trudnej sytuacji w związku z gwałtownym napływem do szkół dzieci z doświadczeniem uchodźczym. Udało nam się stworzyć rodzaj platformy dla specjalistów, będącej miejscem wymiany doświadczeń, zdobywania nowej wiedzy oraz nowych narzędzi przydatnych w pracy z dziećmi i młodzieżą z problemami psychicznymi. Obecnie mamy w Gdyni rozbudowane działania w zakresie wsparcia dla specjalistów, co na pewno jest unikalne w skali kraju.

Kolejną ważną dziedziną działań GODN są warsztaty, które mają na celu przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu wśród nauczycieli. W całej Polsce jest to jeden z największych obecnie problemów społecznych w oświacie i przyczyna odchodzenia z zawodu pedagogów. Innowacyjne działania prowadzone w Gdyni w tym zakresie budzą zainteresowanie w innych miastach.

Mimo, że z założenia GODN skupia się na wspieraniu nauczycieli, od niedawna oferuje także wsparcie dla młodzieży. Dotyczy ono osób w kryzysach samobójczych i jest prowadzone w ramach gdyńskiego projektu Kręgi na Wodzie, który nie tylko oferuje wsparcie dla młodzieży, ale także dla rodzin i nauczycieli osób z kryzysem suicydalnym.

Działania GODN prowadzone są niezwykle szeroko.

– Nie rejestrujemy darmowych konsultacji indywidualnych (telefon, mail, rozmowy w pracy) – tych jest bardzo dużo- dodaje dyrektor Jankowski.- Mamy 32 doradców, uwzględniając 200 dni pracujących i zakładając jedną konsultację dziennie przez jednego doradcę już wychodzi 6400 porad. Myślę, że w rzeczywistości jest tego dużo więcej. Dochodzą do tego sieci współpracy przedmiotowców, publikacje specjalistyczne. Uczestniczymy także w ocenach pracy nauczycieli, odwołaniach od oceny i innych wydarzeniach oświatowych. Jesteśmy oprócz tego współorganizatorami szeregu wydarzeń w temacie szkolenia nauczycieli.

Gdyńscy pedagodzy nie wyobrażają sobie już pracy bez wsparcia GODN.

– To profesjonaliści, którzy reagują bardzo szybko, budzą duże zaufanie w środowisku i są niezwykle skuteczni – zdradzają nauczyciele.

Planowane działania Gdyńskiego Ośrodka Nauczycieli dotyczą całej Polski. Już we wrześniu w Gdyni odbędzie się II Ogólnopolski Zjazd Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli. Wydarzenie obejmie 2 dni (21 i 22 września) wypełnione spotkaniami, konferencjami, warsztatami i licznymi dyskusjami. Nie zabraknie również rozmów kuluarowych oraz edukacyjnych spacerów krajoznawczych.  Zarejestrować się można tu: tutaj

fot.: Dyrektor Wojciech Jankowski w trakcie warsztatów z wypalenia zawodowego w Przedszkolu nr 55 // fot. Filip Śmigielski

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek